28. Biennale Ilustracji w Bratysławie

28. Biennale Ilustracji w Bratysławie

28. Biennale Ilustracji w Bratysławie

Udostępnij

Biennale Ilustracji Bratysława to międzynarodowy przegląd autorskich ilustracji książek dla dzieci i młodzieży (BIB). Odbywa się w każdy nieparzysty rok i wśród wystaw sztuki poświęconej dzieciom jest prestiżową i jedną z nielicznych tego typu imprez na świecie.

Za każdym razem uczestniczą w niej najwięksi artyści i znawcy dziedziny sztuki, jaką jest ilustracja. Podczas przeglądów przyznawane są następujące nagrody: Grand prix, pięć Złotych Jabłek i pięć Plakietek. Okazyjnie wyróżnia się także wydawnictwa.

Biennale Ilustracji Bratysława już od ponad 55 lat umożliwia zarówno dzieciom, jak i dorosłym zanurzanie się w magicznym świecie fantazji. W minionym roku podczas konkursu 380 ilustratorów z 42 krajów z całego świata zaprezentowało 2700 ilustracji z ponad 500 książek.

Zwyciężczynią tegorocznej edycji została Elena Odriozola z Hiszpanii, zdobywając Grand Prix BIB 2021 za ilustracje do książki "Dziwne uczucia". 

Jak co roku obradowało również jury dziecięce, które już tradycyjnie nie zgodziło się z wyborem dorosłego jury i przyznało nagrodę ilustratorce z Francji Fabienne Delacroix.

Nagrodę Burmistrza Miasta Bratysława otrzymała ilustratorka ze Słowacji Zuzana Bočkayová Bruncková.

28 Biennale Ilustracji Bratysława dorównało wysokim poziomem artystycznym poprzednim edycjom i potwierdziło w jak dobrej kondycji jest obecnie sztuka ilustracji na całym świecie. Mamy nadzieję, że kolekcja wystawiana w Polsce dostarczy zainteresowanym samych pozytywnych estetycznych i duchowych doznań.

Mówi się, że książki są otwartymi drzwiami do magicznego świata, a ilustracja jest jego najważniejszą częścią, bo potrafi wywoływać niezwykłe emocje…

Obrazy z książek dla dzieci pozostają w naszej pamięci na zawsze.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się