18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II.

18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II.

18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II.

Udostępnij

Święty Jan Paweł II odszedł 2 kwietnia 2005 roku. W 18. rocznicę Jego śmierci na antenach Polskiego Radia będzie można wysłuchać audycji specjalnych, a w nich m. in. rozmów z ekspertami i historykami. Polskie Radio zaplanowało na ten dzień szereg wspomnień, rozmowy z gośćmi, emisję archiwalnych nagrań i transmisję wyjątkowego widowiska artystycznego o charakterze religijnym pt. „Nie zastąpi Ciebie nikt – wspomnienie św. Jana Pawła II w rocznicę śmierci” z Wadowic.

Polskie Radio przygotowało też specjalny podcast „Jan Paweł II. Nauczanie”, zawierający wybrane fragmenty papieskich homilii i przemówień związanych z najważniejszymi kwestiami Jego nauczania.

2 kwietnia na antenie radiowej Jedynki prezentowane będą utwory muzyczne, które powstały na podstawie wierszy Jana Pawła II. Ich emisja o godz. : 10.50, 11.50, 12.50, 13.50, 14.50, 16.50 i 20.50. Tego dnia cała „Familijna Jedynka” poświęcona będzie papieżowi i Niedzieli Palmowej. Z kolei w audycji „Gdzie jest Pan Cogito” o godz. 15.00 o życiu i osobie Jana Pawła II. Gośćmi red. Małgorzaty Raczyńskiej – Weinsberg będą: prof. Witold Kawecki, prof. Jan Grosfeld z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i red. Marcin Przeciszewski z Katolickiej Agencji Informacyjnej i historyk prof. Rafał Łatka.

O godz. 17.00 wyemitowany zostanie reportaż „Światło ze Wschodu” Urszuli Żółtowskiej – Tomaszewskiej i Doroty Bonieckiej - Górnej. Wieczorem, o godz. 18.00 na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia transmitowane będzie, równolegle z TVP 1 i TV Trwam, widowisko artystyczne „Nie zastąpi Ciebie nikt”, w którym przypomniane zostaną najważniejsze wydarzenia i wystąpienia św. Jana Pawła II z całego jego pontyfikatu. W warstwie muzycznej wydarzenia pojawią się tradycyjne pieśni i piosenki religijne, których Jan Paweł II najchętniej słuchał. Wykonawcy: Hanna Rybka, Janusz Radek, Edyta Górniak, Mateusz Ziółko, Iza Szafrańska, Piotr Cugowski, Alicja Węgorzewska, Olga Szomańska, Halina Mlynkova, Magda Anioł, Łukasz Zagrobelny, zespół Siewcy Lednicy, zespół Promyczki Dobra, Chór Sound'N'Grace, zespół Mała Armia Janosika. Tego dnia na antenie radiowej Jedynki emisja słuchowiska na podstawie utworu teatralnego Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera” (z 1982 roku) w adaptacji i reżyserii Zdzisława Dąbrowskiego. W „Kulturalnej Jedynce” o godz. 23.00 o artystycznej działalności papieża.

W niedzielę, 2 kwietnia na antenie Programu 2 Polskiego Radia w „Poranku Dwójki” tematyka nawiązująca do rocznicy śmierci Jana Pawła II. Następnie o godz. 10.00 Karol Furtak zaprasza na audycję specjalną: Próg nadziei – nagranie Chóru Polskiego Radia z 2014 roku i wiersz poświęcony Janowi Pawłowi II. O godz. 11.00 radiowa Dwójka wyemituje słuchowisko Karol Wojtyła „Boska przestrzeń” w adaptacji Elżbiety Staniszewskiej i reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego. Obsada: Teresa Lipowska, Ignacy Machowski, Maciej Szary, Andrzej Piszczatowski, Andrzej Ferenc, Adam Bauman, Jacek Mikołajczak. To literacko-dokumentalne słuchowisko zostało oparte na twórczości Karola Wojtyły i tekście listu Jana Pawła II o pielgrzymowaniu w roku jubileuszowym. Po nim (od godz. 11.30) Mariusz Gadowski zaprezentuje muzykę z filmów z wątkami papieskimi. Wieczorem, o godz. 19.30 audycja dokumentalna „Ostatnie godziny” Justyny Piernik, przypominająca godzina po godzinie, jak przeżywaliśmy ostatni dzień życia Jana Pawła II. Przez cały dzień prezentowane będą obrazy dźwiękowe z wydarzeń 2005 roku i odpowiednia muzyka.

