16 lipca rozpocznie się Festiwal Góry Literatury

16 lipca rozpocznie się Festiwal Góry Literatury

16 lipca rozpocznie się Festiwal Góry Literatury

Udostępnij

Kilkadziesiąt wydarzeń – spotkań autorskich, debat, warsztatów, projekcji filmowych oraz koncertów znalazło się w programie Festiwalu Góry Literatury, który 16 lipca rozpocznie się w Kotlinie Kłodzkiej. Wydarzenie potrwa do 24 lipca.

Festiwal Góry Literatury to polski festiwal literacki organizowany od 2015 r. głównie w mieście i w gminie Nowa Ruda u podnóża Gór Sowich i we Wzgórzach Włodzickich, w powiecie kłodzkim.

Jego organizatorami jest Fundacja Olgi Tokarczuk oraz partnerzy: miasta i gminy Dolnego Śląska; a gospodarzami Karol Maliszewski oraz Olga Tokarczuk.

„To będzie swobodny przepływ treści. Będą rozmowy o literaturze, o życiu, o filmie, o historii, o Białorusi” – zapowiadają organizatorzy w mediach społecznościowych.

Z białoruską pisarką i dziennikarką, laureatką Literackiej Nagrody Nobla w 2015 r. i zagorzałą krytyczką dyktatury Aleksandra Łukaszenki, Swietłaną Aleksijewicz porozmawia Ewa Winnicka.

W programie nie zabraknie też rozmów wokół spraw kobiet. Odbędą się debaty: „Feminizm, gender i inne potwory” z udziałem Katarzyny Kasi, Beaty Kozak, Katji Meier, którą poprowadzi Magdalena Środa oraz „Kobiety objaśnią wam świat. Rebecca Solnit i inne ważne lektury” z udziałem Beaty Kozak, Sylwii Chutnik i Karoliny Korwin Piotrowskiej, którą poprowadzi Justyna Czechowska.

Zaplanowano także spotkanie z tłumaczami książek Olgi Tokarczuk: Lisą Palmes, Lotharem Quinkensteinem i Maryną Szodą.

Wśród gości festiwalu znaleźli się także historyczka i krytyczka sztuki Anda Rottenberg, bułgarski pisarz Georgi Gospodinow, zdobywca Nagrody Literackiej Nike w 2020 r. Radek Rak, publicysta Edwin Bendyk, niemiecka pisarka Roswitha Schieb, dziennikarka i pisarka Małgorzata Szejnert, poetka Ewa Lipska oraz prof. Marcin Drąg i prof. Agnieszka Dobrzyń.

W programie festiwalu znalazły się także projekcje filmów Agnieszki Holland, warsztaty scenopisarskie z reżyser Jagodą Szelc i wycieczka rowerowa z Filipem Springerem. Na zakończenie festiwalu zaplanowano koncert Fisz Emade.

Festiwalowe wydarzenia odbędą się m.in. w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie, na Scenie Pod Wiatami we Włodowicach, w Zamku Książ w Wałbrzychu, w Zamku Sarny w Ścinawce Górnej, na tarasie widokowym na Górze Guzowatej w Radkowie i w Parku Zdrojowym Doktora Brehmera w Sokołowsku.

Pełny program dostępny jest na stronie festiwalu.

źródło informcji: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się