Bolesław Leśmian

Bolesław Leśmian

140. rocznica urodzin Bolesława Leśmiana

Udostępnij

22 stycznia tego roku przypada 140. rocznica urodzin Bolesława Leśmiana, jednego z najbardziej oryginalnych twórców polskiej literatury XX wieku

Jeśli za autora, który zrewolucjonizował polską prozę, uznać Brunona Schulza, za największego nowatora dramatopisarstwa – Stanisława Ignacego Witkiewicza, to kimś takim dla poezji będzie właśnie Bolesław Leśmian. Twórca obdarzony niezwykłą wyobraźnią, która pozwoliła mu stworzyć własny, niepowtarzalny świat poetycki z pogranicza jawy i snu, świat, który został wypełniony niezwykłymi postaciami: Srebroni, Znikomków, Śnigrobków, świat wsparty na filozoficznych rozważaniach nad relacjami natury, człowieka i Boga. Pytanie o Boga było zresztą przez Leśmiana nieustannie ponawiane, do końca nierozstrzygnięte, częstokroć przywoływane w kontekście problemów nicości i śmierci:

Boże, pełen w niebie chwały,
A na krzyżu - pomarniały -
Gdzieś się skrywał i gdzieś bywał,
Żem Cię nigdy nie widywał?
(…) 
Mów, co czynisz w tej godzinie,
Kiedy dusza moja ginie?
Czy łzę ronisz potajemną,
Czy też giniesz razem ze mną?

Poezja ta pełna jest pytań różnego rodzaju, w tym o sposób istnienia bądź nieistnienia świata, o to, kto jest jego przyczyną sprawczą itd., ale trzeba nade wszystko pamiętać o jej wymiarze metafizycznym, i równocześnie nie zapominać, że był też Leśmian mistrzem polskiej poezji miłosnej. Wyjątkowym pięknem cechują się jego erotyki z cyklu W malinowym chruśniaku. Na poziomie języka magię Leśmianowskiego świata budują zaś niezwykłe neologizmy i neosemantyzmy o proweniencji staropolskiej i ludowej.

Bolesław Leśmian, właśc. Lesman (1877-1937), pochodził ze środowiska spolszczonej inteligencji żydowskiej. Wczesną młodość spędził na Ukrainie, kształcił się w Kijowie, przebywał kilka lat we Francji, związany był z Warszawą, Łodzią, Hrubieszowem, Zamościem. Jest autorem czterech zbiorów wierszy: Sad rozstajny (1912), Łąka (1920), Napój cienisty (1936), Dziejba leśna (wyd. pośmiertnie; 1938) oraz utworów prozą, dramatów i esejów. Dorobek twórczy został zebrany w edycji Dzieł wszystkich wydanych w latach 2010-2013, w skład których wchodzą: 1. Poezje zebrane, 2. Szkice literackie, 3. Baśnie i inne utwory prozą, 4. Utwory dramatyczne. Listy. Całość została wzbogacona Kalendarium Leśmianowskim opracowanym przez Jacka Trznadla, który był również redaktorem edycji dzieł zebranych. Ważną pozycją z zakresu recepcji twórczości poety jest także tom Leśmian. Encyklopedia (2001) Jarosława Marka Rymkiewicza.

W tym roku 5 listopada przypada również 80. rocznica śmierci poety.

Jakub Pacześniak


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się