20 rzeczy o Warszawie / nowa publikacja Muzeum Warszawy już w sprzedaży
Miło mi poinformować o nowej publikacji: „20 rzeczy o Warszawie”. Ta intrygująca wizualnie i literacko książka przygotowana została w kontekście nowo otwartej wystawy głównej „Rzeczy warszawskie”. Publikacja przedstawia 20 wybranych, kluczowych obiektów, które stały się inspiracją dla cenionych warszawskich pisarzy, urodzonych w latach 70. i 80.: Justyny Bargielskiej, Sylwii Chutnik, Jacka Dehnela, Mikołaja Łozińskiego i Macieja Sieńczyka.
Istotną częścią publikacji są przykuwające uwagę, współczesne w wyrazie zdjęcia rzeczy warszawskich, autorstwa jednego z najwybitniejszych fotografów młodego pokolenia, Jacka Kołodziejskiego, które zostały umieszczone na perforowanych stronach, dzięki czemu wybrane obrazy można wyrywać niczym ulubione strony z kolorowego magazynu. Towarzyszą im wyrazista grafika i rysunki autorstwa Dominika Cymera, ilustratora i twórcy edukacyjnych kampanii internetowych.
Na potrzeby publikacji powstało 20 oryginalnych i nieoczywistych opowieści związanych z Warszawą, w których autorzy odwołują się do historii, opisują rzeczywistość przeżywaną przez młodych ludzi tu i teraz, a niekiedy kreują w pełni fikcyjne światy. Istotną częścią publikacji są przykuwające uwagę, współczesne w wyrazie zdjęcia rzeczy warszawskich, autorstwa jednego z najwybitniejszych fotografów młodego pokolenia, Jacka Kołodziejskiego, które zostały umieszczone na perforowanych stronach, dzięki czemu wybrane obrazy można wyrywać niczym ulubione strony z kolorowego magazynu. Towarzyszą im wyrazista grafika i rysunki autorstwa Dominika Cymera, ilustratora i twórcy edukacyjnych kampanii internetowych.
Autorzy
Sylwia Chutnik
Warszawa dostarcza materiału na tyle powieści. Złapałam się już nawet na tym, że kiedy jadę tramwajem, to nie chcę słyszeć, co ludzie gadają. A gadają gotowe sceny do prozy. Można oszaleć. I ja wtedy sobie mówię:
„Nie, nie, proszę mi tego nie opowiadać”, ale nadstawiam oczywiście ucha i już ja was wszystkich opiszę w moich książczynach!
Urodzona w 1979 roku. Pisarka, dramatopisarka i felietonistka „Polityki”, „Pani”, „Wysokich Obcasów” i „Magazynu Stołecznego”. Doktorantka Instytutu Kultury Polskiej UW. Przewodniczka miejska po Warszawie. Działaczka na rzecz praw kobiet. Współprowadzi dostępny na YouTube program „Barłóg literacki”. Autorka powieści „Kieszonkowy atlas kobiet”, „Dzidzia”, „Cwaniary”, „Jolanta”, „Smutek cinkciarza”, książki „Warszawa kobiet”, zbiorów felietonów „Mama ma zawsze rację” i „Proszę wejść. Więzienie, historie nieprawdziwe” oraz zbioru opowiadań „W krainie czarów”. Laureatka Paszportu „Polityki” (2008). Trzykrotnie nominowana do Nagrody Nike. Dwukrotnie nagradzana za działalność społeczną, otrzymała Społecznego Nobla Fundacji Ashoka (2010) i nagrodę Fundacji Polcul (2011). Jej książki zostały wydane w dziewięciu krajach.
Justyna Bargielska
Bargielska porusza się swobodnie między traumą i sarkazmem, tragedią i autoironią, czułością i makabrą, koszmarnym snem i twardą rzeczywistością.
