10 grudnia w Ossolineum pod znakiem Noblistów

10 grudnia w Ossolineum pod znakiem Noblistów

10 grudnia w Ossolineum pod znakiem Noblistów

Udostępnij

10 grudnia, w dniu, w którym Olga Tokarczuk będzie odbierać Literacką Nagrodę Nobla, w Ossolineum odbędą spotkania poświęcone polskim Noblistom - Władysławowi Reymontowi oraz autorce Ksiąg Jakubowych.
   

 

WŁADYSŁAW STANISŁAW REYMONT:
O KRAWCU, KTÓRY ZOSTAŁ NOBLISTĄ

10 grudnia 2019 (wtorek), g. 12:00

Wykład
Refektarz Ossolineum, ul. Szewska 37

Nikt nie zrobił takiej kariery w polskim świecie literatury, jak Władysław Reymont. Jego edukacja trwała bowiem zaledwie trzy lata. Mówiono o nim, że w życiu zdobył dwa dyplomy: pierwszy, potwierdzający zdobycie zawodu krawca, zdobyty po niespełna trzyletniej edukacji i drugi – laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Po śmierci pisarza jego archiwalia trafiły do Ossolineum, łącznie z autografem powieści Chłopi, która przyniosła mu laur noblowski.

Wykład odbędzie się w cyklu: Wielcy literaci w rękopiśmiennych zbiorach Ossolineum.

O pisarzu opowie dr Grzegorz Polak
z Działu Sztuki.

Wstęp wolny

SZCZEGÓŁY

 

OBRAZY KSIĄG JAKUBOWYCH
U ŹRÓDEŁ INSPIRACJI OLGI TOKARCZUK

1O grudnia 2019 (wtorek), godz. 13.00,
po zakończeniu wykładu poświęconego W.S. Reymontowi

Prezentacja zbiorów Ossolineum
Refektarz Ossolineum, ul. Szewska 37

Świat przedstawiony w Księgach Jakubowych Olgi Tokarczuk zilustrowany został w książce reprodukcjami miedziorytowych rycin z epoki. Większość z nich pochodzi z kolekcji Działu Starych Druków Ossolineum. W ossolińskiej czytelni Autorka osobiście przeszukiwała opasłe woluminy siedemnasto- i osiemnastowiecznych ksiąg, by znaleźć ryciny, które wizualnie przybliżą czytelnikom czasy opisywane w powieści.

W dniu, gdy Olga Tokarczuk odbierać będzie literacką Nagrodę Nobla, w Ossolineum odbędzie się prezentacja oryginalnych druków z ilustracjami, które wykorzystane zostały przez Autorkę. Pracownicy Działu Starych Druków opowiedzą nie tylko o tym, co kryją dawne księgi, lecz także o wspólnej pracy z Noblistką.

Wstęp wolny

SZCZEGÓŁY

 

12 grudnia kolejny Noblista
w Ossolineum

 
     

SIENKIEWICZ NIEZNANY?
NOWA KOLEKCJA SIENKIEWICZIANÓW
W ZBIORACH RĘKOPISÓW
ZAKŁADU NARODOWEGO IM. OSSOLIŃSKICH

12 grudnia 2019 (czwartek), g. 18:00

Wykład
Refektarz Ossolineum, ul. Szewska 37

Początki ossolińskiej kolekcji rękopisów Henryka Sienkiewicza sięgają lat przed I wojną światową, kiedy do zbiorów przybył autograf Potopu. Stopniowo Ossolineum stało się instytucją posiadającą najcenniejszy i stale powiększany zbiór manuskryptów noblisty. Na początku XXI wieku nabyto kolejne karty autografów i korespondencję. Natomiast w roku 2018 przybył fragment archiwum, przechowywany dotąd przez rodzinę pisarza, którego szczególnie cenną częścią są osobiste dokumenty i ponad 300 listów. Wśród nich znajdują się nieznane karty z powieści W pustyni i w puszczy i noweli Co się raz stało w Sydonie, a także bogaty zbiór korespondencji i pamiątek pisarza.

Zapraszamy na wykład dr Agaty Janiak i Hanny Kuleszy z Działu Rękopisów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, podczas którego przybliżymy ossolińskie autografy Noblisty.

Wstęp wolny

SZCZEGÓŁY

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się