10. Warszawskie Targi Książki, program, spotkania, czwartek, 23 maja 2019

10. Warszawskie Targi Książki, program, spotkania, czwartek, 23 maja 2019

10. Warszawskie Targi Książki - program spotkań - czwartek, 23 maja 2019

Udostępnij

Warszawskie Targi Książki powstały z inicjatywy grupy polskich wydawców i stołecznej spółki targowej Murator EXPO. Od 2010 roku organizuje je powołana w tym celu spółka Targi Książki, w skład której wchodzą wydawnictwa: BELLONA, BOSZ, Agencja Edytorska EZOP, Jeden Świat, Firma Księgarska Olesiejuk, Poligraf, Oficyna Wydawnicza RYTM, Wydawnictwo Salezjańskie, Sonia Draga, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, ZYSK i S-ka oraz Murator EXPO. 

Warszawskie Targi Książki stale się rozwijają dzięki profesjonalnej i efektywnej współpracy rynku wydawniczego z branżą targową w służbie książce i czytelnikom. Organizowane są w maju. Pierwsze trzy edycje odbyły się w Pałacu Kultury i Nauki.

W 2013 roku, z wielkim sukcesem, Targi zadebiutowały na Stadionie Narodowym. W 9. Warszawskich Targach Książki i towarzyszących im 12. Targach Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA udział wzięło blisko 802 wystawców z 32 krajów, ponad 1010 autorów i 83 500 publiczności. Przez cztery dni Targów odbyło się 1 500 wydarzeń dla czytelników i branży: spotkań, dyskusji, debat, prezentacji nowości wydawniczych i bestsellerów, konkursów, atrakcji literacko-artystycznych i wystaw.

Prezentujemy dzień pierwszy targów, w którym Organizatorzy zamieścili sporo imprez i spotkań branżowych:

10.00–11.00 Szczęście w słowach i w obrazkach – warsztaty plastyczne

Warsztaty przeznaczone są dla uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej.

Podczas zajęć chcielibyśmy wspólnie zastanowić się nad tym, co to jest szczęście, czym jest dla każdego z uczestników i jak o nim piszą poeci. Czy w słowach poety można odnaleźć odbicie naszych własnych myśli? Czy można myśli zanotować w postaci obrazu?

Uczestnicy zajęć wykonają ilustracje i zapiszą tekst w zaprojektowanych przez siebie książeczkach. Pracować będą, posługując się techniką akwareli i rysunku tuszem.

Inspiracją będą wiersze Danuty Wawiłow i Jeremiego Przybory. Scenariusz: dr Ewa Muszyńska i Berenika Zimończyk. Warsztat poprowadzą wykładowcy Studium Pedagogicznego ASP i studenci Wydziału Grafiki i Malarstwa.


Organizator: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Miejsce: Sala Paryż B
10.00–12.00 Bogumiła Żongołłowicz podpisuje książkę „Konsul. Biografia Władysława Noskowskiego”.
Organizator: Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie z Siedzibą w Londynie
Miejsce: stoisko 351/G
10.00–12.00 Spotkanie z Anną Klingofer-Szostakowską, tłumaczką z języków angielskiego i hebrajskiego

Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury będzie dyżurować na stoisku STL, odpowiadając na pytania o pracę tłumacza i własne przekłady. 

Doktorantka w Zakładzie Hebraistyki UW. Lektorka języka hebrajskiego w Szkole Języków Wschodnich UW. Współzałożycielka Laboratorium Badań nad Przekładem przy studiach doktoranckich na Wydziale Orientalistycznym UW. Tłumaczka m.in.  „Nikczemnego spisku” Lois Lowry i „Chemika” Stephanie Meyer (nagroda „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”).


Organizator: Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Miejsce: stoisko 332/G
10.00–14.00 Spotkanie z Thomasem Arnoldem

Autor podpisuje książki – „Mauzoleum”, „33 dni prawdy”, „Tetragon”, „Horyzont umysłu”, „Efektor”, „Anestezja” oraz „Legendy Archeonu”.


Organizator: WYDAWNICTWO VECTRA
Miejsce: stoisko 217/V
10.00–17.00 Spotkanie z autorem gry interaktywnej „Pobawmy się w Teatr z Tomaszem Gęsikowski"

Wiek: 7-10 i inni

Tomasz Gęsikowski jest aktorem występującym w sztandarowych programach dla dzieci, takich jak „Domisie" czy „Miś i Margolcia".

Gra objęta jest patronatem medialnym TVP ABC, a na Targach planowana jest jej premiera.

W trakcie spotkań będzie możliwość zagrania z autorem gry, jej zakup oraz zdobycie jego autografu.


Organizator: Abino nt Bernard Ciupa

Miejsce: stoisko 346/G

10.00–18.00 Czyściec egzemplarza obowiązkowego

Jeżeli mają Państwo zaległości z egzemplarzem obowiązkowym dla Biblioteki Narodowej, to przez wszystkie dni targowe można zostawić na stoisku BN 106/D17 egzemplarze brakujących publikacji.


Organizator: Biblioteka Narodowa
Miejsce: stoisko 106/D17
10.00–18.00 Ekslibris – Sztuka na sztuki

Wiek: 7-18 i inni

Czym jest ekslibris? Skąd się wziął? Co się powinno na nim znajdować? Na te i inne pytania dotyczące księgoznaku odpowie Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa podczas warsztatów. Zaprojektuj, wytnij i odbij własnoręcznie użytkową miniaturę graficzną – EKSLIBRIS!


Organizator: Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa im. Fiola i Fiodorowa Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 310/G
10.00–18.00 Magdalena Bykowska, prezes A.P.A.J.T.E – o jubileuszu dwudziestopięciolecia Stowarzyszenia
Organizator: A.P.A.J.T.E. ASSOCIATION POLONAISE DES AUTEURS JOURNALISTES ET TRADUCTEURS EN EUROPE
Miejsce: stoisko 345/G
10.00–18.00 3 razy naj! Najdroższy rękopis w rękach prywatnych. Najtrudniejsza zagadka piśmiennictwa. Największa Biblia w Polsce.

Podczas 10. WTK, zadziwią trzy najbardziej spektakularne zabytki światowego piśmiennictwa jakie kiedykolwiek trafiły na targi w Polsce. Zwiedzających przyciągną największe ciekawostki naszej cywilizacji: Manuskrypt Wojnicza – tajemniczy rękopis, Codex Leicester – naukowe przemyślenia Leonarda da Vinci oraz Biblia Maxima – koronacyjna biblia Bolesława Chrobrego.


Organizator: Dom Emisyjny Manuscriptum
Miejsce: stoisko 49/D6
10.00–18.00 Wystawa komiksu rumuńskiego 2019

Na wystawę komiksu rumuńskiego składają się prace znanych w Rumunii i za granicą ilustratorów, twórców komiksu i animacji. Polska publiczność może zapoznać się z szerokim wyborem stylów, motywów, tematów i sposobów ich potraktowania. Pomimo ich różnorodności, łączy je i przenika przyjemność jaką autorzy czerpią ze snucia wizualnych opowieści w sposób właściwy dla sztuki komiksu.

