Biblioteka Słó - Wtedy W Lonszscu
300 bibliotek przystąpiło do systemu Academica  w 2018 roku

300 bibliotek przystąpiło do systemu Academica w 2018 roku

300 bibliotek przystąpiło do systemu Academica w 2018 roku

Udostępnij

Po uproszczeniu procedur i przeprowadzeniu w bibliotekach całej Polski 75 szkoleń, w których udział wzięło prawie 3500 bibliotekarzy i nauczycieli, w roku 2018 do systemu ACADEMICA przystąpiło 300 nowych placówek. Z końcem roku ACADEMICA pozwalała na korzystanie z 2,7 mln publikacji na komputerach znajdujących się w ponad 700 bibliotekach.

Szkolenia POLONA, ACADEMICA, OMNIS zorganizowane przez Bibliotekę Narodową odbywały się w bibliotekach na terenie całego kraju.

Odwiedziliśmy 75 placówek, w których spotkaliśmy się z blisko 3500 bibliotekarzami i nauczycielami. Szkolenia umożliwiły bezpośredni kontakt z osobami zainteresowanymi przystąpieniem do ACADEMIKI, co pozwoliło na wysłuchanie ich wniosków i lepsze poznanie potrzeb. Efektem było wprowadzenie nowego, prostszego regulaminu oraz zmniejszenie wymagań stawianych sprzętowi komputerowemu używanemu jako terminale ACADEMIKI. Opracowano także nowe podręczniki dla administratorów i użytkowników oraz filmy instruktażowe udostępnione na stronie internetowej systemu. Liczba instytucji partnerskich (wśród nich są biblioteki, muzea, archiwa i szkoły) wzrosła w 2018 roku o 300 i osiągnęła liczbę ponad 700 placówek. Szkolenia prowadził Iwo Hryniewicz.

Nowe zbiory

W 2018 roku każdego dnia zbiory ACADEMIKI powiększały się o ok. 2 tys. obiektów, co z końcem grudnia oznaczało dostęp do ponad 2,7 mln publikacji. Dużym powodzeniem cieszyła się usługa digitalizacji na zamówienie, dzięki której instytucje uczestniczące w systemie mogą zwrócić się o szybkie zdigitalizowanie potrzebnej współczesnej polskiej publikacji książkowej.

Czym jest ACADEMICA?

Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna ACADEMICA jest narzędziem pozwalającym na udostępnienie w instytucjach (m.in. biblioteki, archiwa, muzea, placówki edukacyjne i naukowe) na terenie całego kraju zbiorów w formie cyfrowej, w tym najnowszych publikacji naukowych chronionych prawem autorskim. Dzięki systemowi elektronicznych wypożyczeń międzybibliotecznych dostęp do materiałów jest natychmiastowy i odbywa się z poszanowaniem zapisów prawa autorskiego.

Zapraszamy do systemu ACADEMICA!

Wszystkie instytucje kultury i oświaty zainteresowane nawiązaniem współpracy zapraszamy do odwiedzenia strony i kontaktu: 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się