Wicepremier Gliński otworzył Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Wicepremier Gliński otworzył Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Wicepremier Gliński otworzył Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Udostępnij

Nowoczesne ekspozycje w Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem, które zostało w środę otwarte po generalnym remoncie, są dostosowane do wieku zwiedzających, co ważne zwłaszcza w takim oddziale, które jest poświęcone autorowi bajek dla dzieci – podkreślił wicepremier, szef resortu kultury Piotr Gliński.

„Wrażenia są bardzo pozytywne. Remonty przynoszą efekty nadspodziewane, bo naprawdę te ekspozycje są i nowoczesne i dostosowane do zwiedzających, zwłaszcza w takim oddziale, które jest poświęcone Kornelowi Makuszyńskiemu. Ekspozycje są przystosowane do zróżnicowanego widza, bo jest coś i dla dorosłego miłośnika literatury, czy etosu inteligenckiego II Rzeczpospolitej, ale także dla dzieci, bo Makuszyński jednak najszerzej jest kojarzony z literaturą dziecięcą i młodzieżową” – mówił podczas otwarcia gruntownie wyremontowanej filii Muzeum Tatrzańskiego.

Wicepremier podkreślił, że Muzeum Tatrzańskie obecnie „symbolem rozwoju instytucji muzealnych w całym kraju”.

„Dużo się zmienia i to jest oczekiwana oferta, bo frekwencja popandemiczna w muzeach w Polsce już przekroczyła skalę frekwencji z przed pandemii. W 2019 roku polskie muzea odwiedziło ponad 40 mln osób, a w tej chwili mamy już większą frekwencję roczną” – dodał.

Pytany o swoją ulubioną pozycję wśród dzieł Makuszyńskiego, wicepremier odpowiedział, że są wśród nich zarówno „Koziołek Matołek” oraz „Szatan z siódmej klasy”.

„Nietrudno się nie identyfikować z +Szatanem z siódmej klasy+ bo tam jest i wyzwanie, i opowieść o młodym człowieku, który wkracza w dorosłość i etos rycerski, który teraz czasami jest kwestionowany, a został w piękny sposób pokazany przez Makuszyńskiego. Z kolei +Koziołek Matołek+ to świat sam w sobie wymyślony. Czytają go, odkrywają i lubią kolejne pokolenia” – mówił Gliński.

Minister kultury zaznaczył, że gruntownie wyremontowana placówka, to muzeum dla widza w każdym wieku.

„Znajdziemy tu to, co jest kojarzone z literaturą dziecięcą i dziecięcym doświadczeniem, a to na pewno dzieciaki przyciągnie, z drugiej strony mamy tu przedstawiony kawał polskiej kultury 20-lecia międzywojennego i czasów powojennych. Nawet w tych latach stalinowskich można było wtedy budować enklawy intelektualne i chronić się przed tym straszliwym czasem. Zresztą przez cały okres PRL-u potrafiliśmy budować mechanizmy przystosowawcze i budować takie enklawy izolacji od systemu, a Zakopane było przez swoje specyficzne położenie, swój etos i historię, miejscem szczególnym, gdzie wiele osób chroniło być może nawet najcenniejsze treści polskiej kultury i tak chyba przebiegały te ostatnie lata życia Kornela Makuszyńskiego pod Giewontem” – zakończył Gliński.

Remont willi Opolanka, w której mieszkał Kornel Makuszyński, kosztował 4,5 mln zł. Projekt był dofinansowany z funduszy unijnych. W wnętrzach można zobaczyć m.in. oryginalne meble autora „Koziołka Matołka” czy jego maskę pośmiertną oraz kolekcję dzieł sztuki gromadzoną przez Makuszyńskiego. Wiele cennych przedmiotów oraz duża biblioteka Makuszyńskich zostały zniszczone w czasie II wojny w Warszawie.

Muzeum, w zakopiańskim domu Makuszyńskiego, powstało w 1966 r. ze zbiorów ofiarowanych społeczeństwu przez Janinę Gluzińską-Makuszyńską - wdowę po pisarzu.

Kornel Makuszyński urodził się w 1884 r. w Stryju. Przyjeżdżał regularnie do Zakopanego już od 1906 roku, a w międzywojniu spędzał pod Giewontem kilka miesięcy w roku. Po II wojnie światowej, kiedy jego warszawskie mieszanie zostało zrujnowane, na stałe zamieszkał w Zakopanem. Przez władze komunistyczne został skazany na zapomnienie. Przestano wydawać jego dzieła. Poeta zmarł w Zakopanem w 1953 roku.(PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ dki/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się