Znamy pierwsze szczegóły Europejskiej Nocy Literatury 2021!

Znamy pierwsze szczegóły Europejskiej Nocy Literatury 2021!

Znamy pierwsze szczegóły Europejskiej Nocy Literatury 2021!

Udostępnij

Europejska Noc Literatury to realizowany w wielu miastach kontynentu projekt prezentujący twórczość europejskich pisarzy. To święto czytelników, którzy w ten jeden wieczór mogą usłyszeć znakomitą prozę w interpretacjach wybitnych twórców kultury, a przy okazji odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających.

We Wrocławiu ENL zagościł po raz pierwszy w 2013 roku jako element programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Organizowana co roku Europejska Noc Literatury na stałe wpisała się już w kalendarz kulturalnych wydarzeń we Wrocławiu, a dziewięć dotychczasowych edycji projektu przyciągnęło tysiące widzów.

Już w roku Europejskiej Stolicy Kultury ENL po raz pierwszy zorganizowany został poza ścisłym centrum miasta – przygotowana na specjalne życzenie czytelników i czytelniczek literacka "dogrywka", czyli druga w 2016 roku odsłona wydarzenia, zorganizowana została w malowniczych okolicznościach Parku Szczytnickiego. Rok później Noc Literatury, której tematem była rozumiana na różne sposoby natura, zaprosiła wrocławian na Nadodrze, a w roku 2018, pod zaproponowanym przez kuratora Michała Nogasia hasłem „Obcy” – na Przedmieście Oławskie. W 2019 roku (gdy kuratorką była Justyna Sobolewska, a tematem „Klasyka na nowo”) literackie święto była okazją, by lepiej poznać Plac Grunwaldzki. Organizowana już podczas pandemii ostatnia edycja ENL odbyła się na osiedlu Powstańcow Ślaskich – za podróżniczą selekcję literacką odpowiadał wtedy Max Cegielski.

Foto: Krystyna Czubówna czyta przed Teatrem Pantomimy, Wrocław ENL 2020

Ogłoszenie miejsca i terminu Europejskiej Nocy Literatury 2021: LINK

Ze względu na trudną sytuację pandemiczną edycja 2020 odbywała się w wyjątkowej formule: podjęto wiele kroków, by zapewnić uczestnikom wydarzenia komfort i bezpieczeństwo, m.in. niemal wszystkie punkty programu zorganizowane zostały na świeżym powietrzu. Prace nad jubileuszową, 10. odsłoną Europejskiej Nocy Literatury prowadzone są we wciąż niepewnej epidemicznie rzeczywistości, dlatego i tym razem czytania odbędą się w przestrzeniach plenerowych. Tłem dla nich będzie zielona enklawa na wrocławskim śródmieściu, przedwojenne „miasto-ogród”: osiedle Karłowice. W 10 karłowickich lokalizacjach spotkamy się już 21 sierpnia.

Więcej informacji na temat nadchodzącej edycji Strefy Kultury Wrocław oraz na Facebooku: facebook.com/ENLWroclaw.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się