Joanna Lech, Tomasz Majeran i Jędrzej Morawiecki w Broumovie
Miesięczne pobyty dla trójki polskich autorów w Klasztorze w Broumovie to pierwszy program rezydencyjny organizowany przez Wrocławski Dom Literatury we współpracy z Czeskim Centrum Literackim. Jesienią tego roku na rezydencje pojadą Joanna Lech, Jędrzej Morawiecki i Tomasz Majeran.
Polsko-czeskie literackie rezydencje są kontynuacją i poszerzeniem działań zapoczątkowanych w ramach czesko-niemieckiego projektu, który realizowany był od kwietnia do czerwca 2018 r. Dzięki programom rezydencyjnym niewielkie zabytkowe miasteczko Broumov, położone w Sudetach, na powrót staje się miejscem spotkania kultur z Czech, Polski i Niemiec.
Wrocławski Dom Literatury wyłonił trójkę polskich autorów spośród 26 nadesłanych zgłoszeń. We wrześniu w Domku Literackim w Klasztorze w Broumovie zamieszka pisarka i poetka Joanna Lech, w październiku – autor książek reporterskich Jędrzej Morawiecki, a w listopadzie – poeta i prozaik Tomasz Majeran.
– Wybrane projekty charakteryzuje wyrazistość i zaawansowanie, wymagają przede wszystkim doszlifowania, a pobyt rezydencyjny doskonale się do tego nadaje – tłumaczy wybór Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury. – Cieszę się też, że dwójka z trzech wybranych autorów to pisarze wrocławscy. Wybór nie był jednak łatwy, najchętniej wysłalibyśmy na rezydencje autorów wszystkich zgłoszonych projektów. Tym bardziej mam nadzieję, że jesienne rezydencje to dopiero początek naszej współpracy z czeskimi partnerami.
Rezydencje polsko-czeskie będą realizowane od września do listopada 2018. Podczas trzech sesji, z których każda trwać będzie miesiąc, jeden autor z Czech i jeden autor z Polski będą przebywać w Domu Literackim zlokalizowanym w ogrodach Klasztoru Broumov. Pobyt w Klasztorze jest współfinansowany przez Centrum Kulturalne i Edukacyjne Klasztoru Broumov, które zapewnia rezydentom także wsparcie logistyczne.
Znane są także nazwiska czeskich autorów, którzy przebywać będą w Broumovie: są to poeta Ladislav Zedník, prozaik i autor filmów Pavel Göbl oraz prozaiczka Iva Pekárková.
Podczas każdego z miesięcznych pobytów czescy i polscy autorzy będą pracować nad własnymi projektami, a także włączą się twórczo w ogólną ideę projektu rezydencyjnego, która brzmi „Przed granicą, ponad granicą”.
Sylwetki rezydentów:
Joanna Lech – pisarka i poetka. Zajmuje się także publicystyką. Debiutowała w 2009 roku tomikiem wierszy Zapaść, za który otrzymała nagrodę specjalną za debiut w X edycji Konkursu Literackiego PTWK. Jej kolejne tomiki poetyckie – Trans, Nawroty oraz Piosenki pikinierów również zostały docenione i nagrodzone. Wiersze zostały przetłumaczone na angielski, niemiecki, czeski oraz ukraiński. Książka Sztuczki, wydana w 2016 roku, dostała nominacje do nagród literackich NIKE oraz Gdynia 2017. Niebawem ukaże się jej druga książka, pt. Kokon. Obecnie pracuje nad powieścią pt. Pętle. Uczestniczyła w międzynarodowych festiwalach: Forum Wydawców we Lwowie, na Ukrainie oraz w maratonie literackim „Once Upon a Deadline” w Southend w Anglii. Z sukcesem zakończyła dwa twórcze stypendia w Krakowie – w kategorii poezji i opowiadań.
Jędrzej Morawiecki – prozaik i publicysta. Jest doktorem filologii słowiańskiej oraz socjologii. Od 1998 do 2008 roku związany był z „Tygodnikiem Powszechnym”, publikował m.in. w „Polityce”, „National Geographic”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”; współpracował również z I i III programem Polskiego Radia oraz Polską Sekcją Radia BBC. Jest współtwórcą naukowego półrocznika „Znaczenia” wydawanego przez Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Pisze książki reportażowe i naukowe. W 2011 roku zbiór jego reportaży Łuskanie światła został nominowany do Nagrody im. Beaty Pawlak, a rok później nagrodę tę otrzymał za książkę, pt. Krasnojarsk zero – pisaną wspólnie z Bartoszem Jastrzębskim. Morawiecki jest również laureatem Nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Filmowców Polskich za film dokumentalny pt. Syberyjski przewodnik.
Tomasz Majeran – polski poeta, pisarz oraz krytyk literacki. Debiutował w 1990 roku na łamach miesięcznika społeczno-kulturalnego „Odra”. Był laureatem nagród w konkursach literackich (m.in. „brulionu” oraz „Czasu Kultury”). W 1995 otrzymał stypendium twórcze Nowego Nurtu. Z okazji przyznania Nagrody im. Herdera Wisławie Szymborskiej dostał roczne stypendium na Uniwersytecie Wiedeńskim. W 2006 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Publikuje m.in. w „Nowym Nurcie”, „Odrze”, „Twórczości” oraz „Gazecie Wyborczej”. Jego prace zostały przetłumaczone na angielski, niemiecki, hiszpański, słowacki oraz węgierski. Aktualnie pracuje nad dziennikiem z podróży do hiszpańskiej Galicji. Wyprawę tę odbył pieszo, a podczas wędrówki stworzył kilkaset krótkich opowiadań.