160. rocznica  urodzin Josepha Conrada, radiowa Dwójka

160. rocznica urodzin Josepha Conrada, radiowa Dwójka

160. rocznica urodzin Josepha Conrada na antenie radiowej Dwójki.

Udostępnij

Sobotnia (2 grudnia) premiera słuchowiska według „Szaleństwa Allmayera” oraz specjalne wydanie „Strefy literatury” w najbliższą niedzielę przypomną o postaci i twórczości wielkiego moralisty.

Twórczość Josepha Conrada Korzeniowskiego, którego rok obchodzimy obecnie w Polsce, od dawna inspiruje filmowców i ludzi teatru, także telewizyjnego oraz radiowego. Program 2 Polskiego Radia  chętnie sięga po jego utwory, czego przykładem była niedawna premiera słuchowiska według „Tajnego agenta” w adaptacji i reżyserii Jana Warenyci. 

W przeddzień 160. rocznicy urodzin Josepha Conrada, w sobotę 2 grudnia, radiowa Dwójka przygotowała premierę słuchowiska na podstawie debiutanckiej powieści pisarza „Szaleństwo Allmayera” w adaptacji Bogumiły Prządki i reżyserii Waldemara Modestowicza. To osadzona w egzotycznej scenerii, wzorowanej na wyspie Borneo, opowieść o holenderskim kupcu, tytułowym Allmayerze. Znajdziemy tu fascynujące wątki poszukiwania skarbów, bardziej i mniej legalnych interesów kolonialnych, wielkiej miłości ojca do córki. Przede wszystkim jednak powieść traktuje o trudnym spotkaniu kultur Wschodu i Zachodu (symbolizowanym m.in. przez dom, który na wzór europejski Allmayer stara się postawić w środku dżungli) oraz o granicach przynależności i obcości kulturowej. W roli narratora usłyszymy Krzysztofa Gosztyłę, jako Kaspar Allmayer wystąpi Piotr Grabowski, jako jego córka Nina - Michalina Łabacz, a także Wiktor Zborowski jako radża Lakamba, jeden z przywódców rdzennych mieszkańców wyspy. Początek – godz. 19.00.

Natomiast w niedzielę 3 grudnia, w dzień urodzin Josepha Conrada, Dwójka  zaprosi słuchaczy na specjalne wydanie audycji „Strefa literatury", zatytułowane „Conrad współczesnej Europy". O recepcji jego twórczość na Zachodzie opowiadać będą profesorowie: Robert Hampson z University of London, przewodniczący brytyjskiego Towarzystwa Josepha Conrada oraz John G. Peters z Uniwersytetu Północnego Teksasu, były prezes Amerykańskiego Towarzystwa Josepha Conrada. Z kolei o polskim odbiorze tej twórczości mówić będzie profesor Andrzej Juszczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Ośrodka Dokumentacji i Badania Twórczości Josepha Conrada. Jak informują Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Kinga Michalska, autorki audycji, goście Dwójki będą dyskutować o tym, jaka jest literacka przynależność narodowa Conrada i czy w ogóle można ją wskazać, sprawdzą czy i przez kogo jego proza jest dziś czytana oraz jaki wpływ wywarł on na literaturę i szerzej – kulturę popularną w XX wieku. O swoim zainteresowaniu Conradem opowie także goszczący niedawno w Polsce Salman Rushdie. Audycja rozpocznie się o godz. 20.00.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się