Znamy program 10. Festiwalu Miłosza

Znamy program 10. Festiwalu Miłosza

Znamy program 10. Festiwalu Miłosza

Udostępnij

Uznani poeci, ale też debiutanci, a przede wszystkim czytelnicy, bo 10. Festiwal Miłosza to właśnie ich święto - wszyscy oni zagoszczą na tegorocznej imprezie, która w dniach 9-11 lipca odbędzie się w Krakowie. W programie m.in. debaty, spotkania i koncerty.

Festiwal Miłosza wystartuje w nowej lokalizacji na samym Rynku Głównym, czyli w Pałacu Potockich - poinformowało w środę Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Zainaugurowany zostanie spotkaniem z białoruskim poetą Andrejem Chadanowiczem wokół jego książki pt. „Zabawy fantomowe”. Piątek będzie także dniem rozmowy z Magdaleną Bielską, która wraz z prowadzącym Marcinem Orlińskim, jak podało KBF, „pochyli się nad niepokojami płynącymi z codzienności”. Z kolei Joanna Zach w swoim wykładzie mistrzowskim skupi na postaci patrona festiwalu, jako na twórcy „o ogromnym apetycie na poznawanie świata”, a także postawi pytania o język i jego granicę; „o poezję, która zagląda w przyszłość, i o wagę słów, które tracą znaczenia i naszym zadaniem jest przywrócenie im wagi”.

Pierwszy dzień festiwalu zakończy się debatą poetycką pt. „Swój, obcy, nieobjęty”, podczas której Krzysztof Czyżewski, Irena Grudzińska-Gross, Tadeusz Sławek oraz prowadzący ją Marek Radziwon „podejmą się próby zdefiniowania relacji między centralnymi i peryferyjnymi językami opowieści: nie tylko tymi globalnymi, ale też lokalnymi i najbardziej prywatnymi czy wręcz intymnymi – od polityki ogólnoświatowej po rodzinne stoły”. Z kolei wieczór poetycko-muzyczny pt. „Ogród ziemskich rozkoszy” będzie okazją do posłuchania warszawskiego wiolonczelisty Michała Pepola z Royal String Quartet.

Sobota natomiast rozpocznie się od spotkania z Justyną Bargielską, wokół jej tomu poetyckiego pt. „Dziecko z darów”; z Sebastianem Brejnakiem, który opowie o swoim debiutanckim zbiorze wierszy pt. „Filo”; oraz z Joanną Roszak, poetką, nauczycielką i profesorką w Instytucie Slawistyki PAN, która porozmawia z gośćmi na temat swojej ostatniej książki pt. „Ploso”; czytelnicy spotkają się także z poetą Andrzejem Sosnowskim, a rozmowę poprowadzi Magdalena Piotrowska-Grot.

Festiwalowicze wezmą też udział w debacie pt. „Podróżny świata”, podczas której Julia Fiedorczuk, Maria Poprzęcka i Adam Wajrak wraz z prowadzącym Ryszardem Koziołkiem, porozmawiają na temat „kwestii poszukiwania w literaturze i sztuce nowych języków opisu sytuacji człowieka stojącego w obliczu kryzysów na niespotykaną skalę: ekologicznego i demokratycznego”. Festiwalowy półmetek zakończy się Galą Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, podczas której przyznane zostaną wyróżnienia dla najlepszych książek z ostatnich dwóch lat.

Z ich laureatami czytelnicy spotkają się już następnego dnia, czyli podczas niedzielnej debaty, którą poprowadzi Bartosz Sadulski. Następnie Jacek Dehnel i Justyna Sobolewska porozmawiają o sposobie na „wskrzeszanie tego, co minione, by zrozumieć współczesność”, posiłkując się fragmentami ostatniej książki pisarza pt. „Najdziwniejsze”. Później Sara Szamot, autorka tomu „Ścisk” porozmawia z Magdaleną Kicińską o solidarności ze zwierzętami i katastrofie klimatycznej. O swoich nowych tomach w rozmowie z Michałem Nogasiem opowiedzą też: Małgorzata Lebda, Agnieszka Wolny-Hamkało i Urszula Zajączkowska.

Pretekstem do kolejnego spotkania będzie książka „Ararat” autorstwa Louise Glück; o twórczości tej ubiegłorocznej noblistki, której poezja przetłumaczona została na polski, porozmawiają Krystyna Dąbrowska, Kacper Bartczak i prowadząca Agata Hołobut.

Organizatorzy nie zapomnieli jednak o nobliście, który patronuje festiwalowi i to właśnie Czesławowi Miłoszowi poświęcona zostanie dyskusja Andrzeja Franaszka, Ireny Grudzińskiej-Gross, Aldony Kopkiewicz i prowadzącej Anny Marchewki. Z kolei spotkanie poświęcone Adamowi Zagajewskiemu, podczas którego m.in. usłyszmy fragmenty wierszy poety, zakończy ostatni dzień imprezy.

Szczegółowy program wydarzenia znaleźć można na stronie: www.miloszfestival.pl.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się