Znamy pierwsze szczegóły Europejskiej Nocy Literatury 2021!
Europejska Noc Literatury to realizowany w wielu miastach kontynentu projekt prezentujący twórczość europejskich pisarzy. To święto czytelników, którzy w ten jeden wieczór mogą usłyszeć znakomitą prozę w interpretacjach wybitnych twórców kultury, a przy okazji odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających.
We Wrocławiu ENL zagościł po raz pierwszy w 2013 roku jako element programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Organizowana co roku Europejska Noc Literatury na stałe wpisała się już w kalendarz kulturalnych wydarzeń we Wrocławiu, a dziewięć dotychczasowych edycji projektu przyciągnęło tysiące widzów.
Już w roku Europejskiej Stolicy Kultury ENL po raz pierwszy zorganizowany został poza ścisłym centrum miasta – przygotowana na specjalne życzenie czytelników i czytelniczek literacka "dogrywka", czyli druga w 2016 roku odsłona wydarzenia, zorganizowana została w malowniczych okolicznościach Parku Szczytnickiego. Rok później Noc Literatury, której tematem była rozumiana na różne sposoby natura, zaprosiła wrocławian na Nadodrze, a w roku 2018, pod zaproponowanym przez kuratora Michała Nogasia hasłem „Obcy” – na Przedmieście Oławskie. W 2019 roku (gdy kuratorką była Justyna Sobolewska, a tematem „Klasyka na nowo”) literackie święto była okazją, by lepiej poznać Plac Grunwaldzki. Organizowana już podczas pandemii ostatnia edycja ENL odbyła się na osiedlu Powstańcow Ślaskich – za podróżniczą selekcję literacką odpowiadał wtedy Max Cegielski.
Foto: Krystyna Czubówna czyta przed Teatrem Pantomimy, Wrocław ENL 2020
Ogłoszenie miejsca i terminu Europejskiej Nocy Literatury 2021: LINK
Ze względu na trudną sytuację pandemiczną edycja 2020 odbywała się w wyjątkowej formule: podjęto wiele kroków, by zapewnić uczestnikom wydarzenia komfort i bezpieczeństwo, m.in. niemal wszystkie punkty programu zorganizowane zostały na świeżym powietrzu. Prace nad jubileuszową, 10. odsłoną Europejskiej Nocy Literatury prowadzone są we wciąż niepewnej epidemicznie rzeczywistości, dlatego i tym razem czytania odbędą się w przestrzeniach plenerowych. Tłem dla nich będzie zielona enklawa na wrocławskim śródmieściu, przedwojenne „miasto-ogród”: osiedle Karłowice. W 10 karłowickich lokalizacjach spotkamy się już 21 sierpnia.
Więcej informacji na temat nadchodzącej edycji Strefy Kultury Wrocław oraz na Facebooku: facebook.com/ENLWroclaw.