Studenci Politechniki Wrocławskiej w hołdzie Herbertowi
Na dziedzińcu przed głównym gmachem Politechniki Wrocławskiej stanął pawilon poświęcony Zbigniewowi Herbertowi. Pawilon wykonany jest niemal w całości z papieru. Ekspozycja to efekt pracy studentów Wydziału Architektury PWr.
Osiemnaścioro przyszłych architektów pod okiem prof. Romualda Tarczewskiego i dr. Jerzego Łątki przez cały semestr realizowało projekt. Pomysł na taki, a nie inny temat zrodził się, gdy rok 2018 ogłoszony został przez sejm Rokiem Zbigniewa Herberta.
Powstało wtedy kilka projektów, a studenci pracowali w kilkuosobowych grupach. Przygotowując swój projekt, musieli zagłębić się trochę w jego poezję i poznać życiorys -
– wyjaśnia dr Jerzy Łątka.
Spośród kilku wstępnych koncepcji, studenci wybrali tę jedną, która najlepiej ich zdaniem nadawała się do realizacji. Po burzliwych dyskusjach wyłonili projekt mobilnego pawilonu nawiązującego do jednego z motywów często pojawiającego się w poezji Herberta – lasu.
Prostopadłościan o wymiarach podstawy 5 na 3 metry i wysokości 3 metrów podzielony został na trzy integralne elementy: przykrycie (czyli korony drzew), słupy (pnie) i podłoże (ściółka leśna). Do zadaszenia pawilonu przyczepiono paski papieru z fragmentami wierszy poety nawiązującymi do motywu lasu i natury.
Pawilon niemal w całości został wykonany z papieru, z wykorzystaniem takich materiałów jak tektura falista, masa papierowa, tuleje i kształtowniki papierowe. Projektanci musieli sprawdzić wytrzymałość materiałów, dlatego przed przystąpieniem do budowy przeprowadzili w uczelnianym laboratorium odpowiednie testy.
Pawilon dla Herberta znajduje się na dziedzińcu budynku A-1 przy Wybrzeżu Wyspiańskiego we Wrocławiu. Można go oglądać w godzinach pracy uczelni.
[źródło: booklips.pl]