28. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, Łódź,

28. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, Łódź,

28. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. Łódź, - 15-17 września 2017

Udostępnij

Ponad 200 wydarzeń, w tym m.in. spotkania ze światowej sławy twórcami komiksów oraz wystawa dorobku artystycznego i pamiątek Papcia Chmiela, znalazło się w programie 28. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Impreza rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli.

"Ten festiwal rozwija się niezwykle dynamicznie, czego najlepszym dowodem jest fakt, że tak wiele młodych ludzi czeka i planuje swoje uczestnictwo w tym wydarzeniu. To bardzo cieszy, bo okazuje się, że w wyjątkowym stopniu trafia on w oczekiwania łodzian i mnóstwa osób z odległych zakątków kraju" - podkreślił podczas wtorkowej konferencji prasowej zapowiadającej kolejną edycję MFKiG wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

W jej trakcie zaznaczono, że impreza skupiająca twórców i miłośników komiksów oraz gier komputerowych i planszowych to największe tego typu wydarzenie w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Rokrocznie przyciąga ono do Łodzi ok. 20 tysięcy gości.

Zobacz program:


"Punktów programu, które przygotowaliśmy w tym roku, jest ponad 200. Z tego powodu wydłużyliśmy trwanie festiwalu do trzech dni. Rozpoczynamy już w piątek Dniem Komiksu Historycznego z prezentacjami gier i komiksów poświęconych historii, spotkaniami z ich autorami, warsztatami, konkursami i lekcjami dla uczniów" – powiedział dyrektor festiwalu Adam Radoń.

Dodał, że ważnym wydarzeniem pierwszego dnia imprezy będzie wernisaż wystawy "Świat Tytusa, Romka i A'Tomka Papcia Chmiela – Instytut Wszechzbytków profesora Talenta". Na ekspozycji, która ma być hołdem złożonym Henrykowi Chmielewskiemu ukazany zostanie dorobek artysty i jego popularni bohaterowie, również odwzorowani w skali 1:1, pojazdy profesora Talenta, a także pamiątki z całego okresu twórczości rysownika. Organizatorzy liczą, że Papcio Chmiel uświetni wernisaż swoją obecnością.

Radoń podkreślił, że będzie to jedna z kilku wystaw, którą będzie można oglądać podczas trwania festiwalu w EC1 Łódź – Miasto Kultury. Oprócz nich, tradycyjnie już zaplanowano m.in.: cykl spotkań z polskimi i zagranicznymi autorami komiksów oraz gwiazdami tej dziedziny sztuki, prelekcje, warsztaty rysunku, premiery i prezentacje nowych tytułów, przeglądy portfolio, turnieje w gry komputerowe, konsolowe i planszówki, a także targi, na których będzie można nabyć stare i nowe komiksy z całego świata.

"Odwiedzi nas ponad 20 zagranicznych twórców komiksu. Gwiazdą będzie Jim Lee – dyrektor kreatywny najważniejszego amerykańskiego wydawnictwa DC Comics, z którego pochodzą Superman, Batman i wiele innych superbohaterów święcących dziś triumfy nie tylko na kartkach papieru. Przyjazd Lee do Łodzi podkreśla znaczenie naszego festiwalu, bo artysta ostatni raz w Europie gościł 15 lat temu" – poinformował dyrektor MFKiG.

Oprócz Lee, swój udział w festiwalu i spotkania z publicznością zapowiedzieli m.in. Howard Chaykin – autor pierwszych komiksów ze świata "Star Wars", Achde – kontynuator serii "Lucky Luke", Grzegorz Rosiński – rysownik świętującego 40-lecie "Thorgala" oraz David Lloyd ("V jak Vendetta"), Will Simpson (m.in. "Batman" i "Sędzia Dredd"), czy twórca reporterskich powieści graficznych Guy Delisle.

W Łodzi swoją prapremierę będzie miała seria "DC Odrodzenie" prezentująca najważniejszych i najpopularniejszych superbohaterów komiksu – m.in. Supermana, Batmana, Wonder Women, Green Arrow, Flash. Zaprezentowany zostanie także drugi tom analogii komiksów z legendarnego magazynu "Relax", w którym publikowali najlepsi polscy autorzy historii obrazkowych z okresu PRL-u.

Wśród festiwalowych nowości będzie I gala MISIÓW. Nazwa nowych nagród - MISIE - dla twórców popkultury nawiązuje do kultowego filmu Stanisława Barei "Miś" i frazy "Mi się podoba". Statuetki zostaną przyznane w ośmiu kategoriach m.in. w dziedzinach: film, telewizja, literatura, muzyka, teatr, reklama.

Po raz kolejny natomiast festiwal będzie areną finałów ESL mistrzostw Polski w turniejach gier "Counter Strike: Global Ofensive" oraz "League of Legends", w których pula nagród wynosi 260 tys. zł. Zaplanowano także konkurs tworzenia gier komputerowych w ciągu 48 godzin.

Główną areną festiwalu będzie łódzka hala Atlas Arena. Część wydarzeń odbędzie się również w pomieszczeniach sąsiadującego z halą stadionu miejskiego oraz w EC1.

Organizatorem MFKiG jest EC1 Łódź - Miasto Kultury, Stowarzyszenie Twórców "Contur" oraz Urząd Miasta Łodzi.



Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się