160. rocznica urodzin Josepha Conrada na antenie radiowej Dwójki.
Sobotnia (2 grudnia) premiera słuchowiska według „Szaleństwa Allmayera” oraz specjalne wydanie „Strefy literatury” w najbliższą niedzielę przypomną o postaci i twórczości wielkiego moralisty.
Twórczość Josepha Conrada Korzeniowskiego, którego rok obchodzimy obecnie w Polsce, od dawna inspiruje filmowców i ludzi teatru, także telewizyjnego oraz radiowego. Program 2 Polskiego Radia chętnie sięga po jego utwory, czego przykładem była niedawna premiera słuchowiska według „Tajnego agenta” w adaptacji i reżyserii Jana Warenyci.
W przeddzień 160. rocznicy urodzin Josepha Conrada, w sobotę 2 grudnia, radiowa Dwójka przygotowała premierę słuchowiska na podstawie debiutanckiej powieści pisarza „Szaleństwo Allmayera” w adaptacji Bogumiły Prządki i reżyserii Waldemara Modestowicza. To osadzona w egzotycznej scenerii, wzorowanej na wyspie Borneo, opowieść o holenderskim kupcu, tytułowym Allmayerze. Znajdziemy tu fascynujące wątki poszukiwania skarbów, bardziej i mniej legalnych interesów kolonialnych, wielkiej miłości ojca do córki. Przede wszystkim jednak powieść traktuje o trudnym spotkaniu kultur Wschodu i Zachodu (symbolizowanym m.in. przez dom, który na wzór europejski Allmayer stara się postawić w środku dżungli) oraz o granicach przynależności i obcości kulturowej. W roli narratora usłyszymy Krzysztofa Gosztyłę, jako Kaspar Allmayer wystąpi Piotr Grabowski, jako jego córka Nina - Michalina Łabacz, a także Wiktor Zborowski jako radża Lakamba, jeden z przywódców rdzennych mieszkańców wyspy. Początek – godz. 19.00.
Natomiast w niedzielę 3 grudnia, w dzień urodzin Josepha Conrada, Dwójka zaprosi słuchaczy na specjalne wydanie audycji „Strefa literatury", zatytułowane „Conrad współczesnej Europy". O recepcji jego twórczość na Zachodzie opowiadać będą profesorowie: Robert Hampson z University of London, przewodniczący brytyjskiego Towarzystwa Josepha Conrada oraz John G. Peters z Uniwersytetu Północnego Teksasu, były prezes Amerykańskiego Towarzystwa Josepha Conrada. Z kolei o polskim odbiorze tej twórczości mówić będzie profesor Andrzej Juszczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Ośrodka Dokumentacji i Badania Twórczości Josepha Conrada. Jak informują Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Kinga Michalska, autorki audycji, goście Dwójki będą dyskutować o tym, jaka jest literacka przynależność narodowa Conrada i czy w ogóle można ją wskazać, sprawdzą czy i przez kogo jego proza jest dziś czytana oraz jaki wpływ wywarł on na literaturę i szerzej – kulturę popularną w XX wieku. O swoim zainteresowaniu Conradem opowie także goszczący niedawno w Polsce Salman Rushdie. Audycja rozpocznie się o godz. 20.00.