XXVII Targi Książki Historycznej,  Wielkie biografie wielkich ludzi,

XXVII Targi Książki Historycznej, Wielkie biografie wielkich ludzi,

100 lat niepodległości. Wielkie biografie wielkich ludzi [relacja i zdjęcia]

Udostępnij

W niedzielę 2 grudnia zakończyły się trwające od czwartku 29 listopada XXVII Targi Książki Historycznej w klimatycznej scenerii Arkad Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. W Targach wzięło udział ponad 200 wystawców z Polski oraz z Białorusi i Ukrainy. Wczoraj odbył się także organizowany przez Instytut Książki panel "100 lat niepodległości. Wielkie biografie wielkich ludzi". W dyskusji poprowadzonej przez Krzysztofa Cieślika wzięli udział profesorowie Włodzimierz Suleja i Wiesław Wysocki.

Dyskusja rozpoczęła się od roli wielkich postaci w historii i od pytania, czy zgodnie z wizją Tołstoja i Dostojewskiego, to geniusze i wybitni wodzowie kreują historię.

Już na samym wstępie prof. Wiesław Wysocki, autor biografii Edwarda Śmigłego-Rydza, Augusta Emila Fieldorfa i Witolda Pileckiego, zauważył, że błędem jest mówienie o stuleciu niepodległości, ponieważ przez 50 lat Polska pozostawała pod rządami obcych mocarstw.

Ważnym tematem dyskusji była także rola autora biografii i to, w jaki sposób prace historyczne i popularyzatorskie są ważne w kształtowaniu tożsamości narodowej i kulturowej wspólnoty. Obaj historycy przyznali, że przyświeca im poczucie misji, a profesor Włodzimierz Suleja, badacz biografii politycznych oraz historii Wrocławia i ruchów opozycji politycznej po II wojnie  światowej, autor biografii Józefa Piłsudskiego, zauważył, że nie sposób zajmować się postaciami, do których ma się negatywny stosunek.

Profesor Suleja opowiadał także, w jaki sposób jego biografię Piłsudskiego przyjęto zagranicą. W tym roku ukazała się ona m.in. na Białorusi i Ukrainie. Z najżywszą recepcją spotkała się jednak w Gruzji.

Panel zakończyły pytania widowni i zagadnienie ważnych postaci historycznych, które profesorom Sulei i Wysockiemu wydają się pomijane.

   

   

    

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się