20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta

Udostępnij

Krakowskie wydawnictwo a5 przypomina o dwudziestej rocznicy śmierci Zbgniewa Herberta. Jednocześnie przypominamy, iż  trwa Rok Herberta ogłoszony rok temu przez Sejm Rzeczypospolitej.

Zbigniew Herbet, fot.archiwum Fundacji im. Zbigniewa Herberta

Zbigniew Herbert  do ostatnich dni szkicował nowe wiersze, w rysunkach powracał wyobraźnią do miejsc podróży oraz ulubionych dzieł architektury i sztuki, siłował się z nieukończonymi projektami (m.in. tomy szkiców "Labirynt nad morzem" i "Król mrówek"). Udaje mu się jedynie zakończyć, a w maju 1998 r. ujrzeć wydrukowany, ostatni, dziewiąty tom wierszy pt. "Epilog burzy", oraz autorski wybór poezji pt. "89 wierszy". Odszedł 28 lipca 1998 r. o godzinie czwartej nad ranem w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc przy ul.

Logotyp radiowej Trójki

"Maja" Zbigniewa Herberta w radiowej Trójce

„Maję” napisał Zbigniew Herbert w roku 1962. Jest to opowieść Pana W Średnim Wieku o wakacyjnym flircie z nastolatką, która zapewne jest „na gigancie”. Nie poznajemy jednak historii podejrzanego romansu w lasach augustowskich, lecz oglądamy swoistą podróż bohatera w swoje wnętrze. Bezczelna młodość wyzwala w wypalonym przez życie bohaterze zapomniane (lub nieznane) impulsy, każe stawiać najważniejsze pytania dotyczące własnej tożsamości. Drobiazg dramaturgiczny przeradza się w rzecz dużo poważniejszą.

plakat informujący o wystawie wierszy i rysunków Zbigniewa Herberta

Herbert 2018

Fundacja im. Zbigniewa Herberta oraz Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają na plenerową wystawę wierszy i rysunków Zbigniewa Herberta. Wystawa będzie otwarta przez miesiąc, od 28 lipca do 28 sierpnia, przy ulicy Agrykola w Warszawie. Ma na celu przybliżenie szerokiej publiczności twórczości Zbigniewa Herberta, który odszedł 20 lat temu, 28 lipca 1998. Z A P R A S Z A M Y !.

Listy

Listy

Zbigniew Herbert, Dawid Weinfeld

Zaledwie garść listów, wspomnień i fotografii – a układają się w ważną i przejmującą opowieść. Opowieść o szczególnej relacji, jaka połączyła Zbigniewa Herberta w ostatnich latach jego życia ze współczesnym Izraelem i jego poetami, ale także o czci, jaką autor wiersza o rabbim Nachmanie z Bracławia żywił dla wielkiej tradycji żydowskiej. David Weinfeld, urodzony w 1937 roku w małopolskiej Limanowej, pierwszy tom swoich hebrajskich przekładów wierszy Herberta wydał w roku 1984.

Cena detaliczna: 28.00 zł
Cena po rabacie: 22.00 zł

Poeci czytają Herberta

Poeci czytają Herberta

Andrzej Franaszek

„O Herbercie wiele powiedziano i napisano, mądrzej i mniej mądrze, więc na pomnik z pewnością mu starczy. Poeci wybierający po jednym ulubionym wierszu mają zatem okazję do swoistej prywatności, osobistego porozmawiania z Mistrzem przy wspólnym stoliku, zwierzenia mu się (i nam, czytelnikom) ze swoich emocji przy lekturze najbliższych im tekstów. Widzę więc tę książkę jako nie tylko różnobarwny literacko hołd składany wielkiemu pisarzowi z okazji jego Okrągłej Rocznicy, ale wielojęzyczną, ponadnarodową rozmowę poetów między sobą.

Cena detaliczna: 36.00 zł
Cena po rabacie: 30.50 zł

Wiersze wybrane + CD

Wiersze wybrane + CD

Zbigniew Herbert

W tomie „ Wiersze wybrane” znalazły się utwory tworzące kanon poezji autora „Przesłania Pana Cogito”, zgromadzone w tomie "Wiersze zebrane", a także utwory zamieszczone w „Utworach rozproszonych. Rekonesansie”, gdzie zgromadzono wiersze niedrukowane w tomach lub odczytane z rękopisów. Niezwykle cennym elementem publikacji jest płyta z archiwalnym i dotąd niepublikowanym nagraniem Zbigniewa Herberta czytającego i komentującego wiersze podczas wieczoru autorskiego zorganizowanego przez Towarzystwo Literackie im.

Cena detaliczna: 58.00 zł
Cena po rabacie: 49.00 zł

Wiersze zebrane

Wiersze zebrane

Zbigniew Herbert

Czterdzieści dwa lata życia poety rozpięte miedzy symbolicznymi tytułami: Struna światła z 1956 roku i Epilogiem burzy z roku 1998, ciemnego roku śmierci. Dziewięć tomów, niespełna czterysta wierszy. A wśród nich galaktyka obrazów i zdań oczywistych w swej doskonałości, tak intensywnych w istnieniu, że trudno pamiętać, iż mogły nie powstać. Ze bylibyśmy ubożsi o niepewną, wahającą się Nike i okrutnych aniołów, stojących u wrót Doliny, o bezradnego Marka Aureliusza, pokonanego Marsjasza, czarnego Szemkela i nie chcących od nas odejść, cierpliwych umarłych, o pobrzmiewające spiżowym echem „Bądź wierny Idź“ i udręczonego, zachwyconego Pana Cogito, który dziękuje Bogu, że stworzył świat piękny i różny… Zbigniew Herbert jest jednym z wielkich prawodawców naszej wyobraźni, wrażliwości i sumienia.

Cena detaliczna: 75.00 zł
Cena po rabacie: 64.00 zł

Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie.  Korespondencja 1955 -1996

Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955 -1996

Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert

„Wisełka” i „Kochany Zbyszek” – niezwykły zapis przyjaźni dwojga wybitnych poetów. Wisława Szymborska i Zbigniew Herbert – niewielu wie, że łączyła ich bliska i serdeczna relacja. A że oboje byli mistrzami zwięzłej i pełnej humoru epistolografii – toteż książka prezentująca niepublikowane listy obojga to znakomita lektura, obficie zilustrowana nie tylko sławnymi już kolażami, ale również reprodukcjami kart pocztowych i rysunkami Zbigniewa Herberta.

Cena detaliczna: 45.00 zł
Cena po rabacie: 40.00 zł

Utwory rozproszone ( Rekonesans 2)

Utwory rozproszone ( Rekonesans 2)

Zbigniew Herbert

W roku 2010, po wielu latach pracy, Ryszard Krynicki opublikował obszerny, blisko 500-stronicowy tom poezji Herberta, zatytułowany "Utwory rozproszone ( Rekonesans)". Zamieścił w nim wiersze z czasopism; te, które autor uznał za gotowe (np. wysyłając je przyjaciołom), ale ich nie opublikował; jak wreszcie te, które pieczołowity edytor odnalazł w notatnikach poety – ukończone, ale z różnych powodów porzucone.

Cena detaliczna: 75.00 zł
Cena po rabacie: 65.00 zł


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się