Artyści: Xenia Pamfil, Ileana Surducan, Maria Surducan, Anna Júlia Benczédi, Adrian Barbu, Gabriel Rusu


Organizator: Rumunia – Gość Honorowy
Miejsce: strefa autografów auorów komiksu (21/H)
10.00–18.00 „Podążaj za kotem” – wystawa ilustracji do książek dla dzieci

Wystawa to zbiór 25 ilustracji autorstwa rumuńskich rysowników zrzeszonych w Klubie Ilustratorów Rumuńskich. Artyści: Zelmira Szabo, Cristiana Radu, Adela Calistru, Alina Marinescu, Anca Smarandache, Andra Badea, Cristinas Crișu, Raluca Burcă, Corina Drăgan, Delia Zahareanu, Emanuela Balint, Gabriela Fabian, Georgiana Chițac, Irina Dobrescu, Iulia Ignat, Margareta Udrescu, Gabriela Soare, Mihaela Paraschivu, Raluca Anghel, Stela Lie, Oana Ispir, Bogdan Topîrceanu.

Od czasu powstania w 2005 roku, powołaniem Klubu jest czynienie niemożliwego możliwym,  przyoblekanie z dumą świata w kształty i kolory według własnego upodobania.
Na początku było ich dziesięcioro, kilkoro studentów, kilkoro absolwentów i ich wykładowca sztuki graficznej z Państwowego Uniwersytetu Sztuki w Bukareszcie, Stela Lie. Pracowali więcej w czasie warsztatów niż na zajęciach, tym bardziej, że ilustracja książkowa nie jest przedmiotem zajęć na żadnym z rumuńskich uniwersytetów. Dziś jest ich pięćdziesięcioro.


Organizator: Rumunia – Gość Honorowy
Miejsce: Kawiarnia na Promenadzie, sektor D/3
10.00–18.00 Wystawa „Transylwania w oczach polskich fotografów”

Wystawa jest plonem pracy ośmiu fotografików z Torunia, Gdańska, Warszawy, Radomska i Głogowa, którzy w czerwcu 2018 r. wyruszali ze swojej bazy w siedmiogrodzkim Saschiz, aby penetrować z aparatami fotograficznymi wsie, miasteczka i miasta, od Mediaszu po Bran i uwieczniać bogactwo obiektów architektonicznych, wielką oryginalność, a w wielu przypadkach także egzotykę, terenów Transylwanii. 


Organizator: Rumunia – Gość Honorowy
Miejsce: Kawiarnia na Promenadzie, sektor D/3
10.15–10.50 Sprawdź, czy jesteś przedsiębiorczy / przedsiębiorcza!

Spotkanie dla dzieci z klas 1-3

Warsztaty i przednia zabawa na podstawie książki Justyny Bereźnickiej z ilustracjami Izabeli Dudzik „Kawiarnia. Mój pierwszy biznes. Kreatywny zeszyt ćwiczeń”. Zaproszenie do świata ekonomii, przybliżonego w lekki i przystępny sposób. Autorka zachęca do podjęcia kroków, które układają się w solidny biznes plan. Dzieci mają dużą wiedzę teoretyczną, znają się na dinozaurach i planetach, a naszym celem jest podzielenie się z nimi wiedzą praktyczną. Jeśli wydawało Wam się, że przedsiębiorczość to cecha wyłącznie dorosłych, to nic bardziej mylnego.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Poławiacze Pereł
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
10.15–10.55 Kiedy balon jest piłką

„Kiedy balon jest piłką”, czyli o tym, że tłumaczenia piłkarskie to czasem niezła żonglerka. Jan Wąsiński, piłkarz i tłumacz literatury, autor przekładu z hiszpańskiego bestsellerowej serii dla dzieci „Najfutbolniejsi”, opowie o piłkarskich ciekawostkach językowych w różnych krajach.


Organizator: Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, organizatorzy Warszawskich Targów Książki
Miejsce: Sala Paryż C
10.15–11.00 Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością

Czyli o właściwym zachowaniu w kontaktach z osobami z niepełnosprawnością – jak pomagać, ale też czego nie robić, aby ustrzec się komunikacyjnego faux-pas.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Fundacja Integracja
Miejsce: Sala Barcelona
10.15–11.15 Jak opowiedzieć historię za pomocą obrazów i słów?

Wiek: 7-13

Warsztaty z rysowania komiksów i tworzenia postaci komiksowych z Pau – hiszpańskim twórcą komiksów z Balearów. Od lat 90. XX w. aktywnie zajmuje się komiksem, tworzy do zinów, magazynów komiksowych i publikuje albumy. Naucza rysunku komiksowego w szkołach średnich.

Zajęcia w języku hiszpańskim i angielskim z polskim tłumaczem.


Organizator: POLSKIE STOWARZYSZENIE KOMIKSOWE
Miejsce: Sala Festiwalu Komiksowa Warszawa
10.15–11.30 Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają „wywalone”

Wiek: 12-19

Spotkanie na podstawie bestsellerowej serii książek dla młodzieży „Chcę być kimś!”. Przyjdź i dołącz do blisko 100 000 młodych ludzi, którzy odmienili swoje życie i sposób widzenia świata. Poznaj, jaką wartość i siłę do spełniania marzeń masz w sobie. Na spotkaniu poruszymy tematy, takie jak: poczucie własnej wartości, działanie w grupie, praca z nawykami myślenia, wyznaczanie celów, zarządzanie sobą w czasie, sposoby na pozbycie się barier i obaw, komunikacja, podejmowanie decyzji, wiara w siebie.

Spotkanie prowadzi Michał Zawadka – optymista, mówca, autor bestsellerowych książek dla dzieci i młodzieży z zakresu rozwoju osobistego i społecznego. Założyciel Wydawnictwa Mind&Dream.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Mind&Dream
Miejsce: Sala Warszawa
10.15–13.00 Biblioteki a wyzwania XXI wieku – EduAkcja dla bibliotek

Podczas konferencji, organizowanej już po raz piąty przez Warszawski Program Edukacji Kulturalnej, dr Roman Chymkowski, antropolog i socjolog kultury opowie na podstawie badań pt. „Stan czytelnictwa w Polsce w 2018 roku”, co zachęca warszawiaków do czytania. Ponadto zaprezentujemy nowy portal Biblioteki Warszawy. Zaplanowaliśmy także wykład na temat wielokulturowości w bibliotece, a także krótką część warsztatową, podczas której moderatorzy poprowadzą trzy stoliki dyskusyjne poświęcone następującym zagadnieniom:

– Tworzenie funduszu nowości dla bibliotek dzielnicowych

– System szkoleń dla warszawskich bibliotekarzy

– Biblioteki szkolne pomostem między literaturą a młodym czytelnikiem


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Warszawski Program Edukacji Kulturalnej
Miejsce: Sala Amsterdam
10.30–13.00 Spotkanie z firmą ABE-IPS

Serdecznie zapraszamy na coroczne spotkanie z przedstawicielami naszej firmy. Więcej informacji oraz obowiązkowa rejestracja obecności pod adresem marketing@abe.pl

Podczas spotkania odbędą się następujące prezentacje:

„Read & Publish – nowy model dostępu do artykułów w czasopismach Royal Society of Chemistry” – Sybille Geisenheyner (Royal Society of Chemistry)

„Kolekcje Oxford Journals w roku 2020 oraz zakup książek elektronicznych OUP w modelu EBA” – Julita Madzio (Oxford University Press)

„Duke University Press: nowa oferta dla bibliotek polskich” – Krzysztof Rudzinski (ABE-IPS)

Jednocześnie, jak co roku w związku z Warszawskimi Targami Książki zapraszamy Państwa do skorzystania z oferty specjalnej i składania zamówień na książki z 12% rabatem.


