Jedność - Wakacje z książkami
150 lat malarstwa polskiego - nowy album wydawnictwa BOSZ

150 lat malarstwa polskiego - nowy album wydawnictwa BOSZ

150 lat malarstwa polskiego - nowy album wydawnictwa BOSZ

Udostępnij

Z wielką przyjemnością informuję o ukazaniu się albumu „150 lat malarstwa polskiego” autorstwa profesor Marii Anny Potockiej – filozof sztuki, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.:

Mieczysław Porębski za pierwszego malarza polskiego – który był w pełni artystą – uznawał Piotra Michałowskiego. Tak wiec historia malarstwa polskiego zaczyna się dopiero w pierwszej połowie XIX wieku. W tej książce staram się przedstawić najważniejszych malarzy tego krótkiego , aczkolwiek intensywnego okresu.

150 lat malarstwa polskiego, autorstwa Marii Anny Potockiej, to bogato ilustrowany zbiór czterdziestu czterech esejów poświęconych najwybitniejszym polskim artystom tworzącym od drugiej połowy XIX wieku do czasów współczesnych. Każdy z tekstów koncentruje się na wskazaniu esencji twórczości danego malarza – od zarysowania tła biograficznego, często przez analizę psychologiczną twórcy, po podsumowanie jego dorobku artystycznego. Rozważania wzbogacone są w interpretacje wybranych dzieł sztuki, które niejednokrotnie wykraczają poza oczywiste przesłanie, jakie niesie obraz. Jak zauważa autorka: „Właściwy sens sztuki zawiera się w twórcy. Dzieła są jedynie tropami, które pozwalają do tego źródła dotrzeć”. Maria Anna Potocka umożliwia czytelnikom wnikliwe i bardzo subiektywne spojrzenie na dorobek artystyczny wielu polskich malarzy, takich jak Jan Matejko, Jacek Malczewski, Tadeusz Kantor, Wojciech Fangor, Edward Dwurnik czy Leon Tarasewicz, tłumacząc, że indywidualne relacje z czyjąś sztuką i zgłębienie jej w osobisty sposób pozwalają każdemu odbiorcy przeistoczyć się niejako w artystę.

Tytuł: 150 lat malarstwa polskiego
Autor: Maria Anna Potocka
Projekt graficzny: Wojciech Pluta
Język publikacji: polski
Wydawca: wydawnictwo BOSZ
Miejsce i rok wydania: Olszanica 2019
Wydanie: I
Objętość: 186 stron
Zdjęcia: 76 reprodukcji
Format: 21,00 x 28.00 cm
ISBN: 978-83-7576-440-6
EAN: 9788375764406
Cena katalogowa: 79,00 zł

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się