Ogólnopolska Izba Księgarń
 Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego

Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego

104 książki zgłoszono do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Udostępnij

104 książki dla dzieci, wydane w 2017 r., zgłoszono do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, którą organizuje biblioteka miejska w Oświęcimiu - poinformowała wiceszefowa instytucji Mariola Talewicz. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi jesienią.

"Nasz konkurs ma na celu pomóc rodzicom i opiekunom odnaleźć literaturę dla najmłodszych na najwyższym poziomie. Dzieci dzięki tym książkom wchodzą w kolorowy świat wyobraźni, poznają istotne prawdy życiowe i uczą się rozwiązywać problemy" - powiedziała Talewicz.

Jak dodała, w tym roku padł rekord liczby zgłoszeń. W ubiegłym roku o główny laur ubiegało się 79, a dwa lata temu 90 książek. "Świadczy to, że wydawcy nie mają problemu ze sprzedażą, a rynek się rozwija. Zresztą oferta dla dorosłych czytelników też nie jest wątła. Ktoś, kto mówi, że Polacy nie czytają, mija się z prawdą. To raczej badania nie są do końca wiarygodne. Czytamy! Świadczy o tym liczba książek, które się ukazują i są zgłaszane choćby do naszej nagrody literackiej" - wyjaśniła Talewicz.

W konkursie jury, złożone m.in. z pracowników naukowych i bibliotekarzy zajmujących się literaturą dla dzieci, wybierze w kwietniu spośród nadesłanych propozycji dziesięciu finalistów. Rozstrzygnięcie nastąpi w połowie października podczas gali w oświęcimskiej bibliotece zwanej "Galerią Książki". Laureat otrzyma statuetkę dłuta Andrzeja Renesa, która przedstawia stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego postać Koziołka Matołka, a także nagrodę pieniężną.

Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego zostanie wręczona po raz 25. Ustanowiły ją w 1994 r. Fundacja "Książka dla Dziecka" oraz kwartalnik "Guliwer". Od 2004 r. przyznaje ją oświęcimska biblioteka miejska. W ubiegłym roku główną nagrodą została uhonorowana opowieść "Kresek, Barek i całkiem zwyczajny początek" Katarzyny Nawratek, która ukazała się nakładem wydawnictwa Ezop.

Oświęcimska biblioteka miejska zwana "Galerią Książki" od 2011 r. mieści się w nowym budynku. To jedna z najnowocześniejszych placówek w Polsce.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się