Sejm upamiętnił poetę Tymoteusza Karpowicza w setną rocznicę urodzin
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o wyjątkowym znaczeniu dorobku poety, oddając hołd jego artystycznym dokonaniom, upamiętnia Tymoteusza Karpowicza – głosi uchwała przyjęta przez Sejm w piątek przez aklamację w setną rocznicę urodzin polskiego poety, prozaika i tłumacza.
W uchwale przypomniano, że „ostatni poeta niemożliwy”, wybitny przedstawiciel modernizmu, artysta nurtu lingwistycznego w poezji – Tymoteusz Karpowicz – na stałe wpisał się w historię literatury polskiej. W roku 2021 przypada setna rocznica urodzin tego wybitnego poety, prozaika, dramaturga, publicysty, wykładowcy i tłumacza.
„Karpowicz urodził się 15 grudnia 1921 roku w podwileńskiej wsi Zielona. Edukację przerwał mu wybuch II wojny światowej. W 1945 roku wyjechał do Szczecina. Debiutował jako publicysta jeszcze w Wilnie, w „Prawdzie Wileńskiej”, a jego debiut poetycki przypadł na rok 1948. W 1949 roku Tymoteusz Karpowicz przeniósł się do Wrocławia, gdzie wkrótce po podjęciu studiów polonistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim został asystentem Tadeusz Mikulskiego” – czytamy w uchwale.
„Od 1956 roku Karpowicz zasiadał w redakcjach ważnych literackich czasopism, pełnił też funkcję prezesa wrocławskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Przede wszystkim jednak wydawał liczne tomy poetyckie, niezwykle eksperymentatorskie i innowatorskie, prowadząc dialog z literacką tradycją, tradycją wiersza. Poruszał w twórczości istotne w tamtym czasie wątki polityczne, filozoficzne, kulturowe. Po obronie pracy doktorskiej na Uniwersytecie Wrocławskim w 1973 roku wyjechał na stypendium naukowe do Stanów Zjednoczonych. Wykładał na Uniwersytecie Iowa, uczelniach w Chicago, Berlinie czy Monachium. W roku 1978 objął katedrę literatury polskiej na Uniwersytecie Illinois w Chicago, gdzie promował literatury i kultury Polski” – przypomina uchwała Sejmu.
Tymoteusz Karpowicz zmarł 29 czerwca 2005 roku w Chicago. Pochowany został na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.
źródło: PAP, Olga Łozińska
Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna