11 lipca rozpocznie się festiwal Góry Literatury

11 lipca rozpocznie się festiwal Góry Literatury

11 lipca rozpocznie się festiwal Góry Literatury

Udostępnij

W dniach 11-18 lipca u podnóża Sudetów odbędzie się 6. odsłona festiwalu Góry Literatury, którego pomysłodawczynią była pisarka Olga Tokarczuk. Spotkania odbywać się będą głównie w plenerze, na terenie miasta i gminy Nowa Ruda, sąsiedniej gminy Radków oraz Wałbrzycha.

Festiwal Góry Literatury organizowany jest od 2015 r. głównie w mieście i w gminie Nowa Ruda u podnóża Gór Sowich i na Wzgórzach Włodzickich, w powiecie kłodzkim.

Organizatorami wydarzenia jest Stowarzyszenie Kulturalne Góry Babel oraz gmina Nowa Ruda, gospodarzami zaś Olga Tokarczuk i Karol Maliszewski. Menadżerką festiwalu jest Beata Kłossowska-Tyszka.

Jak zapowiedzieli organizatorzy, w tym roku spotkania odbywać się będą głównie w plenerze. "Tegoroczna edycja będzie szczególna. W związku z obowiązującymi ograniczeniami i obostrzeniami oraz wymogami sanitarnymi wydarzenia będą biletowane, a liczba miejsc ograniczona" - poinformowano w mediach społecznościach.

Festiwalowe wydarzenia odbędą się w mieście i gminie Nowa Ruda, na dziedzińcu Zamku Książ w Wałbrzychu oraz w Zamku Sarny w Ścinawce Górnej w gminie Radków i w samym Radkowie.

W ramach festiwalu zaplanowano kilkadziesiąt wydarzeń - spotkań autorskich, warsztatów literackich, wystaw, projekcji filmowych oraz koncertów. Gośćmi festiwalu będą m.in. historyczka i krytyczka sztuki Anda Rottenberg, literaturoznawca, były sekretarz Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek, reżyserka Jagoda Szelc, pisarz Zygmunt Miłoszewski, językoznawczyni Katarzyna Kłosińska oraz publicysta Edwin Bendyk.

Z czytelnikami spotkają się też Maciej Hen, Mikołaj Łoziński, Elżbieta Cherezińska, Joanna Lamparska, Wojciech Bonowicz, Jakub Kornhauser i Klementyna Suchanow. Rozmowy z gośćmi festiwalu przeprowadzą m.in. Irek Grin, Grzegorz Gauden, Michał Nogaś i Karolina Korwin-Piotrowska.

Podczas festiwalu odbędzie się także finał konkursu na recenzję literacką im. Tymoteusza Karpowicza z udziałem jurorów i laureatów. Konkurs jest wspólną inicjatywą Wrocławskiego Domu Literatury i Festiwalu Góry Literatury zainicjowaną w 2019 roku i ma na celu wspierać i promować młodą krytykę literacką.

Pierwszy dzień festiwalu zakończy koncert Lecha Janerki, a ostatni dzień - koncert Marii Peszek.

[źródło: PAP, Agata Tomczyńska]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się