Organizator: ABE-IPS
Miejsce: Sala Londyn A
11.00 Konkurs z wiedzy o superbohaterach z uniwersum DC

Przez cały dzień, co godzinę odbywać się będzie konkurs wiedzy na temat superbohaterów z uniwersum DC. Test jednokrotnego wyboru (pięć pytań, piętnaście odpowiedzi, A, B, C). Każdy kto odpowie na trzy pytania poprawnie, dostaje nagrodę (notes DC). Dodatkowo wszyscy, którzy zapiszą się do newslettera i polubią fanpage wystawy, będą brali udział w losowaniu trzech dwuosobowych zaproszeń na wernisaż wystawy, odbywającej się 27 września 2019 roku.


Organizator: EC1 Łódź – Miasto Kultury
Miejsce: stoisko 363/G
11.00–11.50 „Pies na medal” – spotkanie z bohaterami książki

Wiek: 6-10

Spotkanie z niezwykłym człowiekiem, Sebastianem Grzywaczem i jego psem, przewodnikiem Rollkiem – bohaterami książki Barbary Gawryluk z serii „Pies na medal”. Sebastian opowie, jak wygląda dzień psa przewodnika, co należy do jego obowiązków i dlaczego nie można zaczepiać tego wyjątkowego psa, kiedy pracuje.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Zielona Sowa
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
11.00–11.55 Co to jest wojna i jak rozpoznać bohatera?

O sile wspomnień naszych dziadków, o wojnie w oczach dziecka i o dobru mimo wszystko – Marta Perchuć-Burzyńska (TOK FM) rozmawia z poetką i pisarką, Anną Janko, w oparciu o fragmenty jej książki „Oleś i pani Róża”, która odwołuje się do autentycznych wydarzeń z okresu II wojny światowej.

Książka porusza ważkie pytania, m.in.: Co to jest wojna? Czy człowiek może odczuwać złość? Do czego prowadzi agresja? Jakie są jej skutki i kto najdotkliwiej je odczuwa? Co czujemy, gdy się boimy? Kim jest bohater i co robi dla innych? Protagonistami opowieści autorka uczyniła Różę i Jana Zamoyskich, którzy uratowali istnienia niemal pięciuset dzieci, wyciągając je z obozu koncentracyjnego. To także opowieść bardzo mocno zakorzeniona w rodzinnych wspomnieniach Janko, której matka, jako dziewięcioletnia dziewczynka, w 1943 roku przeżyła zagładę rodzinnej wsi na Zamojszczyźnie. Bolesne wspomnienia zdominowały również dzieciństwo pisarki. „Oleś i pani Róża” to wersja jednej z najgłośniejszych książek autorki „Małej Zagłady”, napisana specjalnie dla młodszych czytelników. Książka przywodzi też na myśl „Oskara i panią Różę”, bo odwołuje się do ekstremalnych doświadczeń egzystencjalnych dziecka (głód, śmierć, starość).


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Wydawnictwo Literackie
Miejsce: Sala Paryż B

11.00–11.55 Jak zamienić utwór literacki w muzykę, taniec i teatr lalek?

Wiek: 7-10

Warsztaty na podstawie opowiadania Kazimierza Przerwy-Tetmajera „O Zwyrtale Muzykancie”. Udział wezmą: Dorota Majerczyk – etnograf, Piotr Majerczyk – muzyk, Piotr Kolecki – znawca teatru lalek, zespół „Majeranki” oraz lalki z teatru „Rabcio”.


Organizator: Warszawskie Targi Książki i Rabka Festival – Agencja Promocyjna OKO
Miejsce: Sala Paryż C
11.00–12.00 Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością

Wiek: 14-18

Zapraszamy na panel dyskusyjny z udziałem twórców i bohaterów publikacji „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością” i „Lista Mocy. 100 wyjątkowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością, działających w latach 1918-2018. Edycja specjalna".


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Fundacja Integracja
Miejsce: Sala Barcelona
11.00–12.00 „Piraci Oceanu Lodowego” – warsztaty

Wiek: 8-12 lat (2, 3, 4 klasa)

Na spotkaniu wysłuchamy fragmentów książki Moni Nilsson i wykonamy ilustracje techniką nawiązującą do treści książki.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, ZAKAMARKI
Miejsce: Scena B (Centrum Konferencyjne, poziom 2)
11.00–12.00 A jakie Ty masz problemy? O trudnych sprawach w literaturze dla młodzieży

Spotkanie poprowadzi Joanna Piekarska (Biblioteka Narodowa, Polska Sekcja IBBY).


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych (Polska Sekcja IBBY)
Miejsce: Sala Londyn C
11.00–12.00 Ewa Cielesz podpisuje książki „Pochyłe niebo. Pajęczyna”.

Autorka bestsellerowej trylogii „Córka Cieni” podpisuje nowy tom swojej serii powieściowej „Pochyłe niebo. Pajęczyna”.


Organizator: Axis Mundi
Miejsce: stoisko 15/D2
11.00–12.00 Dlaczego Wydawnictwo Literackie to Wszystkie Strony Literatury? – spotkanie dla bibliotekarzy

Wydawnictwo Literackie to jedna z najprężniej działających i najbardziej zasłużonych polskich oficyn. Czym znany wszystkim WL może pochwalić się w 2019 roku? Podczas spotkania bibliotekarze zapoznają się z nową ofertą Wydawnictwa Literackiego, a także z najważniejszymi zapowiedziami na najbliższe miesiące. Osobne miejsce poświęcone zostanie literaturze dziecięcej. 


Organizator: Wydawnictwo Literackie
Miejsce: Sala Londyn B
11.00–13.00 Spotkanie z Katarzyną Okrasko, tłumaczką z języka hiszpańskiego

Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury będzie dyżurować na stoisku STL, odpowiadając na pytania o pracę tłumacza i własne przekłady. Absolwentka warszawskiej iberystyki, studiowała również polonistykę. Ma na koncie przekłady dzieł takich autorów, jak: Carlos Ruiz Zafón, Roberto Bolaño, Juan Gabriel Vásquez, Enrique Vila-Matas i María Dueñas.


Organizator: Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Miejsce: stoisko 332/G
11.00–14.00 Spotkanie ze Zbigniewem Milewskim
Organizator: Związek Literatów Polskich
Miejsce: stoisko 332a/G
11.00–17.30 Biuro ISBN na WTK

Przez wszystkie dni targowe przedstawiciele Biura ISBN będą prowadzić indywidualne szkolenia i odpowiadać na pytania na stoisku Biblioteki Narodowej nr 106/D17.


Organizator: Biblioteka vNarodowa/ National Library
Miejsce: stoisko 106/D17
11.25–12.25 Jak opowiedzieć historię za pomocą obrazów i słów?

Wiek: 7-13

Warsztaty z rysowania komiksów i tworzenia postaci komiksowych z Pau – hiszpańskim twórcą komiksów z Balearów. Od lat 90. XX w. aktywnie zajmuje się komiksem, tworzy do zinów, magazynów komiksowych i publikuje albumy. Naucza rysunku komiksowego w szkołach średnich.

Zajęcia w języku hiszpańskim i angielskim z polskim tłumaczem.


Organizator: Ppolskie Stowarzyszenie Komiksowe
Miejsce: Sala Festiwalu Komiksowa Warszawa
11.40–12.50 Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają „wywalone”

Wiek: 12-19

Spotkanie na podstawie bestsellerowej serii książek dla młodzieży „Chcę być kimś!”. Przyjdź i dołącz do blisko 100 000 młodych ludzi, którzy odmienili swoje życie i sposób widzenia świata. Poznaj, jaką wartość i siłę do spełniania marzeń masz w sobie. Na spotkaniu poruszymy tematy, takie jak: poczucie własnej wartości, działanie w grupie, praca z nawykami myślenia, wyznaczanie celów, zarządzanie sobą w czasie, sposoby na pozbycie się barier i obaw, komunikacja, podejmowanie decyzji, wiara w siebie.

