Zostań ilustratorem książki Władysława Reymonta

Zostań ilustratorem książki Władysława Reymonta

Zostań ilustratorem książki Władysława Reymonta

Udostępnij

Rok 2025 został ustanowiony rokiem Władysława Reymonta. Z tej okazji organizowane są liczne wydarzenia, również w Gdyni, mające na celu przypomnienie jego twórczości i uhonorowanie wkładu pisarza w polską kulturę. W ramach Festiwalu Miasto Słowa 2025 odbywa się konkurs graficzny. 

 

Konkurs graficzny na okładkę książki

Jedną z inicjatyw, jest konkurs graficzny na ilustrację okładki dowolnej prozy Władysława Reymonta. Jest on skierowany do artystów, grafików i ilustratorów ale także wszystkich tych, którzy chcą się zmierzyć z interpretacją dzieł mistrza pióra. Prace konkursowe powinny nawiązywać do wybranego utworu Reymonta, oddając jego klimat i charakter. Laureat konkursu otrzyma nagrodę główną w kwocie 3 000 złotych brutto, II miejsce – 2 000 złotych brutto oraz III miejsce – 1 500 złotych brutto.

15 wybranych projektów, zostanie zaprezentowanych podczas plenerowej wystawy w Gdyni.

Formularz zgłoszeniowy wraz z pracą konkursową należy przesłać do 15.06.2025 roku.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w terminie do 7.07.2025 r. na stronie internetowej dotyczącej Nagrody Literackiej GDYNIA/ Festiwalu Miasto Słowa 2025 oraz na profilu Facebook Nagrody Literackiej GDYNIA/Festiwalu Miasto Słowa 2025 r.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie Nagroda Literacka w Gdyni  
 

Władysław Stanisław Reymont

Władysław Reymont to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, prozaików, nowelistów. Urodzony 7 maja 1867 we wsi Kobiele Wielkie, jeden z głównych przedstawicieli realizmu krytycznego z elementami naturalizmu w prozie Młodej Polski. Laureat nagrody Nobla za czterotomową „epopeję chłopską” pt. „Chłopi”, autor „Komediantki”, „Ziemi obiecanej” czy „Fermentów”. Reymont urodził się w rodzinie wiejskiego organisty. Rodzice chcieli, aby został księdzem, jednak odmówił uczęszczania do szkół, często zmieniał zawody, miejsca zamieszkania, dużo podróżował po Polsce i Europie. W latach 1880-1884 uczył się zawodu krawieckiego w Warszawie, został czeladnikiem. W okresie 1884-1887 był aktorem w wędrownych grupach teatralnych, następnie (1888-1893) pracował jako dróżnik w Rogowie na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. W 1893 r. przeniósł się do Warszawy i odtąd utrzymywał się z twórczości literackiej. Proza Reymonta była wielokrotnie ekranizowana co wynikało z bogactwa obrazów i uniwersalności tematów. Postacie stworzone przez pisarza są złożone i pełne emocji co daje aktorom szerokie pole do popisu. Pisarz zmarł 5 grudnia 1925 r. w Warszawie w mieszkaniu przy ul. Górnośląskiej 16 w wieku 58 lat. Spoczął na Starych Powązkach. W tym roku przypada 100. rocznica śmierci pisarza, który decyzją Senatu RP znalazł się w gronie patronów 2025 roku.

źródło:https://www.gdynia.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się