25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® oficjalnie otwarte!

25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® oficjalnie otwarte!

25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® oficjalnie otwarte!

Udostępnij

Punktualnie o 12:00 w EXPO Kraków zabrzmiał hejnał mariacki – najbardziej rozpoznawalna krakowska melodia – to znak, że targi oficjalnie rozpoczęły się! Zebranych gości przywitała Prezes Zarządu Targów Książki w Krakowie - Grażyna Grabowska oraz Prezydent Miasta Krakowa - profesor Jacek Majchrowski.

- Kraków jest Miastem Literatury UNESCO. To pokazuje jego rolę, jeśli chodzi o czytelnictwo i cały przemysł związany z wydawnictwami. Ale jest też miastem, które jest kolebką naszego księgarstwa, bo tutaj powstały pierwsze wydawnictwa, pierwsze książki, pierwsze gazety – powiedział Prezydent Miasta Krakowa. Dodał również - Targi Książki w Krakowie świadczą o tym, że wszystkie przemowy, że mamy do czynienia z literaturą obrazkową, że jest kryzys czytelnictwa, są chyba jednak bezsensowne. Jeżeli popatrzycie państwo na całą długość tego pomieszczenia - są tłumy, przez które nie można przejść. One nie przychodzą po nic innego, jak tylko po książkę.

Podczas ceremonii zostały wręczone tytuły Ambasadora Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®. W ten sposób Targi w Krakowie pragną uhonorować osoby, które promują w świecie czytanie i popierają ideę Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®. Ambasadorzy są wybierani przez członków Honorowej Rady Patronackiej, organizatorów targów oraz fanów zgromadzonych w liczbie 43 tysięcy na profilu wydarzenia na Facebooku.

W tym roku tytuł ambasadora otrzymali:

  • Małgorzata Wosion – dziennikarka, RMF24.pl
  • Piotr Dobrołęcki - redaktor naczelny "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI"
  • Krzysztof Wielicki - polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. 
  • a przeważającą liczbą głosów internautów - Kamila Życzkowska i Kamila Wilk założycielki grupy na Facebooku – Polska Literatura Kobieca. Erotyki i nie tylko


Podczas otwarcia Prezes Targów w Krakowie przekazała podziękowania Wydawcom, którzy przez 25 lat wystawiali się na targach. List z podziękowaniami oraz symboliczną filiżankę otrzymały wydawnictwa: Bosz, Czytelnik, Granna, Karpaty, Uniwersitas, Volters, Kluwer, Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. 

Podczas oficjalnego otwarcia odbyło się:
- wręczenie tytułów honorowych Ambasadorów Targów Książki;
- wręczenie jubileuszowych dyplomów Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek;
- wręczenie tytułów „Przyjaciel Książki” przez Polską Izbę Książki;
- wręczenie Nagrody Gaudeamus przez Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych.

Po zakończeniu oficjalnego otwarcia zebrani goście zaproszeni zostali na jubileuszowy tort.

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® potrwają do niedzieli. Na targach spotkamy 470 wystawców oraz blisko 1000 autorów.
Szczegółowy program dostępny jest na stronie ksiazka.krakow.pl 

Galeria zdjęć:


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się