Spotkanie prowadzi Michał Zawadka – optymista, mówca, autor bestsellerowych książek dla dzieci i młodzieży z zakresu rozwoju osobistego i społecznego. Założyciel Wydawnictwa Mind&Dream.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Mind&Dream
Miejsce: Sala Warszawa
12.00–12.50 Spotkanie z Marcinem Szczygielskim

Wiek: 8-10

Marcin Szczygielski jest jak aspiryna na spadek czytelnictwa. Każda z jego książek jest inna i każda znakomita. Każdą warto przeczytać! Zapraszamy na spotkanie, w trakcie którego dowiecie się co nieco o autorze i jego pracach.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Instytut Wydawniczy Latarnik
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
12.00–12.55 Jak zamienić utwór literacki w muzykę, taniec i teatr lalek?

Wiek: 7-10

Warsztaty na podstawie opowiadania Kazimierza Przerwy-Tetmajera „O Zwyrtale Muzykancie”. Udział wezmą: Dorota Majerczyk – etnograf, Piotr Majerczyk – muzyk, Piotr Kolecki – znawca teatru lalek, zespół „Majeranki” oraz lalki z teatru „Rabcio”.


Organizator: Warszawskie Targi Książki i Rabka Festival – Agencja Promocyjna OKO
Miejsce: Sala Paryż C
12.00–13.00 UROCZYSTE OTWARCIE 10. Warszawskich Targów Książki i 13. Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA
Organizator: organizatorzy Warszawskich Targów Książki oraz Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
12.00–13.00 Alokacja zasobów i podział bogactwa. Centralny plan czy wolny rynek? – Lekcje Ekonomii dla Młodzieży

Wyobraź sobie, że wszystkie zasoby na świecie to jeden ogromny tort. Jak go podzielić między ludzi tak, aby każdy dostał taki kawałek jaki lubi? Czy tort można powiększyć lub zmienić jego smak? Kto powinien to robić? Uczestnicy warsztatów Lekcje Ekonomii dla Młodzieży wcielą się w uczestników rynku, biorąc udział w cukierkowym eksperymencie. Wymieniając się słodyczami, sprawdzą, który system podziału bogactwa w społeczeństwie jest bardziej efektywny – gospodarka wolnorynkowa czy centralnie planowana?


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Stowarzyszenie KoLiber i Instytut Misesa
Miejsce: Sala Barcelona
12.00–13.00 Jednostka w wirach historii: losy młodych ludzi w systemach totalitarnych

Prezentacja dla młodzieży z klas 7 i 8

Sytuacja młodych ludzi „wsysanych” i wykorzystywanych przez machinę systemu nazistowskiego na podstawie książek: „Wasserpolacken. Relacja Polaka w służbie Wehrmachtu” J. Cerafickiego, „Neger, neger. Opowieść o dorastaniu czarnoskórego chłopca w nazistowskich Niemczech” H.J. Massaquoi, „Przemytnicy życia” B.K. Świerczyńskiego. Prezentacja multimedialna z udziałem lektora czytającego fragmenty publikacji wspomnieniowych – osobiste relacje pozwalają uświadomić odbiorcom złożoności warunków, w jakich autorzy/bohaterowie zapisów zmuszeni byli podejmować decyzje.


Organizator: organizatorzy Warszawskich Targów Książki, FUNDACJA OŚRODKA KARTA
Miejsce: Sala Paryż B
12.00–13.00 Pakiet inspiracji na warsztaty i ćwiczenie z dziećmi technik na dobre życie – spotkanie dla bibliotekarzy z autorką książek, wierszy i sztuk teatralnych dla dzieci Margarett Borroughdame

Propozycja zajęć o językach miłości, o wdzięczności, budowaniu tradycji i o mocy więzi rodzinnych, o budowaniu zdrowego poczucia własnej wartości, ocenianiu, umiejętności korzystania z zasobów, a także o rolach społecznych.


Organizator: Motyleksiazkowe.pl
Miejsce: Sala Londyn B
12.00–13.00 Spotkanie autorskie z Michałem Łowiczem, autorem kryminałów „Kandydat” oraz „Smycz”
Organizator: RYTM Oficyna Wydawnicza
Miejsce: stoisko 92/D14
12.00–13.00 Grażyna Maxwell ─ podpisywanie książki „Dokąd Którędy Po co?”
Organizator: Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie z Siedzibą w Londynie
Miejsce: stoisko 351/G
12.00–14.00 Stwórz swojego Niedźwiedzia z Gabrielą Cichowską!

Wiek: 3-10

Zapraszamy na spotkanie z malarką, graficzką i ilustratorką książek dla dzieci. Stałym motywem jej twórczości jest Niedźwiedź, który pojawia się również w jej najnowszej książce „Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba”.

Stwórz razem z Gabrielą swojego własnego Niedźwiadka i zdobądź niepowtarzalny misiowy autograf!


Organizator: Wydawnictwo Kinderkulka
Miejsce: stoisko 69/C
12.00–14.00 Spotkanie z Marią Gołębiewską-Bijak, tłumaczką z języka norweskiego

Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury będzie dyżurować na stoisku STL, odpowiadając na pytania o pracę tłumacza i własne przekłady. Z wykształcenia germanistka, z zamiłowania norwegolożka, kulturoznawczyni, była lektorka niemieckiego i norweskiego w Towarzystwie Polsko-Norweskim i na UW. Tłumaczyła książki takich autorów, jak Ingar Johnsrud, Thomas Reinertsen Berg, Jacob Heinrich con Flemming, Morten A. Strøksnes, Erika Fatland.


Organizator: Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Miejsce: stoisko 332/G
12.00–17.00 Hot Stamping na notesach Moleskine Classic

Pierwszego i ostatniego dnia Targów na stoisku Lifestyle Designers można wykonać darmowy hot stamping przy zakupie notesu Moleskine Classic*. Oferta ważna do wyczerpania zapasów.

*W ramach oferty wykonujemy hot stamping inicjałów, bądź imienia i nazwiska. 


Organizator: LIFESTYLE DESIGNERS
Miejsce: stoisko 243/V
12.00–18.00 Świętujemy Europę – spotkanie polonijne

„Świętujemy Europę” z udziałem członków Paryskiej rady Europejczyków ( Conseil parisien des Européens-INCLUDE).


Organizator: A.P.A.J.T.E. ASSOCIATION POLONAISE DES AUTEURS JOURNALISTES ET TRADUCTEURS EN EUROPE
Miejsce: stoisko 345/G
12.00–18.00 Prasa polonijna

Prasa polonijna- Austria ”Jupiter„ (red. J. Hafner, prezes Światwej Rady Kultury Polonijnej), Rosja ”Gazeta Petersburska” ( red. T. Konopielko), Holandia ”Scena Polska” (red. Z Czerniejewicz)


Organizator: A.P.A.J.T.E. ASSOCIATION POLONAISE DES AUTEURS JOURNALISTES ET TRADUCTEURS EN EUROPE
Miejsce: stoisko 345/G
12.00–18.00 Maciej Morawski – nowości wydawnicze
Organizator: A.P.A.J.T.E. ASSOCIATION POLONAISE DES AUTEURS JOURNALISTES ET TRADUCTEURS EN EUROPE
Miejsce: stoisko 345/G
12.35–13.35 Jak opowiedzieć historię za pomocą obrazów i słów?

