20. rocznica wręczenia Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej

20. rocznica Nobla dla Wisławy Szymborskiej

Udostępnij

W 2016 roku świętujemy 20. rocznicę wręczenia Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej. Z tej okazji Wydawnictwo Znak, MOCAK, Muzeum Narodowe w Krakowie wraz z Fundacją Wisławy Szymborskiej przygotowują dwa wydarzenia mające uczcić ten ważny jubileusz.

Pierwszym wydarzeniem jest spotkanie wokół książki Najlepiej w życiu ma Twój kot. Wydawnictwo Znak zaprasza 8 grudnia o godz. 18.00 do MOCAK-u na spotkanie o korespondencji Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza z okazji wydania książki Najlepiej w życiu ma Twój kot. Listy. W spotkaniu udział wezmą Teresa Walas, Tomasz Fiałkowski, Marcin Wicha. Zaproszeni goście opowiedzą o Szymborskiej i Filipowiczu, o ich relacji i korespondencji – listach i kartkach pocztowych, które do siebie pisali (także ich estetycznym wymiarze). Spotkanie poprowadzi Łukasz Wojtusik. Fragmenty listów przeczytają aktorzy Starego Teatru – Ewa Kaim i Marcin Czarnik.

10 grudnia – dokładnie w rocznicę odebrania Nagrody Nobla w Sztokholmie przez Wisławę Szymborską – Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej zapraszają o godz. 18.00 do Kamienicy Szołayskich na spotkanie oraz wystawę zdjęć z uroczystości wręczenia Nobla poetce. W spotkaniu udział wezmą Teresa Walas, Marta Wyka, Jerzy Illg, Ryszard Krynicki, Tadeusz Nyczek i Jacek Bednarczyk – osoby, które towarzyszyły Szymborskiej w grudniu 1996 roku podczas wizyty w Sztokholmie i odbierania przez nią Nagrody Nobla. Spotkanie poprowadzi Barbara Gawryluk.

ADVERTISEMENT
 

Spotkaniu towarzyszyć będzie kameralna wystawa zdjęć Wisławy Szymborskiej ze Sztokholmu autorstwa fotografa PAP Jacka Bednarczyka oraz zdjęć pochodzących z prywatnego archiwum Teresy Walas. Zdjęcia przedstawiają Szymborską m.in. odbierającą Nobla z rąk szwedzkiego króla, podczas bankietu, wykładu noblowskiego oraz sytuacji prywatnych – z miejsc, do których dopuszczano tylko wybranych fotografów. Zdjęcia prezentowane będą w przestrzeni przy wystawie Szuflada Szymborskiej.

Spotkanie wokół książki Najlepiej w życiu ma Twój kot
8 grudnia 2016 roku, godz. 18.00
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie
Spotkanie i wystawa zdjęć Wisławy Szymborskiej autorstwa Jacka Bednarczyka
Od 10 grudnia 2016 roku do 15 stycznia 2017 roku
Kamienica Szołayskich w Krakowie


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się