24. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego
Wczoraj rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do 24. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Propozycje książek wydanych w 2016 r. można przesyłać do 14 kwietnia 2017 r.
Nagroda została ustanowiona w 1994 r. przez Fundację „Książka dla Dziecka" i redakcję czasopisma „Guliwer" w hołdzie dla znakomitego polskiego pisarza dla dzieci i młodzieży, którego książki cechuje humor i silna wiara w prymat dobra. Nagroda jest przyznawana co rok żyjącemu polskiemu autorowi za wyróżniającą się podobnymi cechami książkę literacką dla dzieci młodszych, opublikowaną po raz pierwszy w roku poprzedzającym kolejną edycję nagrody. Od 2004 r. rolę organizatora nagrody przejęła Miejska Biblioteka Publiczna im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu. Patronat medialny sprawuje redakcja „Guliwera".
Działania związane z 24. Ogólnopolską Nagrodą Literacką przebiegać będą pod hasłem „Słowo-obraz-gest, czyli o intersemiotycznej naturze tekstów dziecięcych”. To tytuł pracy Jerzego Cieślikowskiego – jednego z najwybitniejszych polskich badaczy literatury dla dzieci i młodzieży.
Poprzez wybór takiego hasła pragniemy pokazać, że najlepsza polska literatura dla dzieci, to literatura, która przekracza granice słowa i wychodzi w relacje z obrazem i gestem, a tym samym jeszcze pełniej i głębiej dociera do serc i umysłów młodych odbiorców. Odwołując się (już po raz drugi) do twierdzeń wybitnego polskiego badacza literatury dla dzieci pragniemy także przypomnieć jego postać i jego spuściznę naukową. W 2016 roku obchodziliśmy 100 rocznicę urodzin Jerzego Cieślikowskiego, a w tym roku mija 40 lat od jego śmierci. Motto tegorocznej edycji Nagrody: „[…] to, co nazywano literaturą, było od początku działaniem tak bardzo otwartym na znaki gestu i obrazu, że za cechę naturalną, morfologiczną literatury uważać należy jej intersemiotyczność”. (Jerzy Cieślikowski „Słowo-obraz-gest, czyli o intersemiotycznej naturze tekstów dziecięcych”, w: tegoż, „Literatura osobna”, Warszawa 1985, s. 174.).
W ramach projektu 24. ONL przewidziano wiele różnorodnych działań: wyłonienie najlepszych polskich publikacja dla dzieci poprzez przyznanie nagrody głównej, wyróżnień oraz nagrody czytelników, przygotowanie szeregu spotkań autorskich (z pisarzami i ilustratorami) oraz aktywizujących działań historycznych oraz teatralnych, a także słownych, gestycznych i plastycznych, audycje o literaturze dla dzieci w Radio Oświęcim, webinaria (czyli wykłady internetowe) z badaczami i znawcami literatury dla dzieci oraz gry mobilne/terenowe. Wielkim finałem będzie trzydniowe Święto Książki Dziecięcej (zaplanowane na 27, 28 i 29 września br.).
Więcej informacji: http://mbp-oswiecim.pl/oferta/nagroda-literacka/
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.