Wiek: 7-13

Warsztaty z rysowania komiksów i tworzenia postaci komiksowych z Pau – hiszpańskim twórcą komiksów z Balearów. Od lat 90. XX w. aktywnie zajmuje się komiksem, tworzy do zinów, magazynów komiksowych i publikuje albumy. Naucza rysunku komiksowego w szkołach średnich.

Zajęcia w języku hiszpańskim i angielskim z polskim tłumaczem.


Organizator: POLSKIE STOWARZYSZENIE KOMIKSOWE
Miejsce: Sala Festiwalu Komiksowa Warszawa
13.00 Otwarcie Rosyjskiego stoiska
Organizator: GENERAL DIRECTORATE OF INTERNATIONAL BOOK EXHIBITIONS AND FAIRS, JSC
Miejsce: stoisko 127/D11
13.00–13.50 Ogłoszenie nominacji do Nagrody Literackiej NIKE

NIKE jest nagrodą za książkę roku. Przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę roku poprzedniego. Celem nagrody jest promocja literatury polskiej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść.


Organizator: Fundacja Nagrody Literackiej "NIKE"
Miejsce: Sala Londyn B
13.00–13.50 Spotkanie z Agnieszką Mielech

Wiek: 8-10

Jak założyć supertajny klub i czym taki klub się zajmuje? Porozmawiamy o przyjaźni, szkolnych kłopotach i ważnych wyzwaniach. Spotkanie nie będzie jednak tylko dla dziewczyn, ale także dla chłopców.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Foksal
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
13.00–13.55 Narysuj mapę wyspy Moya – warsztaty kartograficzne

Każda literacka przygoda może mieć własną mapę. Jeśli nie narysuje jej ilustrator książki, to Ty, jej czytelnik, możesz wyobrazić sobie i przenieść na papier opisane na kartach opowieści miasta i wioski, okalające je rzeki, pobliskie góry, przełęcze, wąwozy, niebezpieczne bagna, morza ze zdradliwymi prądami, a nawet małe, ale ważne dla fabuły zagajniki.

„Każdy z nas nosi ze sobą mapę swojego życia. Mamy ją na skórze, w sposobie poruszania się, a nawet w tym, jak rośniemy i dojrzewamy” – tak często mawiał Ta – „Widzisz, że moje żyły przy nadgarstku zamiast niebieskich są czarne? Twoja matka zawsze mówiła, że to atrament.
Jestem kartografem do szpiku kości”.

Kiran Millwood Hargrave, „Dziewczynka z atramentu i gwiazd”, przeł. Maria Jaszczurowska

Prowadzenie: Anna Markowska z Instytutu Geodezji i Kartografii


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Literackie
Miejsce: Sala Paryż B
13.00–13.55 Jak zamienić utwór literacki w muzykę, taniec i teatr lalek?

Wiek: 7-10

Warsztaty na podstawie opowiadania Kazimierza Przerwy-Tetmajera „O Zwyrtale Muzykancie”. Udział wezmą: Dorota Majerczyk – etnograf, Piotr Majerczyk – muzyk, Piotr Kolecki – znawca teatru lalek, zespół „Majeranki” oraz lalki z teatru „Rabcio”.


Organizator: Warszawskie Targi Książki i Rabka Festival – Agencja Promocyjna OKO
Miejsce: Sala Paryż C
13.00–14.00 Wirtualny księgarz, automatyczny recenzent – czy sztuczna inteligencja może być sposobem na wzrost czytelnictwa?

Zespół specjalistów od uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji opracował algorytmy, które „czytają” książki i potrafią ich treść połączyć z cechami fabuły, do tej pory możliwymi do uchwycenia wyłącznie przez człowieka – czy książka bawi, zasmuca, porusza, przeraża. System ułatwiający czytelnikom wybór książki spośród tysięcy dostępnych tytułów jest już po pierwszych testach.

Na Warszawskich Targach Książki po raz pierwszy zostaną zaprezentowane efekty wspólnej pracy technologicznego startupu, Instytutu Książki i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ponadto zespół badawczy ujawni tytuł pierwszej powieści ocenionej przez polską sztuczną inteligencję.

Prelegenci: dr Krzysztof Sopyła – specjalista uczenia maszynowego, dr Elżbieta Sobczak – dyrektor wydawnictwa UKSW, Urszula Witkowska – praktyk handlu książką i marketingu i Dariusz Kawa – specjalista ds. programowych w Instytucie Książki, 


Organizator: Literacka Sp. z o.o., Instytut Książki
Miejsce: Sala Barcelona
13.00–14.00 Wielkość rynku książek niedostępnych w handlu – czy jest szansa na drugie życie książki?

Prezentacja: Izabela Sadowska (LC)
Uczestnicy dyskusji: Maciej Szymański, Marcin Wereniewicz (Azymut), Jakub El Mahdi (Virtualo), Grażyna Szponder (Rebis), Jędrzej Maciejewski (SAiW)
Prowadzący: Grzegorz Majerowicz (PIK)


Organizator: Polska Izba Książki | Polish Chamber of Books
Miejsce: Sala Londyn C
13.00–14.00 Władzimierz Blatton ─ podpisywanie książki „Podnóża gwiazd”
Organizator: Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie z Siedzibą w Londynie
Miejsce: stoisko 351/G
13.00–14.30 Dedykacja tomiku poezji „Italienische Begegnungen 2019”

Isabella Degen wydała dziesięć pozycji książkowych w prozie i poezji: „Wygrać siebie” (Wrocław, 1995), „Opowiadania nie z tej wyspy” (Wrocław 2008), „Geschichten aus Meiner Insel” (Wrocław 2012), Album – „Malarstwo-Malerei Izabelli Degen” (2012), „W rytmie Ziemi” (Wrocław 2013), „Na zakrętach życia” (E-bookowo Będzin 2014), „Myśli na wskroś przeczesane tom I” (E-bookowo Będzin 2014), „Mit dem Rhythmus der Erde” (E-bookowo Będzin 2015), „Włoskie Incontro” (E-bookowo Będzin 2016,) „Myśli na wskroś przeczesane tom II” (E-bookowo Będzin 2017), a także „Italienische Begegnungen 2019”.


Organizator: A.P.A.J.T.E. ASSOCIATION POLONAISE DES AUTEURS JOURNALISTES ET TRADUCTEURS EN EUROPE
Miejsce: stoisko 345/G
13.00–15.00 Michał Zawadka podpisuje książki.

Wiek: 3-18 i inni


Organizator: Mind & Dream
Miejsce: stoisko 205/D20
13.00–15.00 Spotkanie z Joanną Kluzą, tłumaczką z języków francuskiego i włoskiego

Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury będzie dyżurować na stoisku STL, odpowiadając na pytania o pracę tłumacza i własne przekłady. Przetłumaczona przez nią powieść Maxime’a Chattama „Drapieżcy” otrzymała wyróżnienie redakcji „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” za przekład. Tłumaczyła też książki m.in. Roberta Saviana, Marcella Simoniego, Delphine de Vigan, Yasminy Rezy, Sorja Chalandona.


Organizator: Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Miejsce: stoisko 332/G
13.15–14.15 Margarett Borroughdame – spotkanie wokół książki „Pan Cylinderek”

Wiek: 4+


Organizator: Motyleksiazkowe.pl
Miejsce: stoisko 183/D18
13.30–14.30 My w ISBNie znowu o Themie! Spójna kategoryzacja książek – zalety i wady

O polskich kategoriach w Themie, co jest dobre, a czego brakuje, opowiedzą Kasia Nakonieczna i Dorota Cymer z Biblioteki Narodowej. Pokażą na przykładach, jak to działa i jak dobrze skategoryzować książkę. O swoich doświadczeniach z Themą opowie także Jan Elbanowski z Oficyny Literackiej Noir sur Blanc. Razem podyskutujemy, dlaczego spójna kategoryzacja jest ważna dla zaistnienia książki na rynku.

