28. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. Łódź, - 15-17 września 2017
Ponad 200 wydarzeń, w tym m.in. spotkania ze światowej sławy twórcami komiksów oraz wystawa dorobku artystycznego i pamiątek Papcia Chmiela, znalazło się w programie 28. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Impreza rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli.
"Ten festiwal rozwija się niezwykle dynamicznie, czego najlepszym dowodem jest fakt, że tak wiele młodych ludzi czeka i planuje swoje uczestnictwo w tym wydarzeniu. To bardzo cieszy, bo okazuje się, że w wyjątkowym stopniu trafia on w oczekiwania łodzian i mnóstwa osób z odległych zakątków kraju" - podkreślił podczas wtorkowej konferencji prasowej zapowiadającej kolejną edycję MFKiG wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.
W jej trakcie zaznaczono, że impreza skupiająca twórców i miłośników komiksów oraz gier komputerowych i planszowych to największe tego typu wydarzenie w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Rokrocznie przyciąga ono do Łodzi ok. 20 tysięcy gości.
Zobacz program:
"Punktów programu, które przygotowaliśmy w tym roku, jest ponad 200. Z tego powodu wydłużyliśmy trwanie festiwalu do trzech dni. Rozpoczynamy już w piątek Dniem Komiksu Historycznego z prezentacjami gier i komiksów poświęconych historii, spotkaniami z ich autorami, warsztatami, konkursami i lekcjami dla uczniów" – powiedział dyrektor festiwalu Adam Radoń.
Dodał, że ważnym wydarzeniem pierwszego dnia imprezy będzie wernisaż wystawy "Świat Tytusa, Romka i A'Tomka Papcia Chmiela – Instytut Wszechzbytków profesora Talenta". Na ekspozycji, która ma być hołdem złożonym Henrykowi Chmielewskiemu ukazany zostanie dorobek artysty i jego popularni bohaterowie, również odwzorowani w skali 1:1, pojazdy profesora Talenta, a także pamiątki z całego okresu twórczości rysownika. Organizatorzy liczą, że Papcio Chmiel uświetni wernisaż swoją obecnością.
Radoń podkreślił, że będzie to jedna z kilku wystaw, którą będzie można oglądać podczas trwania festiwalu w EC1 Łódź – Miasto Kultury. Oprócz nich, tradycyjnie już zaplanowano m.in.: cykl spotkań z polskimi i zagranicznymi autorami komiksów oraz gwiazdami tej dziedziny sztuki, prelekcje, warsztaty rysunku, premiery i prezentacje nowych tytułów, przeglądy portfolio, turnieje w gry komputerowe, konsolowe i planszówki, a także targi, na których będzie można nabyć stare i nowe komiksy z całego świata.
"Odwiedzi nas ponad 20 zagranicznych twórców komiksu. Gwiazdą będzie Jim Lee – dyrektor kreatywny najważniejszego amerykańskiego wydawnictwa DC Comics, z którego pochodzą Superman, Batman i wiele innych superbohaterów święcących dziś triumfy nie tylko na kartkach papieru. Przyjazd Lee do Łodzi podkreśla znaczenie naszego festiwalu, bo artysta ostatni raz w Europie gościł 15 lat temu" – poinformował dyrektor MFKiG.
Oprócz Lee, swój udział w festiwalu i spotkania z publicznością zapowiedzieli m.in. Howard Chaykin – autor pierwszych komiksów ze świata "Star Wars", Achde – kontynuator serii "Lucky Luke", Grzegorz Rosiński – rysownik świętującego 40-lecie "Thorgala" oraz David Lloyd ("V jak Vendetta"), Will Simpson (m.in. "Batman" i "Sędzia Dredd"), czy twórca reporterskich powieści graficznych Guy Delisle.
W Łodzi swoją prapremierę będzie miała seria "DC Odrodzenie" prezentująca najważniejszych i najpopularniejszych superbohaterów komiksu – m.in. Supermana, Batmana, Wonder Women, Green Arrow, Flash. Zaprezentowany zostanie także drugi tom analogii komiksów z legendarnego magazynu "Relax", w którym publikowali najlepsi polscy autorzy historii obrazkowych z okresu PRL-u.
Wśród festiwalowych nowości będzie I gala MISIÓW. Nazwa nowych nagród - MISIE - dla twórców popkultury nawiązuje do kultowego filmu Stanisława Barei "Miś" i frazy "Mi się podoba". Statuetki zostaną przyznane w ośmiu kategoriach m.in. w dziedzinach: film, telewizja, literatura, muzyka, teatr, reklama.
Po raz kolejny natomiast festiwal będzie areną finałów ESL mistrzostw Polski w turniejach gier "Counter Strike: Global Ofensive" oraz "League of Legends", w których pula nagród wynosi 260 tys. zł. Zaplanowano także konkurs tworzenia gier komputerowych w ciągu 48 godzin.
Główną areną festiwalu będzie łódzka hala Atlas Arena. Część wydarzeń odbędzie się również w pomieszczeniach sąsiadującego z halą stadionu miejskiego oraz w EC1.
Organizatorem MFKiG jest EC1 Łódź - Miasto Kultury, Stowarzyszenie Twórców "Contur" oraz Urząd Miasta Łodzi.