2022 rok - Europejskim Rokiem Młodzieży
Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę, aby rok 2022 był Europejskim Rokiem Młodzieży. Osiągnięte porozumienie podlega obecnie formalnemu zatwierdzeniu.
Europejski Rok Młodzieży rozpocznie się w styczniu podczas prezydencji francuskiej. Pełny program działań będzie dostępny na Europejskim Portalu Młodzieżowym.
Po oświadczeniu prezydent von der Leyen w orędziu o stanie Unii Europejskiej w 2021 r., że rok 2022 powinien być rokiem poświęconym tym, którzy tak wiele poświęcili innym, w październiku Komisja przedstawiła formalną propozycję ustanowienia roku 2022 Europejskim Rokiem Młodzieży.
Inicjatywy opracowywane w ramach Europejskiego Roku Młodzieży otrzymają wsparcie w postaci 8 mln EUR z programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Inne programy i instrumenty unijne również przyczynią się do realizacji celów i działań Europejskiego Roku Młodzieży. Młodzi Europejczycy skorzystają z wielu możliwości zdobycia wiedzy, umiejętności i kompetencji w celu rozwoju zawodowego oraz wzmocnienia swojego zaangażowania obywatelskiego w kształtowaniu przyszłości Europy.
Aby uhonorować, wesprzeć i zaangażować młodych ludzi na wszystkich poziomach, Europejski Rok Młodzieży będzie realizował cztery cele:
– odnowienie pozytywnych perspektyw dla młodych ludzi, ze szczególnym uwzględnieniem negatywnych skutków, jakie wywarła na nich pandemia COVID-19;
– wspieranie młodych ludzi, poprzez pracę z młodzieżą zwłaszcza z mniejszymi szansami, pochodzących ze środowisk znajdujących się w niekorzystnej lub w trudnej sytuacji; zmarginalizowanych w zdobywaniu odpowiedniej wiedzy i kompetencji;
– wspieranie młodych ludzi w lepszym zrozumieniu i poznaniu dostępnych dla nich możliwości na szczeblu unijnym, krajowym, regionalnym lub lokalnym w celu wspierania ich rozwoju osobistego, społecznego, gospodarczego i zawodowego;
– uwzględnianie polityki młodzieżowej we wszystkich obszarach Unii Europejskiej zgodnie ze strategią UE na rzecz młodzieży na lata 2019–2027, w celu zachęcenia i uwzględnienia perspektywy młodzieży w procesie kształtowania polityki na wszystkich szczeblach.
Porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski, Radę i Komisję podlega obecnie formalnemu zatwierdzeniu. Europejski Rok Młodzieży ma się rozpocząć w styczniu podczas prezydencji francuskiej.
Pełny program działań i dalsze informacje będą dostępne na Europejskim Portalu Młodzieżowym.
Do końca 2023 r. Komisja przedstawi sprawozdanie z realizacji, wyniki i ogólną ocenę inicjatyw, które będą zawierało również pomysły na dalsze wspólne starania w dziedzinie młodzieży w celu utrwalenia spuścizny Europejskiego Roku Młodzieży.
Więcej informacji: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/ip_21_6648