Przez wszystkie dni targowe pracownicy ISBN będą prowadzić indywidualne szkolenia i odpowiadać na pytania na stoisku Biblioteki Narodowej nr 106/D17.


Organizator: Biblio0teka Narodowa / National Library
Miejsce: Sala Londyn A
13.30–14.30 Lew Hieronima – wręczenie nagrody dla wydawcy najbardziej przyjaznego tłumaczom

W pierwszym dniu Warszawskich Targów Książki Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury po raz czwarty wręczy nagrodę Lew Hieronima. Nagroda ma charakter honorowy. Jej nazwa nawiązuje do legendy o patronie tłumaczy św. Hieronimie i przyjaznym lwie, który towarzyszył mu w pustelni. Nagrodzony wydawca otrzymuje statuetkę autorstwa Beaty Zwolańskiej-Hołod oraz dyplom.

Celem nagrody jest propagowanie dobrych praktyk w branży wydawniczej i docenienie wydawców, którzy mimo trudnych warunków rynkowych walczą jak lew o wysokie standardy, szanują prawo autorskie i tworzą partnerskie relacje ze swoimi współpracownikami. Troska o wysoki poziom opracowania publikacji, dobra komunikacja, otwartość na negocjacje, wywiązywanie się z umów i nastawienie na budowanie stabilnych relacji to naszym zdaniem niezbędne elementy profesjonalizmu nie tylko w branży wydawniczej. Szacunek dla twórców – którymi są również tłumacze literaccy – to zarazem troska o jakość bardzo szczególnego produktu kultury, jakim jest książka.

Nagroda jest przyznawana na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród członków STL. Dotychczas otrzymały ją wydawnictwo Czarne (2016), wydawnictwo Książkowe Klimaty (2017) i wydawnictwo Karakter (2018).


Organizator: Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
13.45–14.45 Kto to jest Super Kot?

Wiek: 7-13

Warsztaty komiksowe dla dzieci z twórcą komiksów, Piotrem Nowackim (m.in. „Miś Zbyś”, „Smoczek Loczek”, „W koronie”). Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, jak wygląda proces powstawania komiksów, usłyszą kilka praktycznych rad od doświadczonego twórcy oraz stworzą krótką historyjkę z przygodą Super Kota.


Organizator: POLSKIE STOWARZYSZENIE KOMIKSOWE
Miejsce: Sala Festiwalu Komiksowa Warszawa
14.00 Ewa Wąsikowska-Tomczyńska – spotkanie z autorką książki „Polaków Seks powszedni”
Organizator: HARDE
Miejsce: stoisko 177/D17
14.00–15.00 Wręczenie Nagrody Magellana w Konkursie na najlepsze publikacje turystyczne
Organizator: Biblioteka Analiz | Magazyn Literacki KSIĄŻKI
Miejsce: Sala Paryż C
14.00–15.00 Marcin Meller prezentuje – spotkanie z Grupą Wydawniczą Foksal

Zapraszamy na szybką, niezobowiązującą, lekką i zabawną prezentację nowości od Grupy Wydawniczej Foksal, czyli między innymi wydawnictw W.A.B., Wilga, Uroboros i Buchmann. O najnowszych książkach i planach wydawniczych na 2019 i 2020 opowie Marcin Meller, dyrektor wydawniczy. Spotkajmy się i porozmawiajmy!


Organizator: Grupa Wydawnicza Foksal
Miejsce: Sala Londyn B
14.00–15.00

Spotkanie autorskie z Emmą Popik, autorką kryminału „Zbrodnia w wyższych sferach”
Organizator: RYTM Oficyna Wydawnicza
Miejsce: stoisko 92/D14

  Spotkanie z Gabrielem L. Kamińskim wokół książki "Wilno odnalezione"

Gabriel Leonard Kamiński promuje swoją najnowszą książkę - poetyckie liryczne panoptikum rodzinne będące hołdem oddanym rodzinie litewskiej Kejzików i polskiej - Kosmowskim. Obie powiązane węzłem miłości w latach walki o niepodległość stanowią źródło inspiracji dla poety, który próbuje w trudnym języku poezji pokazać ich fantastyczne losy.

Spotkanie prowadzi: Magdalena Koperska, wydawnictwo ANAGRAM

 


Organizator: Warszawskie Targi Książki
Miejsce: Scena B (Centrum Konferencyjne, poziom 2)
14.00–15.30 Ogłoszenie wyników konkursu i plebiscytu „Najlepsza książka na wiosnę”

Konferencja dla wydawców z okazji dwudziestolecia serwisu Granice.pl


Organizator: Granice.pl
Miejsce: Sala Londyn C
14.00–15.30 59. Konkurs PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2018

Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień laureatom 59. Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2018


Organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek
Miejsce: Sala Amsterdam
14.00–15.30 Rozstrzygnięcie pierwszej części Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych oraz wręczenie dyplomów zwycięzcom

Wydarzenie towarzyszy gali Konkursu Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek „Najpiękniejsze Książki Roku”.


Organizator: Inicjał - "Wydawca”
Miejsce: Sala Amsterdam
14.00–15.30 Projekcja filmu „Rumunia nieokiełznana” (dokument, 90 min.)

Film zabiera widza w podróż, która rozpoczyna się na zalesionych zboczach Karpat (gdzie na wolności żyją niedźwiedzie, wilki i rysie) i prowadzi aż do pędzonych wiatrem wód Delty Dunaju – tu w głębinach pływają węże wodne, a w przestworza wzbijają się pelikany. W samym sercu Europy rozkwita bajeczna natura, będąca istną eksplozją dzikości. Ciągnące się za horyzont pasma gór, prastare lasy i wijące się bez końca rzeki są domem dla niezliczonej liczby żywych istot, różnorodnych gatunków zwierząt i roślin typowych dla Starego Kontynentu. To kraina piękna i nieokiełznanej przyrody, o której losach decydują pory roku. Stworzenia, które znamy z legend i baśni żyją tu na wolności i walczą o przetrwanie. Zaś „Rumunia nieokiełznana” odkrywa przed nami wszystkie te niewiarygodne opowieści.

(polskie napisy)


Organizator: Rumunia – Gość Honorowy
Miejsce: Sala Paryż B
14.00–16.00 Popołudnie z Florką

Wiek: 3-6

Spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, autorką bestsellerowej serii książek o rezolutnej ryjówce Florce, która jest też bohaterką serialu animowanego „Pamiętnik Florki”.


Organizator: Bajka
Miejsce: stoisko 1/H
14.00–16.00 Spotkanie z Agatą Ostrowską, tłumaczką z języków angielskiego i hiszpańskiego

Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury będzie dyżurować na stoisku STL, odpowiadając na pytania o pracę tłumacza i własne przekłady. Absolwentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej, tłumaczy m.in. dla Czarnej Owcy (Ariana Huffington, Fiona Barton, Imran Mahmood), Rebisu (trylogia Luisa Montero Manglano o Poszukiwaczach), WAB (Guillermo Arriaga), Marginesów (Màxim Huerta).


Organizator: Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Miejsce: stoisko 332/G
14.00–16.00 Pośród rumuńskich baśni – warsztaty dla dzieci

Bajarz Szymon Góralczyk zaprasza na spotkanie z baśniami rumuńskimi.


