Ogólnopolska Izba Księgarń
Dołącz do Zintegrowanej wyszukiwarki OMNIS

Dołącz do Zintegrowanej wyszukiwarki OMNIS

Dołącz do Zintegrowanej wyszukiwarki OMNIS

Udostępnij

Zwiększenie widoczności zasobów bibliotecznych w Internecie i wzrost zainteresowania publikacjami przez użytkowników to jedne z celów, jakie przyświecają tworzeniu Zintegrowanej wyszukiwarki OMNIS – e-usługi, która pozwoli na wygodną i skuteczną eksplorację bibliotecznych zasobów

Biblioteka Narodowa zaprasza biblioteki i inne instytucje do współpracy w ramach projektu „e-usługa OMNIS” poprzez dołączenie do Zintegrowanej wyszukiwarki OMNIS, będącej jednym punktem dostępu do zbiorów zgromadzonych w polskich bibliotekach. Zintegrowana wyszukiwarka OMNIS umożliwi przeszukiwanie pełnotekstowe treści książek, czasopism i artykułów w postaci cyfrowej. Będzie to punkt dostępu wykorzystujący zaawansowane narzędzia wyszukiwania metadanych, przeszukiwania treści oraz system inteligentnych filtrów. Dla bibliotek oznacza to zwiększenie widoczności zasobów bibliotecznych w Internecie oraz wzrost zainteresowania użytkowników publikacjami. Z drugiej strony, dla użytkownika oznacza większą dostępność do zbiorów bibliotecznych. Usługa będzie świadczona nieodpłatnie dla wszystkich zainteresowanych.

Dzięki Zintegrowanej wyszukiwarce OMNIS i dołączeniu do e-usługi:

  • dotrzesz do użytkowników z informacją o zbiorach,
  • zwiększysz liczbę wypożyczeń,
  • pomożesz użytkownikom szybciej trafić do biblioteki.

W celu dołączenia do Zintegrowanej wyszukiwarki OMNIS prosimy o wypełnienie formularza online, będącego deklaracją udostępnienia danych, dostępnego na stronie projektu e-usługa OMNIS oraz odesłanie wypełnionej i podpisanej deklaracji na adres:

Paulina Ścieżka-Nurkiewicz
Biblioteka Narodowa
al. Niepodległości 213
02-086 Warszawa.

List intencyjny zastępcy dyrektora Biblioteki Narodowej, szczegóły e-usługi oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dostępne są na stronie projektu

Sposób udostępniania metadanych do Zintegrowanej wyszukiwarki OMNIS:

Tabelka zgodności systemów z systemem OMNIS

Potrzebujesz pomocy lub masz sugestie? Napisz do nas: wyszukiwarka.omnis@bn.org.pl

W pierwszej kolejności zalecamy stosowanie metody dedykowanej do łączenia się z danym systemem. Jeśli nie ma takiej możliwości, wybór odpowiedniej metody powinien być dokonany w oparciu o kompletność informacji i efektywność w imporcie metadanych. Zgodnie z tymi kryteriami ustaliliśmy następującą hierarchię preferowanych metod komunikacji ze Zintegrowaną wyszukiwarką OMNIS: Protokół OAI-PMH, Plik statyczny, Protokół Z39.50. Ostateczny wybór metody komunikacji zależy jednak od możliwości danej biblioteki.

Jeden dostęp do zbiorów

E-usługa Zintegrowana wyszukiwarka OMNIS udostępniona zostanie publicznie za pośrednictwem dedykowanego portalu internetowego każdemu, kto szuka informacji o różnorodnych zbiorach i wersji cyfrowych publikacji. Zintegrowana wyszukiwarka OMNIS będzie działać w modelu jednego punktu dostępu (one stop shop). Oznacza to, że użytkownik przy jej użyciu przeszuka katalogi Biblioteki Narodowej i bibliotek z całej Polski w celu znalezienia poszukiwanej książki, czasopisma, artykułu z czasopisma, mapy, grafiki, fotografii, druku ulotnego, rękopisu lub innego typu dokumentu bibliotecznego oraz inwentarzy wybranych archiwów i muzeów. Dla uzyskania jeszcze bardziej relewantnych wyników, użytkownik będzie mógł skorzystać z przeszukiwania pełnotekstowego treści zbiorów w postaci cyfrowej. Ponadto użytkownik wyszuka interesujące go publikacje, które są dostępne na rynku wydawniczym, w tym m.in. informacje o nowościach wydawniczych i zapowiedziach. Całość pozwoli na wygodną i skuteczną eksplorację bibliotecznych zasobów informacji.

Warto podkreślić bogactwo zbiorów zawartych w Zintegrowanej wyszukiwarce OMNIS. Jej zasięg obejmie ponad 9 mln jednostek księgozbioru Biblioteki Narodowej, zbiory z największej w kraju biblioteki cyfrowej POLONA, która aktualnie udostępnia nieodpłatnie ponad 2,5 mln zbiorów cyfrowych, a także dziesiątki katalogów pozostałych polskich bibliotek cyfrowych, publicznych, naukowych, pedagogicznych, kościelnych i innych. Zintegrowana wyszukiwarka OMNIS będzie indeksowana przez Google, co wprowadzi nową jakość w zakresie widoczności zasobów bibliotecznych w Internecie.

Dostęp do cyfrowych wersji publikacji

Wartością dodaną e-usługi będzie możliwość natychmiastowego dostępu online do cyfrowych wersji publikacji z domeny publicznej, będących w otwartym dostępie lub pozyskanych w oparciu o licencje niewyłączne. Jest to możliwe dzięki bibliotece cyfrowej POLONA, której zasób liczący już ponad dwa i pół miliona obiektów jest systematycznie powiększany przez trwające prace digitalizacyjne Biblioteki Narodowej i innych instytucji, które zdecydowały się prezentować swoje zbiory w ramach POLONY. System będzie też przekierowywał użytkowników do innych bibliotek cyfrowych, jeśli znajdzie w nich odpowiednie zasoby.

W przypadku publikacji chronionych prawem autorskim, system będzie wskazywał najbliższą bibliotekę posiadającą wersję papierową egzemplarza lub najbliższą bibliotekę z dostępem do systemu Academica, który umożliwia czytanie online publikacji pozostających pod ochroną prawa autorskiego na terminalach znajdujących się w bibliotekach na terenie całej Polski.

Geolokalizacja

W ramach e-usługi Zintegrowana wyszukiwarka OMNIS użytkownik uzyska dostęp nie tylko do informacji katalogowej, lecz również do informacji o lokalizacji najbliższej biblioteki, w której znajduje się fizyczny egzemplarz interesującej go publikacji. Usługa obejmować będzie zbiory wszystkich kategorii bibliotek: naukowych, publicznych, kościelnych, pedagogicznych, bibliotek muzeów i innych instytucji z terenu całego kraju.

Mamy nadzieję, że nasze wspólne starania doprowadzą do uwzględnienia w Zintegrowanej wyszukiwarce OMNIS możliwie jak największej liczby placówek bibliotecznych, co znacząco zwiększy dostęp szerokiego grona użytkowników polskich bibliotek do informacji o zgromadzonych przez nie publikacjach. Prace projektowe nad e-usługą są na zaawansowanym poziomie: na podstawie już złożonych deklaracji i nawiązanych partnerstw, Biblioteka Narodowa będzie pobierać dane
z ponad 2 500 bibliotek.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się