UE zmusi Facebooka i Google'a do płacenia za publikowanie materiałów prasowych?

UE zmusi Facebooka i Google'a do płacenia za publikowanie materiałów prasowych?

UE zmusi Facebooka i Google'a do płacenia za publikowanie materiałów prasowych?

Udostępnij

W Unii Europejskiej trwa lobbing wydawców, którzy próbują na UE wymusić wprowadzenie przepisów nakładających na Facebooka i Google’a obowiązek płacenia za treści medialne publikowane na prasowych platformach internetowych.

Jak donosi agencja Bloomberg, europejscy wydawcy chcą wprowadzenia przepisów częściowo wzorowanych na projekcie ustawy, która właśnie jest wprowadzana w Australii, a zakładającej płacenie prasie przez Facebooka i Google’a określonych sum za publikowane fragmenty artykułów prasowych.

Jeżeli cyfrowi giganci nie zgodzą się płacić mediom, to UE – zdaniem wydawców prasowych – powinna doprowadzić do arbitrażu, którego wynik będzie wiążący dla obydwu platform.

Facebook i Google grożą opuszczeniem Hongkongu

Komisja Europejska jeszcze w grudniu przedstawiła projekt nowych przepisów regulujących rynek cyfrowy, zgodnie z którym amerykańskie firmy technologiczne będą zagrożone grzywną w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu, mogą też zostać podzielone jeśli nie będą respektować regulacji UE.

Wydawcy chcieliby, aby to w tej ustawie zawrzeć klauzulę dotyczącą opłat za treści medialne wykorzystywane przez Google’a i Facebooka.

Australijska ustawa

Projekt ustawy wprowadzający opłaty za rozpowszechnianie treści newsowych został już uchwalony przez Izbę Reprezentantów (izbę niższą) parlamentu Australii.

W odpowiedzi dzień później Facebook uniemożliwił australijskim użytkownikom dostęp i dzielenie się informacjami newsowymi na swojej platformie.

Media przeciw monopolowi w reklamie internetowej. Google i Facebook pozwane przez amerykańskich wydawców prasy


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się