Organizator: Rumunia – Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 78/D11
14.00–17.00

Spotkanie z Ewą Zelenay
Organizator: Związek Literatów Polskich
Miejsce: stoisko 332a/G

14.00–18.00 Spotkanie z Olgą Zygarowską

Autorka podpisuje książki: „Rufaro” i „Kryptonim: Karp”.


Organizator: Wydawnictwo Vectra
Miejsce: stoisko 217/V
14.30–15.00 Regina Wasiak-Taylor podpisuje książkę „Alfabet Szymona Zaremby”.
Organizator: Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie z Siedzibą w Londynie
Miejsce: stoisko 351/G
14.30–15.20 Literackie zbliżenia – o przekładzie literatury dla dzieci

Dyskusja o aktualnych wyzwaniach dla tłumacza literatury dziecięcej, z udziałem tłumaczek: Marty Cmiel-Bażant, Małgorzaty Gierałtowskiej, Marty Grzybowskiej i Anny Michalczuk.


Organizator: WYDAWNICTWO EZOP
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
14.30–15.30 „Kopiuj, wklej” – takie proste, ale czy na pewno legalne?

Prawo autorskie  – czego dotyczy? Ja, użytkownik internetu  – kiedy mogę korzystać z cudzej własności? „Kopiuj, wklej” – zjawisko plagiatu, prawo cytatu w internetowej rzeczywistości.  Licencja creative commons  – kiedy autor zezwala na korzystanie ze swojego utworu? Legalne zasoby Internetu  – jak rozróżnić portale z legalnymi treściami od nielegalnych? Wolne zasoby sieci  – baza legalnych źródeł.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Fundacja Legalna Kultura
Miejsce: Sala Londyn A
14.55–15.55 Jak opowiedzieć historię za pomocą obrazów i słów?

Wiek: 14-18

Warsztaty z rysowania komiksów i tworzenia postaci komiksowych z Pau – hiszpańskim twórcą komiksów z Balearów. Od lat 90. XX w. aktywnie zajmuje się komiksem, tworzy do zinów, magazynów komiksowych i publikuje albumy. Naucza rysunku komiksowego w szkołach średnich.

Zajęcia w języku hiszpańskim i angielskim z polskim tłumaczem.


Organizator: Polskie Stowarzyszenie Koimksowe
Miejsce: Sala Festiwalu Komiksowa Warszawa
15.00 Grzegorz Kopic podpisuje powieść „Czas pokuty”.
Organizator: Świadomi Wydawcy, Wydawnictwo JanKa
Miejsce: stoisko 21/D3
15.00–16.00 Jak rozmawiać o książkach z NIEczytelnikami? – szkolenie dla księgarzy

62% Polaków deklaruje, że w ciągu roku nie przeczytało żadnej książki. Jak dotrzeć do tej grupy? W jaki sposób rozmawiać o książkach z NIEczytelnikami? Pszczelarze, wędkarze, turyści, seniorzy, młodzież, minecraftersi, osoby niewidome i niedowidzące – jak docierać do nowych grup odbiorców, które mogą być potencjalnymi klientami Twojej księgarni? W trakcie szkolenia przedstawimy praktyczne narzędzia i wskazówki, które przydadzą się podczas organizowania programu kulturalnego księgarni oraz wdrażania nowego asortymentu. Ponadto zaprezentujemy najnowsze trendy w promocji księgarń z Polski i ze świata.

Podczas wydarzenia odbędzie się rejestracja do bezpłatnego programu szkoleniowego skierowanego do księgarń niezależnych, który będzie realizowany w drugiej połowie roku.

Szkolenie jest częścią projektu „Z książką wyjdź na ludzi!”, finansowanego ze środków MKiDN.


Organizator: Azymut
Miejsce: Sala Londyn B
15.00–16.00 Projekcja trylogii krótkich filmów noir-policier: „Bad Penny”, „Kowalski”, „Ramona”, w reżyserii Andreia Crețulescu (56 min.)

Na trylogię 'impromptu' autorstwa Andreia Creţulescu składają się „Bad Penny”, „Kowalski” i „Ramona”, które łączy humor, przemoc i fantazja. Kino gatunkowe, stylizowane, postmodernistyczne i niezwykłe z punktu widzenia formalnego, kręcone z tą samą ekipą i obsadą: trio Andi Vasluianu, Şerban Pavlu, Dorian Boguță oraz Rodica Lazăr i Ana Ularu to jedni z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia.

„Bad Penny”: dwóch rzezimieszków okrada magika; jeden z nich jest bardzo wulgarny, a drugi uprawiał seks z nieodpowiednią osobą. „Kowalski”: a właściwie mafioso Kopalski; rzecz o tajnej wieczerzy, w czasie której każdy jest Judaszem, nikt zaś Jezusem. Film nakręcony w formie jednej 17-minutowej sekwencji. „Ramona”: rzecz o kobiecej zemście. Film nagrodzony w ramach Tygodnia Krytyki w Cannes (2015) oraz na festiwalu Chicago Shorts.

Dialog to mocna strona twórczości Creţulescu. Żywy, niespotykany, dyktowany stylem kina noir i pulp, którym reżyser oddaje cześć i wprowadza je na pełnych prawach do swoich filmów. Dialogi są mięsiste i inteligentne, a mocne słowa, których w nich nie brak, nie tylko charakteryzują postacie, są świadectwem ich brutalności, ale przede wszystkim cechą bezwzględnego, pełnego przemocy fizycznej i egoizmu środowiska, w którym przekleństwo jest przede wszystkim potwierdzeniem własnej wartości.

(polskie napisy)


Organizator: Rumunia – Gość Honorowy
Miejsce: Sala Paryż C
15.00–17.00 Marta Kurek ─ Smocze Spotkanie I

Wiek: 7-18 i inni

„Szał Vandy” - pierwsza część serii „Dragonus Cracovus: Biomagia” - to opowieść o smokach, ale o ludziach. O magii, ale o nauce i współczesności. W niezwykłym, a jednak bliskim nam świecie rozgrywa się historia, jakiej jeszcze nie było - pisana krwią i iskrami biomagii.

Jeśli chcesz poznać tę historię, przyjdź na Smocze Stoisko, gdzie Dragonus Cracovus, współcześni potomkowie Smoka Wawelskiego, naprawdę staną między ludźmi. Poza tym Marta Kurek, autorka "Szału Vandy", wygląda na całkiem miłą osobę i chętnie podpisze Twój egzemplarz książki w imieniu Jej Ognistości Zempher, monarchini Dragonus. Ona już tak miła nie jest, musi w końcu uosabiać smoczy majestat. Obie liczą jednak, że się pojawisz i nie zawiedziesz gości z Drago*zoii :)

Szczególnie zapraszamy młodzież z marzeniami! Marta Kurek zaczęła pisać, mając 13 lat, a swoją powieść wydała w wieku 19 lat. Marzenia są więc jej ulubionym tematem.


Organizator: Smocze Stoisko
Miejsce: stoisko 79/C
15.00–17.00 Spotkanie z Hanną Jankowską, tłumaczką z języków angielskiego, arabskiego i rosyjskiego

Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury będzie dyżurować na stoisku STL, odpowiadając na pytania o pracę tłumacza i własne przekłady. Absolwentka orientalistyki i podyplomowych studiów nauk politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała jako tłumaczka w polskich i arabskich placówkach dyplomatycznych w Trypolisie i Warszawie. Współpracowała i współpracuje z takimi wydawnictwami, jak PIW, W.A.B., Muza i Czarne. Z angielskiego tłumaczy eseistykę i literaturę faktu oraz filmy dokumentalne, z arabskiego współczesną prozę, z rosyjskiego – filmy fabularne i seriale. W 1997 roku otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich za przekład „Zderzenia cywilizacji” Samuela Huntingtona.


