Blisko 120 wystawców zapowiedziało udział XXVIII Targach Wydawców Katolickich

Blisko 120 wystawców zapowiedziało udział XXVIII Targach Wydawców Katolickich

Blisko 120 wystawców zapowiedziało udział XXVIII Targach Wydawców Katolickich

Udostępnij

Podczas wydarzenia, które odbędzie się 20-23 kwietnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie, zaprezentowanych zostanie ponad 15 tys. publikacji. Obok wydawców polskich na targach pojawią się także wydawcy z Ukrainy i Białorusi.

Swoją tematyką targi nawiązują do hasła roku duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce, które w tym roku brzmi „Wierzę w Kościół Chrystusowy” – poinformował we wtorek w czasie konferencji prasowej na Zamku Królewskim w Warszawie dyrektor targów i prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, ks. salezjanin Roman Szpakowski.

Szpakowski powiedział także, że w tym roku dorobek wydawniczy zaprezentuje blisko 120 wystawców z Polski, Ukrainy i z Białorusi. Zaprezentują oni ofertę składającą się z niemal 15 tys. tytułów, a także bogatą ofertę publikacji elektronicznych i książek audio oraz produkcji fabularnych i dokumentalnych.

„Targi to ważna cześć naszej aktywności społecznej i publicznej” – powiedział dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, prof. dr hab. Wojciech Fałkowski.

„Uważamy, że baza kulturowa, z której wyrastamy opiera się w dużej mierze na słowie pisanym, na książce jako nośniku wiedzy i pewnego przekazu” – dodał prof. Falkowski.

Barbara Jelonek z TVP poinformowała, że w ramach tegorocznego programu filmowego targów znajdą się dwa długometrażowe filmy fabularne. W piątek o godz. 16:00 zostanie wyemitowany film „Święty” o zniszczeniu sarkofagu św. Wojciecha w Gnieźnie, a w niedzielę o godz. 14:00 film „Prorok”. W sobotę 23 kwietnia program filmowy będzie w całości poświęcony jubileuszowi 30-lecia istnienia TVP Polonia – znajdą się w nim reportaże z różnych zakątków świata, m.in z Peru, Estonii czy ze Stanów Zjednoczonych.

Piątek będzie poświęcony trzem znaczącym postaciom Kościoła katolickiego w Polsce – papieżowi Janowi Pawłowi II, kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i ks. Jerzemu Popiełuszce.

W dyskusji panelowej „Odkryj testament duchowy Benedykta XVI”, w sobotę w godz. 14:00-15:00 w sali wielkiej Zamku Królewskiego wezmą udział kard. Gerhard Müller, ks. prof. Robert Skrzypczak i ks. Tomasz Jaklewicz.

Tego samego dnia, w sali koncertowej o godz. 15:30 rozpocznie się debata „Kto boi się Jana Pawła II? Aktualność dziedzictwa”. W dyskusji wezmą udział: bp Rafał Markowski, prof. Jan Grosfeld (UKSW), Grzegorz Polak (Muzeum Jana Pawła i Prymasa Wyszyńskiego), Marcin Przeciszewski (KAI) i Michał Senk (Centrum Myśli Jana Pawła II).

W niedzielę w namiocie przed Arkadami Kubickiego o godz. 12:00 rozpocznie się panel „Kościół, który się opiekuje. O pomocy ofiarom przemocy seksualnej”. Wezmą w nim udział dziennikarz i filozof Tomasz Terlikowski, jezuita Jacek Prusak i dominikanin Maciej Biskup zaangażowany w dialog ekumeniczny i dialog z judaizmem.

W programie targów będą spotkania z autorami publikacji. Chęć spotkania z czytelnikami potwierdzili m.in.: ks. prof. Witold Kawecki, ks. prof. Robert Skrzypczak, ks. prof. Waldemar Chrostowski, prof. Jan Żaryn, Grzegorz Górny, Joanna Bątkiewicz-Brożek, Małgorzata Terlikowska, Lidia Miś-Nowak, s. Anna Maria Pudełko, ks. Jerzy Jastrzębski, ks. Piotr Glas, ks. Arkadiusz Paśnik.

Targom będą towarzyszyły dwie wystawy. „Domena sacrum” (przestrzeń nad schodami ruchomymi) ukazuje historię i tradycję chrześcijaństwa przez pryzmat interpretacji malarskiej, na przykładzie wizerunku Maryi. „Pacem in Terris. Wielka Karta Pokoju”, przygotowana przez Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego i Civitas Christiana Lublin, upamiętnia rocznicę 60-lecia wydania encykliki „Pacem in terris” papieża Jana XXIII.

Z targami nierozerwalnie związana jest Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS. Wyniki tegorocznego konkursu zostaną ogłoszone podczas uroczystości oficjalnego otwarcia targów, która odbędzie się w czwartek 20 kwietnia o godz. 12:00 na Zamku Królewskim. Wręczenie nagród Feniks 2023 odbędzie się w czasie sobotniej gali i koncertu w katedrze warszawsko-praskiej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Wydarzenie zwieńczy koncert Agnieszki Fiuk z zespołem wokalno-instrumentalnym Eufonia pod batutą Łukasza Wilczury, która zaprezentuje „Pieśń nad Pieśniami”.

W niedzielę, o godz. 12:30 w katedrze odbędzie się msza w intencji wydawców i mediów. Będzie jej przewodniczył emerytowany prefekt kongregacji nauki wiary kard. Gerhard Müller.

XXVIII Targi Wydawców Katolickich będą otwarte dla czytelników od czwartku do soboty w godzinach 10:00-18:30, a w niedzielę w godzinach 10:00-17:30.

Wydarzenie dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

źródło: Magdalena Gronek, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się