Radiowa Trójka 2 kwietnia od godz. 6.00 zaprasza na „Muzyczne rozmowy”, gdzie usłyszeć będzie można utwory i dzieła muzyczne, których powstanie zainspirowane były osobą ojca świętego. Gościem audycji specjalnej o godz. 11.00 będzie Jolanta Sosnowska - autorka wielotomowej biografii Jana Pawła II pt. „Hetman Chrystusa”. Poza tym rozmowa z jednym z największych specjalistów w dziedzinie twórczości Jana Pawła II i jego dorobku teatralnego - prof. Wojciechem Kaczmarkiem, w audycji „Trzy Gramy Redbada” o godz. 14:00. Tego dnia na „Scenie Teatralnej Trójki” o godz. g. 22.00 „HIOB” – wczesny (1940) dramat poetycki Karola Wojtyły osnuty na biblijnej Księdze Hioba w reżyserii Anny Skuratowicz. W roli tytułowej Przemysław Bluszcz. Przez cały dzień na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia emisja cyklu „Jan Paweł II. Pamiętamy” z fragmentami homilii i innych wystąpień. Informacje bieżące o wydarzeniach rocznicowych pojawiać się będą w serwisach informacyjnych stacji.

W radiowej Czwórce 2 kwietnia dwie audycje specjalne poświęcone rocznicy śmierci Jana Pawła II. W „Muzyce dobrego Słowa” Małgorzata Bartas-Witan pochyli się nad słowami kierowanymi do młodych. Słowom będą towarzyszyć - inspirowane Ewangelią, którą głosił papież – piosenki w wykonaniu Marcina Stycznia, Deus Meus, Mocnych w Duchu, Kamila Bednarka.   Z kolei w „Nocnych Cz@tach” Mariusz Pieśniewski porozmawia o tym, jak pontyfikat Jana Pawła II zmieniał życie ówczesnych młodych ludzi oraz jak wtedy i dziś nauka papieża JP II kształtuje życiowe wybory młodych. Czwórka zaprasza także do słuchania podcastu Jakuby Jamrozka z cyklu „Zaklinacze czasu" : Zakrzówek, Pastwiska, Kalwaria Zebrzydowska czy Warszawa  - gdzie szukać nieoczywistych miejsc związanych z Janem Pawłem II? (do posłuchania na czworka.polskieradio.pl oraz podcasty.polskieradio.pl).

W Polskim Radiu 24 2 kwietnia transmisje i rozmowy z ekspertami, historykami, publicystami, politykami, ludźmi kościoła i teologami, w tym m. in. z abp. Grzegorzem Rysiem oraz abp. Markiem Jędraszewskim. Temat obecny będzie w serwisach i magazynach informacyjnych oraz w wybranych audycjach autorskich. Polskie Radio 24 przygotowało także specjalne debaty: na temat sylwetki papieża w wielu aspektach, którą poprowadzi Magdalena Drohomirecka, a także ukierunkowaną na wątki historyczne, którą poprowadzi Tadeusz Płużański.

W Polskim Radiu Chopin w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II o godz. 15.00 audycja specjalna, w której zabrzmią: Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego i Totus Tuus Henryka Mikołaja Góreckiego.

Polskie Radio Dzieciom w audycji „Na niedzielę” 2 kwietnia o godz. 9:00 wyemituje wypowiedzi św. Jana Pawła II kierowane do dzieci oprawione dziecięcą muzyką religijną.

Słuchacze Polskiego Radia dla Zagranicy będą mogli wysłuchać relacji z obchodów oraz ciekawych rozmów z ekspertami, historykami i publicystami: m. in. rozmowy z prof. Janem Żarynem - badaczem historii Kościoła, Dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego na temat dziedzictwa św. Jana Pawła II, rozmowy z Piotrem Dmitrowiczem -historykiem, Dyrektorem Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego o realiach działań kardynała Karola Wojtyły, przyszłego Jana Pawła II, a problemem ahistoryczności czy rozmowy z prof. Dominiką Gardzińską - Żukowską - teologiem kultury z UKSW.

 

  • Podcast „Jan Paweł II. Nauczanie” będzie dostępny na platformie podcasty.polskieradio.pl oraz w aplikacji mobilnej „Polskie Radio” od 1 kwietnia.
  • Więcej szczegółów o ramówce i audycjach Polskiego Radia na stronie: polskieradio.pl.