Organizator: Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Miejsce: stoisko 332/G
15.30 Perspektywy po uchwaleniu dyrektywy UE o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym – szanse i zagrożenia. Kto skorzysta na nowym prawie?

Prowadzący: Stanisław Trzciński, kulturoznawca, dziennikarz, promotor kultury. Współwłaściciel agencji marketingu muzycznego STX Music Solutions.

Zaproszeni goście:

Tadeusz Zwiefka – dziennikarz i polityk, europoseł, jeden z siedmiu polskich parlamentarzystów głosujących za przyjęciem korzystnej dla twórców Dyrektywy

Eustachy Rylski – prozaik, dramaturg i scenarzysta, zaliczany do grona najważniejszych polskich twórców,  laureat polskich i zagranicznych nagród. Członek honorowy Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

Marek Kościkiewicz – muzyk, wokalista, kompozytor, producent, lider zespołu De Mono, zaangażowany w obronę praw twórców. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV oraz władz ZAiKS-u.

mec. Jacek Wojtaś – prawnik, Koordynator ds. Europejskich Izby Wydawców Prasy, ekspert prawa autorskiego i prawa prasowego.


Organizator: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Miejsce: Sala Londyn A
15.30–16.20 Ogłoszenie finalistek do Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia
Organizator: Kurier Szczeciński, Szczecińska Agencja Artystyczna
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
15.30–16.30 European Prize of Literature 2019 – rozstrzygnięcie konkursu Nagrody Literackiej Unii Europejskiej z udziałem Polski

Nominowani – wydawcy i autorzy z Polski.

Prowadzący: Grzegorz Jankowicz (przedstawiciel Jury).


Organizator: Polska Izba Książki | Polish Chamber of Books
Miejsce: Sala Londyn C
16.00–17.00 Spotkanie z Zofią Trębacz, autorką książki „Palestyna. Polskie plany emigracyjne wobec Żydów 1935-1939”

Historyczka, pracuje w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma, autorka artykułów na temat przedwojennego antysemityzmu oraz stosunków polsko-żydowskich na uniwersytetach w okresie międzywojennym, członkini zespołu redakcyjnego pełnej edycji Archiwum Ringelbluma.


Organizator: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Miejsce: stoisko 7/D1
16.00–17.30 Polacy w Sankt Petersburgu

Materiały zebrała i opracowała Teresa Konopielko, wyd. TEST & Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.

 


Organizator: A.P.A.J.T.E. ASSOCIATION POLONAISE DES AUTEURS JOURNALISTES ET TRADUCTEURS EN EUROPE
Miejsce: stoisko 345/G
16.00–17.30 Projekcja filmu „Rumunia nieokiełznana” (dokument, 90 min.)

Film zabiera widza w podróż, która rozpoczyna się na zalesionych zboczach Karpat (gdzie na wolności żyją niedźwiedzie, wilki i rysie) i prowadzi aż do pędzonych wiatrem wód Delty Dunaju – tu w głębinach pływają węże wodne, a w przestworza wzbijają się pelikany. W samym sercu Europy rozkwita bajeczna natura, będąca istną eksplozją dzikości. Ciągnące się za horyzont pasma gór, prastare lasy i wijące się bez końca rzeki są domem dla niezliczonej liczby żywych istot, różnorodnych gatunków zwierząt i roślin typowych dla Starego Kontynentu. To kraina piękna i nieokiełznanej przyrody, o której losach decydują pory roku. Stworzenia, które znamy z legend i baśni żyją tu na wolności i walczą o przetrwanie. Zaś „Rumunia nieokiełznana” odkrywa przed nami wszystkie te niewiarygodne opowieści.

(polskie napisy)


Organizator: Rumunia – Gość Honorowy
Miejsce: Sala Paryż B
16.00–18.00 Spotkanie z Anną Studniarek, tłumaczką z języka angielskiego

Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury będzie dyżurować na stoisku STL, odpowiadając na pytania o pracę tłumacza i własne przekłady. Absolwentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej UW, wielbicielka fantastyki, w ciągu piętnastu lat pracy w zawodzie przetłumaczyła ponad sześćdziesiąt powieści, zbiorów opowiadań i komiksów, m.in. Brandona Sandersona, Monique Roffey, Rachel Hartman.


Organizator: Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Miejsce: stoisko 332/G
16.00–18.00 „Nie możemy uciec przed swoją historią” – spotkanie z historykiem Adrianem Cioroianu

Spotkanie na kanwie książki pod tym samym tytułem (Wyd. Amaltea 2019) poprowadzi dr hab. Błażej Brzostek. Wydarzenie dedykowane studentom i wykładowcom Uniwersytetu Warszawskiego.

Adrian Cioroianu, obecnie ambasador Rumunii przy UNESCO w Paryżu, jest jednym z najwybitniejszych rumuńskich historyków i polityków: byłym dziekanem Wydziału Historii Uniwersytetu w Bukareszcie, senatorem, posłem do Parlamentu Europejskiego, a w latach 2007-2008 ministrem spraw zagranicznych Rumunii.

W swojej książce autor opowiada w skrócie o najważniejszych wydarzeniach, problemach i postaciach rumuńskiej historii (od II wojny światowej do obalenia komunizmu w 1989 roku),  pozwalając zrozumieć czytelnikom dzieje Rumunii. Dla polskiego czytelnika, który o historii swojego przedwojennego sąsiada przeważnie nie wie zbyt wiele, opowieść ta będzie frapującym odkryciem.


Organizator: Rumunia – Gość Honorowy, Rumuński Instytut Kultury, Wydział Historii UW
Miejsce: Uniwersytet Warszawski, sala 128
16.30–17.30 Plebiscyt 30-lecia. 10 najważniejszych i najbardziej wpływowych postaci polskiego rynku książki – ogłoszenie wyników
Organizator: Biblioteka Analiz | Magazyn Literacki KSIĄŻKI
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
16.30–18.00 Ksiąźka obiektowa – kaligrafia i słowo SÉRÉNITÉ , ed. ÉDITION APAJTE 2019

Diana Pignard: poetka, autorka książek obiektowych, nauczycielka akademicka, mieszka w Paryżu. 


Organizator: A.P.A.J.T.E. ASSOCIATION POLONAISE DES AUTEURS JOURNALISTES ET TRADUCTEURS EN EUROPE
Miejsce: stoisko 345/G
17.00–18.00 Dr Jacek Bartosiak podpisuje swoją najnowszą książkę „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”.
Organizator: Platon
Miejsce: stoisko 82/D12
18.00 Wieczór z Máraim

Promocja nowych tomów Sándora Máraiego: czwartego tomu dzienników „Dziennik 1967-1976” oraz powieści „Rozwód w Budzie”, z udziałem tłumaczek książek Teresy Worowskiej i Ireny Makarewicz. Gości przywita JE Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács.


Organizator: Literatura Węgierska – Węgierski Instytut Kultury, SW "Czytelnik
Miejsce: Węgierski Instytut Kultury, ul. Moniuszki 10, Warszawa
18.00 Maria Galina oraz Aleksander Snegirew opowiadają o swoich nowych projektach.
Organizator: GENERAL DIRECTORATE OF INTERNATIONAL BOOK EXHIBITIONS AND FAIRS, JSC
Miejsce: Księgarnia rosyjska Ptasia 4, 00-138 Warszawa

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się