[Piotr Kofta]
Urodzona w 1977 roku. Poetka, prozaiczka. Opublikowała tomy poezji: „Dating sessions”, „China shipping”, „Dwa fiaty”, „Bach for my baby” i „Nudelman” oraz powieści „Obsoletki” i „Małe lisy”. Laureatka m.in. Nagrody Literackiej Gdynia i Konkursu Literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (2010). Finalistka Nagrody Literackiej Nike (2014). Nominowana m.in. do Warszawskiej Nagrody Literackiej, Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, Paszportu „Polityki” oraz do nagród: Gryfia, Silesius i Nike (trzykrotnie). W Teatrze Witkacego w Zakopanem miał premierę jej monodram „Clarissima”, a w Teatrze Dramatycznym w Warszawie – dramat „Moja pierwsza śmierć w Wenecji”. Wydała także wspólnie z ilustratorką Iwoną Chmielewską książkę „Obie” i zbiór opowiadań dla starszych dzieci „Siedem pierwszych przygód Rozalii Grozy”. Teksty Bargielskiej tłumaczono na języki angielski, rosyjski, niemiecki, francuski, słoweński, niderlandzki, czeski i ukraiński.
Maciej Sieńczyk
Postacie [w jego komiksach] składają się z bardzo poprawnych anatomicznie i rysunkowo elementów, jednak głowy nie zachowują proporcji względem tułowia i kończyn, a ręka lubi sobie czasem wyrosnąć tył naprzód (nie wspominając o tym, że dłonie i stopy pozwalają sobie nieraz zupełnie zaniknąć). To samo dotyczy fabuł, których schematy urągają zbyt tradycyjnym przepisom na ciekawą historię.
[Konrad Grzegorzewicz]
Urodzony w 1972 roku. Rysownik, ilustrator, twórca komiksów i plakatów. Związany z galerią Raster, miesięcznikiem „Lampa” oraz „Dwutygodnikiem”, gdzie pisze felietony. Zilustrował m.in. książki „Wojna Polsko-Ruska pod flagą biało-czerwoną”, „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” oraz „Paw królowej Doroty Masłowskiej”, „Filtry” Adama Wiedemanna, „Lubiewo” Michała Witkowskiego. Autor rysunków do czasopism „Przekrój”, „Newsweek”, „Polityka”, „A4”, „Wysokie Obcasy”, „Exklusiv” i innych. Wydał albumy komiksowe „Hydriola”, „Wrzątkun” i „Przygody na bezludnej wyspie”, a także powieść „Wśród przyjaciół”. Finalista Nagrody Literackiej Nike (2013).
Jacek Dehnel
Ten, kto wymyśla tekst, nigdy przez nikogo nie zostanie zastąpiony; nie ma i nie będzie maszyny, która wyprze pisarza, bo to nie jest umiejętność techniczna, tylko duchowa. Ludzie zawsze potrzebowali i będą potrzebowali opowieści, a tym właśnie pisarz się zajmuje: wymyślaniem opowieści i układaniem jej w języku, którym posługuje się i on, i jego słuchacze lub czytelnicy.
Jacek Dehnel
Urodzony w 1980 roku. Poeta, prozaik, tłumacz, malarz. Wydał siedem książek poetyckich, pięć translatorskich, dwanaście prozatorskich (dwa tomy opowiadań, dwa tomy krótkich próz o zdjęciach i o mapach, dziennik, spacerownik, opowieść o międzywojennym tabloidzie, zbiór minipowieści i cztery powieści). Laureat m.in. Nagrody Kościelskich (2005) i Paszportu „Polityki” (2006), był czterokrotnie nominowany do nagrody Literackiej Nike.
Mikołaj Łoziński
To nie jest tak, że za oknem burza, walą pioruny, a ja z rozwianym włosem zapisuję kartki. Głównie zajmuję się niepisaniem. Siedzę przed komputerem, czasem mam jakiś pomysł i coś zapisuję. Potem to skreślam, zmieniam, rzadko jestem zadowolony i piszę bardzo, bardzo wolno. Godzinami siedzę w pracowni, ale pomysły przychodzą mi do głowy najczęściej wtedy, kiedy muszę już iść.