 

W niedzielę (2.04) na antenie Programu 1 Polskiego Radia zaprezentujemy okolicznościową nitkę muzyczną "Miłość mi wszystko wyjaśniła. Poezja Jana Pawła II". Obejmuje ona utwory muzyczne, które powstały na podstawie wierszy Jana Pawła II. O naukach i dokonaniach Ojca Świętego, jak również o przypadającej na ten dzień Niedzieli Palmowej, porozmawiamy również w "Familijnej Jedynce" (6.00-9.00)

W audycji "Gdzie jest Pan Cogito" (15.10) zastanowimy się nad życiem Jana Pawła II. Gośćmi Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg będą w tym dniu prof. Witold Kawecki i prof. Jan Grosfeld z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz red. Marcin Przeciszewski z Katolickiej Agencji Informacyjnej. Z kolei o godz. 17.10 zaprezentujemy reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Doroty Bonieckiej-Górny pt. "Sternik łodzi Piotrowej". W reportażu wystąpią m.in. były opozycjonista Czesław Bielecki, Tadeusz Fredro – dziennikarz oraz były wiceprzewodniczący Rady Etyki Mediów, ks. Adam Boniecki.

Od godz. 18.00 zaprosimy słuchaczy na transmisję widowiska artystycznego "Nie zastąpi Ciebie nikt - wspomnienie św. Jana Pawła II w rocznicę śmierci", które przypomni najważniejsze wydarzenia i homilie św. Jana Pawła II, które wygłosił on w czasie swojego pontyfikatu. Tradycyjne pieśni i piosenki religijne - które Ojciec Święty najchętniej śpiewał - m.in.: "Matko, która nas znasz", "Czarna Madonna", "Siła jest w jedności", "Abba, Ojcze" - wykonają znakomici polscy artyści, m.in.: Hanna Rybka, Janusz Radek, Edyta Górniak, Mateusz Ziółko, Alicja Węgorzewska, Olga Szomańska, Halina Mlynkova, Magda Anioł, Łukasz Zagrobelny, ks. Maciej Czaczyk, zespoły Siewcy Lednicy oraz Promyczki Dobra, chór Sound'N'Grace i zespół Mała Armia Janosika.

Czytaj także: 

. .

Dwójka w rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II w "Poranku Dwójki" (07.00-10.00) przypomni obrazy dźwiękowe z wydarzeń w 2005 roku, a od godziny 10.00 zaprasza na audycję specjalną "Próg nadziei" z nagraniami Chóru Polskiego Radia z 2014 roku oraz wiersz poświęcony Janowi Pawłowi II (trzeci z obrazów dźwiękowych z 2005 roku). Te audycje poprowadzi Karol Furtak. Następnie, od godziny 11.00 zapraszamy na słuchowisko "Karol Wojtyła - Boska przestrzeń" z 2000 roku, w adaptacji Elżbiety Staniszewskiej, reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego i realizacji akustycznej Ewy Szałkowskiej. W obsadzie: Teresa Lipowska, Ignacy Machowski, Maciej Szary, Andrzej Piszczatowski, Andrzej Ferenc, Adam Bauman i Jacek Mikołajczak. To słuchowisko literacko-dokumentalne oparte na twórczości Karola Wojtyły i tekście listu Jana Pawła II o pielgrzymowaniu w roku jubileuszowym. 

Następnie, między 11.30 i 12.00 - muzyczne wspomnienie rocznicy (prowadzi Mariusz Gradowski). Kolejne obrazy dźwiękowe z wydarzeń 2005 roku w popołudniowych audycjach "Chopin osobisty" (w godz. 16.00-17.00) i "Dawno, niedawno" (w godz. 17.00-19.00). Po godzinie 19 Dwójka zaprasza na dokument "Ostatnie dni Jana Pawła II" w opracowaniu Justyna Piernik.

Czytaj również: 

. .

W radiowej Trójce przez cały dzień będą Państwo mogli słuchać cyklu wspomnień, które zilustrują i przypomną najważniejsze momenty tego, szczególnego dla wielu, pontyfikatu. W godz. od 11.00 do 12.00 Anna Popek zaprosi na wyjątkowe wydanie audycji "Leniwe przedpołudnie". W audycji nie zabraknie wspomnień, rozmów i opowieści o inicjatywach, które przybliżają postać Jana Pawła II. W godzinach wieczornych, po godz. 22.00, w ramach "Sceny teatralnej Trójki" zaprezentujemy okolicznościowe słuchowisko.

Audycje poświęcone pamięci Jana Pawła II będą emitowane także w dni poprzedzające rocznicę. W sobotę, 1 kwietnia, poranne "Śniadanie w Trójce" o dziele Jana Pawła II i obronie dobrego imienia papieża, audycja "Świat do trzeciej" o pracach naukowych Karola Wojtyły wydanych podczas kierowania katedrą etyki KUL i ich wpływ na filozofię i etykę nowożytną oraz rozmowy o wymiarze politycznym i geopolitycznym pontyfikatu. Z kolei we wtorek, 29 marca zaprosiliśmy do wysłuchania reportażu pt. "Niezatarte ślady" autorstwa Joanny Bogusławskiej. 

