Jedność - Dzień dziecka
 Rok Herberta, pawilon z papieru poświęcony Herbertowi

Rok Herberta, pawilon z papieru poświęcony Herbertowi

Studenci Politechniki Wrocławskiej w hołdzie Herbertowi

Udostępnij

Na dziedzińcu przed głównym gmachem Politechniki Wrocławskiej stanął pawilon poświęcony Zbigniewowi Herbertowi. Pawilon wykonany jest niemal w całości z papieru. Ekspozycja to efekt pracy studentów Wydziału Architektury PWr.

Osiemnaścioro przyszłych architektów pod okiem prof. Romualda Tarczewskiego i dr. Jerzego Łątki przez cały semestr realizowało projekt. Pomysł na taki, a nie inny temat zrodził się, gdy rok 2018 ogłoszony został przez sejm Rokiem Zbigniewa Herberta.

Powstało wtedy kilka projektów, a studenci pracowali w kilkuosobowych grupach. Przygotowując swój projekt, musieli zagłębić się trochę w jego poezję i poznać życiorys -

– wyjaśnia dr Jerzy Łątka.

Spośród kilku wstępnych koncepcji, studenci wybrali tę jedną, która najlepiej ich zdaniem nadawała się do realizacji. Po burzliwych dyskusjach wyłonili projekt mobilnego pawilonu nawiązującego do jednego z motywów często pojawiającego się w poezji Herberta – lasu.

Prostopadłościan o wymiarach podstawy 5 na 3 metry i wysokości 3 metrów podzielony został na trzy integralne elementy: przykrycie (czyli korony drzew), słupy (pnie) i podłoże (ściółka leśna). Do zadaszenia pawilonu przyczepiono paski papieru z fragmentami wierszy poety nawiązującymi do motywu lasu i natury.

Pawilon niemal w całości został wykonany z papieru, z wykorzystaniem takich materiałów jak tektura falista, masa papierowa, tuleje i kształtowniki papierowe. Projektanci musieli sprawdzić wytrzymałość materiałów, dlatego przed przystąpieniem do budowy przeprowadzili w uczelnianym laboratorium odpowiednie testy.

Pawilon dla Herberta znajduje się na dziedzińcu budynku A-1 przy Wybrzeżu Wyspiańskiego we Wrocławiu. Można go oglądać w godzinach pracy uczelni.

[źródło: booklips.pl]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się