100. rocznica urodzin Gustawa Holoubka

100. rocznica urodzin Gustawa Holoubka

100. rocznica urodzin Gustawa Holoubka na antenie Programu 1 Polskiego Radia oraz radiowej Dwójki

Udostępnij

Program 1 Polskiego Radia oraz radiowa Dwójka w 100. rocznicę urodzin Gustawa Holoubka – legendarnego odtwórcy roli Gustawa – Konrada w „Dziadach” w reżyserii Kazimierza Dejmka, zapraszają do wysłuchania audycji poświęconych temu wybitnemu aktorowi i reżyserowi. 21 kwietnia na antenach publicznego nadawcy będzie można wysłuchać m.in. wspomnień Gustawa Holoubka oraz interpretacji wierszy w jego wykonaniu, czytanych w Polskim Radiu.

Z okazji setnej rocznicy urodzin Gustawa Holoubka Program 1 Polskiego Radia przygotował specjalne audycje poświęcone pamięci tego znakomitego i wszechstronnie utalentowanego aktora. W piątek, 21 kwietnia na antenie radiowej Jedynki w „Sygnałach dnia”, „Czterech Porach Roku”, „Muzycznej Jedynce” oraz „Ekspresie Jedynki” będzie można usłyszeć utwory czytane przez Gustawa Holoubka. Będą to dzieła m.in. Adama Mickiewicza, Jana Kochanowskiego, Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta. O godz. 9.00, w audycji „Cztery Pory Roku” bedzie można usłyszeć pierwszy fragment słuchowiska wg. „Pani Walewskiej” Wacława Gąsiorowskiego, w którym gra Napoleona. Na kolejną odsłonę poświęconą pamięci reżysera, Program 1 zaprosi w „Muzycznej Jedynce” - zostaną wyemitowane utwory śpiewane przez Gustawa Holoubka. W audycji jubileuszowej o godz. 20.00 zostaną odtworzone fragmenty audycji i słuchowisk z udziałem tego wybitnego artysty - m.in. ostatni wywiad, którego udzielił dwa miesiące przed śmiercią w rocznicę zdjęcia z afisza słynnej inscenizacji „Dziadów” w Teatrze Narodowym, a także wypowiedzi jego przyjaciół. Nie zabraknie również rozmów z zaproszonymi gośćmi - Magdaleną Zawadzką, Janem Holoubkiem, Ewą Wiśniewską, Krzysztofem Gosztyłą oraz Januszem Kukułą. W „Kronice Sportowej” o godz. 22.30 Cezary Gurjew zaprezentuje archiwalne wypowiedzi Gustawa Holoubka dotyczące sportu.

W Programie 2 Polskiego Radia w cyklu audycji „Wiersz na dzień dobry”( emitowanych od poniedziałku do piątku o godz. 9.50) będzie można posłuchać liryków Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Władysława Broniewskiego, Mikołaja Sępa – Szarzyńskiego oraz Daniela Naborowskiego w mistrzowskiej interpretacji Gustawa Holoubka. Natomiast od poniedziałku, 24 kwietnia w cyklu nagrań Bogumiły Prządki „Głosy z przeszłosci” (godz. 12.45), których dokonała z wybitnym aktorem w 1999 roku, znajdą się m.in. wspomnienia z lat dziecinnych artysty, powróci też postać Władysława Woźnika, którego asystentem był Gustaw Holoubek, dzięki któremu został zaangażowany do Teatru Śląskiego w Katowicach.

Podczas tegorocznego XXII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”, który odbędzie się w Zamościu, w dniach 16-19 czerwca zostaną zaprezentowane słuchowiska z udziałem Gustawa Holoubka.

Więcej szczegółów na stronie radiowej Jedynki i Dwójki

 

***


Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce, emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada cztery ogólnopolskie Programy – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio24.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się