3 mln zł na wsparcie małych księgarni

3 mln zł na wsparcie małych księgarni

3 mln zł na wsparcie małych księgarni

Udostępnij

Minister kultury prof. Piotr Gliński zapowiedział start programu „Certyfikat dla małych księgarni”. Do końca roku niewielkie księgarnie otrzymają w sumie 3 mln zł. Jeden podmiot będzie mógł otrzymać dofinansowanie do 30 tys. zł - m.in. na czynsz lub promocję działalności. Założenia nowego programu przedstawili wczoraj podczas wspólnej konferencji prasowej w Łodzi wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński oraz zastępca dyrektora Instytutu Książki prof. Krzysztof Koehler.

 

„Małe księgarnie to lokalne centra kulturalne”

Jak mówił Piotr Gliński, realizowany wspólnie z Instytutem Książki program wyrósł z potrzeby wsparcia małych księgarni.

– Mam tu na myśli księgarnie, w których dba się o czytelnika, pogłębia się ofertę i jest więcej czasu na kontakt z czytelnikami. To swoiste lokalne centra kulturalne, które ze względu na właściwości współczesnego świata często giną, bo wielkie, mocne, agresywne niszczy to, co małe i piękne. A my chcemy tego bronić – wyjaśnił.

W związku z tym wdrażany jest nowy projekt, który umożliwi pomoc finansową dla niewielkich placówek sprzedających książki. Minister podkreślił przy tym, że wsparcie dla małych księgarni musi być proste i bezpośrednie.

– Księgarnie spełniające określone, jakościowe wymogi właśnie takiego centrum kulturowego, gdzie będzie pogłębiona oferta, związana z cechami polskiej kultury, będą otrzymywały państwowy pakiet: certyfikat. To 30 tys. zł na trzy różne cele, na przykład na czynsz. To będzie ta pierwsza pomoc, uruchomiona pilotażowo. Chcemy jednak, aby program był utrzymany, niezależnie od wyników pilotażu – zapowiedział wicepremier.

– Prace nad programem trwały długo – powiedział zastępca dyrektora Instytutu Książki prof. Krzysztof Koehler. – Wymagały rozwiązania przeróżnych trudności natury prawno-administracyjnej, a także konsultacji w gronie ekspertów, przedstawicieli wiodących instytucji i organizacji pozarządowych związanych z ruchem księgarskim.

Prof. Koehler zaakcentował, że to wyjątkowe działanie Instytutu:

– Program, który przedstawiamy, jest ewenementem w naszej rzeczywistości kulturalnej. Nigdy wcześniej, z wielu różnych powodów, takich działań w IK nie podejmowano. Niemniej świadomi jesteśmy, także dzięki żywemu i bezpośredniemu kontaktowi z księgarzami, że sytuacja jest poważna. Uważamy, że powinniśmy ratować polskie księgarstwo tradycjami sięgające wszak do XV wieku!

Zastępca dyrektora IK podkreślił także ogromną kulturotwórczą rolę księgarń z perspektywy osobistej:

– Dla mnie szczególnie bolesny i, powiedziałbym, boleśnie inspirujący był fakt zamykania – to się już teraz zmieniło dzięki rozsądnej polityce miasta, bardzo chcę to podkreślić – księgarń w Krakowie, które odkąd pamiętam związane były z miastem. W tamte miejsca zawsze się chodziło, choć nie zawsze miało się wystarczające środki na to, by w książki się obkupić.

Założenia i cele programu

Celem programu jest wsparcie małych niezależnych księgarń, które są nie tylko kluczowym elementem rynku książki, ale także odgrywają rolę kulturotwórczą i uzupełniają funkcję bibliotek w zapewnianiu dostępu do kultury literackiej. Program ma również stanowić pomoc w obecnej sytuacji epidemicznej.

Program zakłada jednorazowe wsparcie w wysokości do 30 tysięcy złotych dla księgarni stacjonarnej, która zajmuje się sprzedażą detaliczną książek (co najmniej 50% przychodów księgarni musi pochodzić ze sprzedaży książek), działa poza krajowymi i międzynarodowymi sieciami handlowymi, a jej oferta kształtowana jest samodzielnie przez księgarza i obejmuje produkcję wydawniczą wielu oficyn.

Przyjęte w programie założenia poprzedziły badania oraz konsultacje ze środowiskiem księgarskim, co pozwoliło wskazać realne potrzeby i możliwości samych księgarń, a także określić, na jakie cele należy w pierwszej kolejności przeznaczyć pomoc finansową. Finalny kształt regulaminu programu również trafił do konsultacji z przedstawicielami środowiska księgarskiego.

Wsparcie na promocję, opłaty czy zakup sprzętu

Beneficjenci będą mogli przeznaczyć otrzymane środki na działania konsultingowe i promocję księgarni, koszty czynszu i innych opłat stałych dotyczących utrzymania lokalu, a także zakup sprzętu i wyposażenia księgarni. Finansowy wkład własny w realizowanym zadaniu nie jest wymagany.

„Certyfikat” dla księgarni jest przyznawany na dwa lata, ale wsparcie finansowe jest udzielone tylko w pierwszym roku. Drugi rok służy ocenie, czy środki, które otrzymała księgarnia, przyniosły oczekiwany efekt według określonych standardów.

Informacje o naborze będą dostępne w najbliższych dniach na stronie internetowej Instytutu Książki.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się