Warszawa Czyta „Panią Stefę"
"Pani Stefa" Magdaleny Kicińskiej opublikowana przez wydawnictwo Czarne będzie książką-bohaterką tegorocznej, piątej edycji akcji Warszawa Czyta.
W finale poza książką Kicińskiej znalazły się Duchologia polska Olgi Drendy, Totalnie nie nostalgia Wandy Hagedorn i Jacka Frąsia oraz 12 srok za ogon Stanisława Łubieńskiego. W wyborze książki wzięło udział 550 czytelniczek i czytelników. Warszawa Czyta odbędzie się w tym roku dniach 10-14 maja.
Pani Stefa, reportaż biograficzny o Stefanii Wilczyńskiej, współpracowniczce Janusza Korczaka, to nasza warszawska „herstoria”, wydobycie z cienia kobiety, której osiągnięcia przez lata pozostawały szerzej nieznane. Mimo skąpej dokumentacji autorka stworzyła pełnowymiarowy portret tej niezwykłej postaci. Ze źródeł wyłania się obraz znakomitej organizatorki, ale też – co szczególnie poruszające – kobiety nękanej wątpliwościami, czy jej praca oraz życie mają sens .
Lektura Pani Stefy to okazja do skonfrontowania się z aktualnością idei wychowawczych Korczaka i Wilczyńskiej, ale też problemu, z jakim się mierzyli – ponad 70 lat po ich śmierci musimy sobie ze wstydem zdać sprawę, że państwo wciąż nie umie odpowiednio zadbać o dzieci wychowujące się bez rodziców. W ten sposób książka historyczna staje się punktem wyjścia do zupełnie współczesnej debaty. Debaty, którą mamy zamiar prowadzić w ramach piątej edycji naszej akcji.
Pani Stefa została wybrana książką-bohaterką tegorocznej akcji dzięki konsultacjom, które zaczęły się już w czerwcu 2016 roku, zaraz po zakończeniu ubiegłorocznej edycji. Szukaliśmy książki dającej możliwość różnorodnych dyskusji i działań związanych z współczesną, ale też historyczną Warszawą. Z zaproponowanych książek kolektyw Warszawa Czyta wybrał cztery książki-finalistki. W finale konsultacji poproszono o nadsyłanie uzasadnień – dlaczego dana książka powinna zostać bohaterką akcji. Konsultacje pokazały, że każda z finalistek ma olbrzymi potencjał i wyzwala w czytelnikach i czytelniczkach chęć dyskutowania na wiele ważnych tematów.
Wybrane uzasadnienia nadesłane w ramach konsultacji:
Świetnie napisana, niezwykle wciągająca! Ze skrawków, strzępów, urywków, fragmentów autorka tka cudowny gobelin przedstawiający niezwykłą kobietę. A w tle Warszawa lat 20, 30 i 40. i oczywiście Dom sierot. Warszawa przedstawiona w książce to labirynt zakamarków, kamieniczek, ciasnych zaułków Woli. Miejsca, które zniknęły zupełnie z map, a jednak wciąż żyją jako fantomowe fragmenty miasta. Anna Góral
Bo Warszawa powinna być dumna z Pani Stefy. Monika Klima
Potrzebujemy sobie przypomnieć, że w naszym mieście dobrzy ludzie robili dobre rzeczy z miłości.
To poruszająca opowieść o świecie, który minął bezpowrotnie, o bezinteresownym poświęceniu, o najgłębiej pojmowanym humanizmie. Autorka przywraca pamięć nie tylko Stefanii Wilczyńskiej, ale i jej podopiecznym, żydowskim sierotom. To także portret przedwojennej Polski, jej stosunku do Innego, do biedy, nie zawsze chwalebnego. Po lekturze pozostaje w czytelniku pytanie: czy wyciągnęliśmy lekcję z historii? M. Kuszyńska
Magdalena Kicińska (1987) jest absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Jej debiut książkowy, reportaż Pani Stefa, otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2016 w kategorii edycja warszawska oraz Poznańską Nagrodę Literacką - Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2016 dla młodego twórcy, a także nominację do Nagrody Conrada 2016. Publikowała swoje teksty m.in. w „Dużym Formacie" i „Polityce".
Warszawa Czyta to oddolna warszawska akcja czytelnicza, szereg działań, dyskusji i wydarzeń odbywających się co roku, w kilka majowych dni. Pretekstem dla nich jest zawsze jedna, konkretna książka. Akcja została zainicjowana w 2013 roku lekturą Cwaniar Sylwii Chutnik. Rok później bohaterką akcji została książka Italo Calvino Niewidzialne miasta, następnie Chamowo Mirona Białoszewskiego, a w roku 2016 Warszawa czytała 13 pięter Filipa Springera.
Czytanie najfajniejsze jest wtedy, kiedy jest wstępem do dyskusji i działania – mówią członkinie i członkowie kolektywu Warszawa Czyta. Co roku rozmawiamy o wybranej książce, dzielimy się wrażeniami, ale też odczytujemy na różne sposoby współczesną Warszawę, jej problemy i stojące przed nią wyzwania. Porozmawiajmy, czego naszemu miastu brakuje, a czego w nim za dużo, jak chciałybyśmy je zmieniać, jak chcielibyśmy w nim żyć. Wierzymy, że wspólna lektura i akcje z nią związane mogą stać się katalizatorem lokalnych działań, sposobem na integrowanie lokalnych społeczności, drogą do przypomnienia lokalnych tożsamości. Chcemy również promować dyskusyjne kluby książki oraz biblioteki jako miejsca, które stanowią bardzo ważny element społeczno-kulturowej infrastruktury miasta.
http://warszawaczyta.org
http://facebook.com/warszawaczyta
http://twitter.com/warszawaczyta