22 września obchodzony jest Dzień Hobbita?

22 września obchodzony jest Dzień Hobbita?

22 września obchodzony jest Dzień Hobbita?

Udostępnij

W 2022 roku obchody Dnia Hobbita przypadły na 22 września (czwartek). 22 września obchodzimy Dzień Hobbita, który równocześnie jest dniem urodzin Bilbo i Frodo Bagginsów – dwóch hobbitów, od których wszystko się zaczęło. To właśnie tego dnia (według hobbickiego kalendarza) przypadają bowiem urodziny dwóch najważniejszych niziołków w historii całego Śródziemia.Hobbici to spokojny lud, lubiący przygody, stworzony przez J.R. R. Tolkiena.

Dzień Hobbita ma długą historię. Zawsze przypada w "Tydzień Tolkiena",  a obydwa swięta obchodzone są od 1978 roku. W te dni fani na całym świecie przebierają się za postacie z książek Tolkiena i filmów. Organizują festyny, potańcwki, huczne przyjęcia, maratony filmowe, quizy, konkursy i wiele podobnych imprez. W USA okazja te uznawana jest nawet przez Biały Dom.

Nie ma wątpliwości że J.R.R.Tolkien i jego "Władca Pierścienia" i "Hobbit"  zmieniły literaturę fantasy i popkulturę. Pierwsza część sagi została opublikowana już w 1937 roku. Pierwszy był "Hobbit czyli tam i z powrotem". Dopiero później powstał "Władca Pierścienia". Autor bardzo długo zmagał się ze swoim twórczym zanmierzeniem, pisanie zajęło mu prawie dwanaście lat,a mało brakowało, a zarzuciłby cały projekt.

Otwierający rozdział „Drużyny Pierścienia” zatytułowany „Zabawa z dawna oczekiwana” skupia się właśnie na opisie łączonej imprezy urodzinowej Bilba Bagginsa i jego krewniaka, Froda. W kontekście szerszej opowieści to wydarzenie ma olbrzymie znaczenie, ponieważ właśnie wtedy Bilbo zdecydował się na zawsze opuścić Shire i przekazać usynowionemu Frodowi swój najcenniejszy skarb – Jedyny Pierścień.

W Gondorze na cześć Frodo Bagginsa obchodzono z kolei 22 września wielki festiwal zwany Dniem Pierścienia. Specjalne około tolkienowskie wydarzenia z tej okazji organizują też często biblioteki, dlatego warto sprawdzić, czy lokalna placówka biblioteczna nie wymyśliła na dziś jakiś specjalnych okazji.

źródło: https://bimkal.pl, https://spidersweb.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się