Europejska Noc Literatury w tym roku zagości na Przedmieściu Świdnickim

Europejska Noc Literatury w tym roku zagości na Przedmieściu Świdnickim

Europejska Noc Literatury w tym roku zagości na Przedmieściu Świdnickim

Udostępnij

Poznaliśmy lokalizację 11. edycji Europejskiej Nocy Literatury: 20 sierpnia fragmenty najlepszej europejskiej prozy usłyszeć będzie można na Przedmieściu Świdnickim! Tegorocznym kuratorem jednego z najpopularniejszych wrocławskich wydarzeń literackich jest Michał Rusinek, a wybrane przez niego teksty połączy hasło „TEMAT RZEKA”.

Formuła Europejskiej Nocy Literatury od pierwszej edycji pozostaje niezmienna: fragmenty dziesięciu książek czytane są przez dziesięć postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach wybranego osiedla Wrocławia. Przez ostatnie lata ENL gościł już na Starym Mieście, Szczytnikach, Nadodrzu, Przedmieściu Oławskim, Placu Grunwaldzkim, osiedlu Powstańców Śląskich i Karłowicach. W tym roku wybór padł na Przedmieście Świdnickie – jedno z centralnych osiedli miasta, na północy ograniczone fosą miejską, na południu sięgające do nasypu kolejowego.

Przedmieście Świdnickie swoją historyczną nazwę zawdzięcza położeniu przed Bramą Świdnicką znajdującą się w miejskich murach – i to właśnie wyburzenie fortyfikacji Wrocławia na początku XIX wieku stało się impulsem do dynamicznego rozwoju tej okolicy. Słabo do tej pory zagospodarowane tereny w krótkim czasie stały się eleganckim salonem miasta, w którym zaczęto lokować inwestycje stanowiące odzwierciedlenie jego ambicji i potencjału. Na przestrzeni kolejnego wieku wypełniło się wytwornymi siedzibami władz, instytucji kultury i pałacami lokalnych magnatów, stanowiąc jednocześnie największe w mieście skupisko rozrywki i handlu oraz – dzięki kolejnym powstającym tu dworcom kolejowym – swego rodzaju „bramę do miasta”.

Choć wojenne zniszczenia osiedla nie ominęły, zachowało ono wiele ze swego dawnego charakteru. Przedmieście Świdnickie stanowi dziś architektoniczny kolaż: wyrafinowane XIX-wieczne kamienice i gmachy publiczne przeplatają się z prefabrykowanymi blokami mieszkalnymi oraz perłami międzywojennego modernizmu.

Rejs z Denemarkovą, Smith i Stasiukiem


Szczegółowa lista miejsc, w których 20 sierpnia zagości Europejska Noc Literatury, ogłoszona zostanie wkrótce – znamy już jednak trzy pierwsze książki, które w przedmiejskich lokalizacjach będą czytane. Za program 11. edycji odpowiada pisarz, felietonista, tłumacz i literaturoznawca Michał Rusinek i to właśnie on zaproponował hasło, które połączy 10 tekstów nadchodzącej odsłony ENL-u: „TEMAT RZEKA”.

– Rzeki wprowadzają ruch wśród tego, co stałe. Dają nam się nieść z ich prądem, stawiają opór, gdy płyniemy pod prąd – opowiada o motywie przewodnim edycji Rusinek. – W literaturze bywają są symbolami, toposami, niebywale pojemnymi metaforami, także dla filozofów wierzących w ruch i zmienność. Wszystkie 10 „rzecznych” historii usłyszymy w całości – w tym roku cały literacki program ENL-u zbudowany jest z opowiadań. Znajdzie się wśród nich opowieść o mężczyźnie ogarniętym osobliwą obsesją na punkcie wody, czyli tekst czeskiej pisarki Radki Denemarkovej ze zbioru „Kobold” (tłum. Olga Czernikow, Agata Wróbel, Wydawnictwo Książkowe Klimaty), usłyszymy też jedno z zebranych w tomie „Kroniki beskidzkie i światowe” opowiadań Andrzeja Stasiuka (Wydawnictwo Czarne). W programie znalazło się też miejsce dla ulubienicy ENL-owej publiczności, Brytyjki Zadie Smith i fragmentu jej książki „Grand Union” (tłum. Maria Makuch, Wydawnictwo Znak).

11. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 20 sierpnia 2022 – po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową oraz na Facebooka. Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury jest Wrocławski Instytut Kultury.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się