100 tysięcy sprzedanych egzemplarzy - Książka roku 2018 w Hiszpanii!
Ordesa to książka osobista. Manuel Vilas odwołuje się w niej do własnej historii, poruszając tak ważne i uniwersalne tematy, jak: przeszłość, rozpad więzów rodzinnych, śmierć najbliższych, nieobecność ukochanych osób i rozłąka z nimi, Hiszpania, ta w której żyje i ta, w której dorastał, wspomnienia, poczucie wykorzenienia…
Bez skrępowania, ostro, niwecząc granice pomiędzy fikcją a realnością, między poezją a prozą, autor snuje opowieść, w której rozpoznać się może każdy z czytelników, i odbywa wędrówkę od jednoznacznej teraźniejszości ku przeszłości wyobrażonej.
Książka piękna i mocna, szczera do bólu, pisana czasem z odrobiną zuchwałej bezczelności, ale zawsze w emocjach, jest intymną kroniką Hiszpanii ostatnich dziesięcioleci, ale też opowieścią o tym, jak łatwo nas zranić, o potrzebie podźwignięcia się i trwania pomimo wszystko, kiedy zanikły niemal wszystkie więzi łączące nas z innymi lub sami je zerwaliśmy. A mimo to żyjemy nadal.
Powieść ma premierę 23 kwietnia br. Przełożył ją znakomity tłumacz Carlos Marrodan Casas.
Kilka słów o autorze:
Maneul Vilas (Barbastro, 1962) poeta i prozaik. Najważniejsze tomiki poetyckie to: El cielo (2000), Resurección (2005, tomik nagrodzony nagrodą Premio Jaime Gil de Biedma – XV edycją). Calor (2008, Nagroda Premio Fray Luis de León, VI edycja), Gran Vilas (2012 nagroda Premio Ciudad de Melilla, XXXIII edycja) i El hundimiento (2015, XVII edycja nagrody Premio Internacional de Poesia Generación del 27).
W roku 2010 została opublikowany tom poezji wybranych zatytułowany Amor, zaś w roku 2016 Poesia completa. Jest autorem powieści: España (2008), którą opiniotwórcze pismo Quimera uznało za jedną z dziesięciu najważniejszych powieści języka hiszpańskiego pierwszej dekady XXI wieku; Aire Nuestro (2009), Los inmortales (2012) i Luminoso regalo (2013). Opublikował również tomy opowiadań: Zeta (2014) i Setecientos millones de rinocerontes (2015), w roku 2017 wydał książkę autobiograficzną América.