Mikołaj Łoziński
Urodzony w 1980 roku. Absolwent socjologii Uniwersytetu Paris V. Zarabiał na życie jako fotograf, asystent niewidomej psychoterapeutki i tłumacz polsko-francuski przy filmach dokumentalnych realizowanych dla telewizji ARTE. Autor przetłumaczonych na wiele języków powieści „Reisefieber” i „Książka”, książki „Restauracja”, zbioru opowiadań dla dzieci „Bajki dla Idy” oraz picturebooka „Prawdziwa bajka”. Nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Laureat m.in. Nagrody im. Kościelskich (2007), Paszportu „Polityki” (2012) oraz Jānis Baltvilks International Prize in Children’s Literature (2012).
Jacek Kołodziejski
Urodzony w 1980 roku. Fotograf, twórca filmów i instalacji artystycznych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą, takich jak International Festival of Photography w Arles, Tec-Tece Exhibition w Arles, czy Miesiąc Fotografii w Bratysławie. Jego projekty były nagradzane w najbardziej prestiżowych konkursach – jest między innymi wielokrotnym laureatem konkursu KTR (Klubu Twórców Reklamy), a także jednego z najważniejszych konkursów fotograficznych na świecie, PDN Photo Annual. W 2016 roku został laureatem konkursu PDN The Look: Where Fashion Meets Art oraz zajął pierwsze miejsce w konkursie IPOTY (International Photographer of The Year).
Dominik Cymer
Urodzony w 1976 roku. Projektant graficzny, ilustrator, kurator wystaw, projektów i instalacji artystycznych. Współtwórca i dyrektor kreatywny Cyber Kids on Real, gdzie jest odpowiedzialny za tworzenie koncepcji kreatywnych, projektów graficznych, ilustracji dla wielu instytucji, organizacji i marek. Współzałożyciel kolektywu Będzinbeat, który w latach 90. Wydawał społeczno-kulturalny portal internetowy skupiający twórców ze Śląska i Zagłębia. Wykładał w School of Form w Poznaniu. Laureat konkursów ilustracyjnych, reklamowych i interaktywnych. Prace Dominika Cymera prezentowane są na polskich i międzynarodowych wystawach i festiwalach oraz w galeriach.
Publikacja będzie dostępna w sprzedaży od lipca 2017 roku. Pierwszy, specjalny nakład książki trafi do tegorocznych absolwentów warszawskich szkół ponadgimnazjalnych, jako prezent od Prezydent Warszawy. Spotkanie autorskie odbędzie się 13 lipca o godzinie 18.00 w Muzeum Warszawy.
20 rzeczy o Warszawie
Autorzy: Justyna Bargielska, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Mikołaj Łoziński, Maciej Sieńczyk
Zdjęcia: Jacek Kołodziejski
Dyrekcja artystyczna sesji zdjęciowej: Jacek Kołodziejski, Dominik Cymer
Scenografia: Zuza Słomińska
Postprodukcja zdjęć: Paweł Modej
Koncepcja graficzna książki, rysunki: Dominik Cymer, Katarzyna Lorenz (Cyber Kids on Real)
Skład: Jacek Ambrożewski, Zosia Frankowska (Cyber Kids on Real)
Portrety: Jacek Ambrożewski
Redakcja: Agnieszka Rasmus-Zgorzelska
Korekta: Julia Odnous, Urszula Drabińska
Redaktorka prowadząca: Agnieszka Rasmus-Zgorzelska
Koordynacja: Małgorzata Mycielska
188 s., oprawa miękka, druk kolorowy, perforowane strony do wyrwania, wersja językowa: polska
Wydawca: Muzeum Warszawy
Wydanie I
Warszawa 2017
ISBN: 978-83-62189-99-1
Publikacja będzie dostępna w sprzedaży od lipca 2017 roku. Pierwszy, specjalny nakład książki trafi do tegorocznych absolwentów warszawskich szkół ponadgimnazjalnych, jako prezent od Prezydent Warszawy.
Spotkanie autorskie odbędzie się 13 lipca o godzinie 18.00 w Muzeum Warszawy.