10 lat stypendium im. Albrechta Lemppa

10 lat stypendium im. Albrechta Lemppa

10 lat stypendium im. Albrechta Lemppa

Udostępnij

Międzynarodowe Targi we Frankfurcie, podczas których polskie stoisko przygotował tradycyjnie Instytut Książki, to dobra okazja, by przypomnieć Albrechta Lemppa i program stypendialny jego imienia ufundowany przez Instytut Książki, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej i Literarisches Colloquium Berlin. W tym roku, w ramach jubileuszowej dziesiątej edycji jego laureatami zostali Dariusz Sośnicki i Antje Ritter-Miller.

Wspólna troska o spuściznę po wybitnym tłumaczu i popularyzatorze literatury polskiej w Niemczech Albrechcie Lemppie stanowi ważny element polsko-niemieckiej współpracy kulturalnej. Patron stypendium Albrecht Lempp (1953-2012) był wybitnym popularyzatorem literatury polskiej w Niemczech i jej tłumaczem. Tworzył fundamenty nowoczesnego systemu promocji Polski przez literaturę. Jako współtwórca Instytutu Książki otrzymał Nagrodę Transatlantyk przyznawaną za zasługi w tej dziedzinie. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i wniósł wielki wkład w rozwój relacji polsko-niemieckich.

Od dekady IK wraz z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i Literarisches Colloquium Berlin przyznaje stypendium jego imienia. Przeznaczone jest ono dla pisarzy z Polski i Niemiec oraz dla niemieckich tłumaczy literatury polskiej i polskich tłumaczy literatury niemieckojęzycznej. Celem stypendium jest doskonalenie sztuki przekładu i pisania w duchu standardów literackich i translatorskich bliskich Albrechtowi Lemppowi. To również sposób na upamiętnienie jego wkładu w polsko-niemiecką wymianę literacką. Na program stypendialny składają się co roku dwa jednomiesięczne pobyty w kraju sąsiada: w Literarisches Colloquium Berlin i Instytucie Książki w Krakowie. W tym roku laureatami Stypendium im. Albrechta Lemppa zostali Dariusz Sośnicki i Antje Ritter-Miller.

Dotychczasowymi laureatami stypendium byli:
2013 – Justyna Bargielska i Armin Senser
2014 – Tomasz Różycki i Paulina Schulz
2015 – Krystyna Dąbrowska i Tobias Schwartz
2016 – Renate Schmidgall i Marek Zagańczyk
2017 – Kira Pietrek i Mia Raben
2018 – Zyta Rudzka i Isabelle Lehn
2019 – Małgorzata Rejmer i Julia Wolf
2020 – Jakub Małecki i Susanne Fritz
2021 – Patrycja Pustkowiak i Leander Steinkopf
2022 – Anna Cieplak i Leon Engler
2023 – Dariusz Sośnicki i Antje Ritter-Miller

Stypendium przeznaczone jest dla pisarzy z Polski i Niemiec oraz dla niemieckich tłumaczy literatury polskiej i polskich tłumaczy literatury niemieckojęzyczne


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się