Czytaj także: 


 

Niedzielna audycja "Muzyka dobrego słowa" to przypomnienie słów Jana Pawła II kierowanych do młodych - o krzyżu, który zawsze jest tą samą sprawdzoną drogą do wygrania swego życia. Tym słowom będą towarzyszyć - inspirowane Ewangelią, którą głosił papież - piosenki w wykonaniu Marcina Stycznia, Deus Meus, Mocnych w Duchu i Kamila Bednarka. Z kolei w audycji "Nocne cz@ty" porozmawiamy o tym, jak pontyfikat Jana Pawła II zmieniał życie ówczesnych młodych ludzi, jak wtedy i dziś nauka papieża Polaka kształtuje życiowe wybory młodych

Już kilka dni przed rocznicą śmierci Karola Wojtyły radiowa Czwórka przypominała dokonania papieża. W środowy wieczór wyemitowano reportaż "Lolek" o przedszkolu, które założyli absolwenci Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W czwartkowy wieczór wyemitowano z kolei reportaż "Niezastąpiony", ze wspomnieniami kolegów Karola Wojtyły - Eugeniusza Mroza i księdza infułata Jerzego Bryły - a także świadectwa wiernych, którzy spotkali na swojej drodze Jana Pawła II. 

Piątkowe i sobotnie Serwisy kulturalne Czwórki to m.in. zaproszenie do odwiedzenia multimedialnego biogramu Karola Wojtyły na stronach Centrum Myśli Jana Pawła II oraz na widowisko multimedialne "Droga Krzyżowa malowana piaskiem", które odbędzie się w niedzielę 2 kwietnia o godz. 16.00 w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Tego dnia Muzeum będzie można odwiedzić bezpłatnie.

Z kolei sobotnia audycja "Zaklinacze czasu" to opowieść "Jan Paweł II i kajaki" - Kamil Siemiradzki z Muzeum Sportu i Turystyki opowiada m.in. o kajaku typu "pelikan", który jest te relikwią III stopnia.


logo

W Polskim Radiu 24 2 kwietnia transmisje i rozmowy z ekspertami, historykami, publicystami, politykami, ludźmi kościoła i teologami, w tym m. in. z abp. Grzegorzem Rysiem oraz abp. Markiem Jędraszewskim. Temat obecny będzie w serwisach i magazynach informacyjnych oraz w wybranych audycjach autorskich. Polskie Radio 24 przygotowało także specjalne debaty: na temat sylwetki papieża w wielu aspektach, którą poprowadzi Magdalena Drohomirecka, a także ukierunkowaną na wątki historyczne, którą poprowadzi Tadeusz Płużański.


logo

W Polskim Radiu Chopin w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II o godz. 15.00 audycja specjalna, w której zabrzmią: Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego i Totus Tuus Henryka Mikołaja Góreckiego.


logo

Polskie Radio Dzieciom w audycji „Na niedzielę” 2 kwietnia o godz. 9:00 wyemituje wypowiedzi św. Jana Pawła II kierowane do dzieci oprawione dziecięcą muzyką religijną.


logo

Słuchacze Polskiego Radia dla Zagranicy będą mogli wysłuchać relacji z obchodów oraz ciekawych rozmów z ekspertami, historykami i publicystami: m. in. rozmowy z prof. Janem Żarynem - badaczem historii Kościoła, Dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego na temat dziedzictwa św. Jana Pawła II, rozmowy z Piotrem Dmitrowiczem -historykiem, Dyrektorem Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego o realiach działań kardynała Karola Wojtyły, przyszłego Jana Pawła II, a problemem ahistoryczności czy rozmowy z prof. Dominiką Gardzińską - Żukowską - teologiem kultury z UKSW.

**** 

Pontyfikat Jana Pawła II był jednym z motorów przemian następujących w ostatnich dekadach XX wieku. Jako papież z kraju komunistycznego natchnął ruch "Solidarności" i przyczynił się do obalenia ładu komunistycznego w Europie Wschodniej; jako człowiek wywodzący się z wielokulturowej Rzeczpospolitej i świadek tragedii Holocaustu, kładł nacisk na dialog z wyznawcami innych religii i przesłanie pokoju; jako duchowny, który łączył posługę z działalnością akademicką, starał się dotrzeć do ludzi młodych i to do nich skierował swoje ostatnie słowa: "Szukałem was, teraz przyszliście do mnie i za to wam dziękuję". 

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY:

src=


oprac. rk  

 

 

 

 

 

                                                                                                                               ***

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce, emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada cztery ogólnopolskie Programy – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców i Polskie Radio dla Ukrainy. Portal polskieradio24.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się