Sejm upamiętnił poetę Tymoteusza Karpowicza w setną rocznicę urodzin

Sejm upamiętnił poetę Tymoteusza Karpowicza w setną rocznicę urodzin

Sejm upamiętnił poetę Tymoteusza Karpowicza w setną rocznicę urodzin

Udostępnij

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o wyjątkowym znaczeniu dorobku poety, oddając hołd jego artystycznym dokonaniom, upamiętnia Tymoteusza Karpowicza – głosi uchwała przyjęta przez Sejm w piątek przez aklamację w setną rocznicę urodzin polskiego poety, prozaika i tłumacza.

W uchwale przypomniano, że „ostatni poeta niemożliwy”, wybitny przedstawiciel modernizmu, artysta nurtu lingwistycznego w poezji – Tymoteusz Karpowicz – na stałe wpisał się w historię literatury polskiej. W roku 2021 przypada setna rocznica urodzin tego wybitnego poety, prozaika, dramaturga, publicysty, wykładowcy i tłumacza.

„Karpowicz urodził się 15 grudnia 1921 roku w podwileńskiej wsi Zielona. Edukację przerwał mu wybuch II wojny światowej. W 1945 roku wyjechał do Szczecina. Debiutował jako publicysta jeszcze w Wilnie, w „Prawdzie Wileńskiej”, a jego debiut poetycki przypadł na rok 1948. W 1949 roku Tymoteusz Karpowicz przeniósł się do Wrocławia, gdzie wkrótce po podjęciu studiów polonistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim został asystentem Tadeusz Mikulskiego” – czytamy w uchwale.

„Od 1956 roku Karpowicz zasiadał w redakcjach ważnych literackich czasopism, pełnił też funkcję prezesa wrocławskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Przede wszystkim jednak wydawał liczne tomy poetyckie, niezwykle eksperymentatorskie i innowatorskie, prowadząc dialog z literacką tradycją, tradycją wiersza. Poruszał w twórczości istotne w tamtym czasie wątki polityczne, filozoficzne, kulturowe. Po obronie pracy doktorskiej na Uniwersytecie Wrocławskim w 1973 roku wyjechał na stypendium naukowe do Stanów Zjednoczonych. Wykładał na Uniwersytecie Iowa, uczelniach w Chicago, Berlinie czy Monachium. W roku 1978 objął katedrę literatury polskiej na Uniwersytecie Illinois w Chicago, gdzie promował literatury i kultury Polski” – przypomina uchwała Sejmu.

Tymoteusz Karpowicz zmarł 29 czerwca 2005 roku w Chicago. Pochowany został na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

źródło: PAP, Olga Łozińska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się