4 mln zł dla 102 małych księgarni - II edycja programu „Certyfikat dla małych księgarni” rozstrzygnięta

4 mln zł dla 102 małych księgarni - II edycja programu „Certyfikat dla małych księgarni” rozstrzygnięta

4 mln zł dla 102 małych księgarni - II edycja programu „Certyfikat dla małych księgarni” rozstrzygnięta

Udostępnij

„Ten program ma wspierać małe księgarnie - to, co jest cenne i co wymaga wsparcia państwa - tak, żeby tego typu instytucje nie musiały konkurować z silniejszymi na rynku graczami, którzy nie są w stanie przedstawić cennej kulturowo oferty” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, ogłaszając wyniki II edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni”. 102 małe księgarnie otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę 4 mln zł.

Zainaugurowany w ubiegłym roku program ma przede wszystkim zahamować obserwowany od wielu lat spadek liczby małych księgarni, a dzięki udzielonemu wsparciu zapewnić im możliwość lepszej promocji.

W piątek w nowej siedzibie Księgarni Tarabuk w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona rozstrzygnięciu II programu "Certyfikat dla małych księgarni".

Łącznie w obu edycjach programu dofinansowanie na kwotę 7 mln zł otrzymało 208 małych księgarni. Środki z programu można przeznaczyć m.in. na koszty stałe utrzymania lokalu, zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia, a także na promocję.

Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski przypomniał, że "istotą tego programu jest to, że on jest na tyle, na ile można – uwzględniając prawodawstwo, przepisy europejskie i krajowe – odbiurokratyzowany".

"Myśmy naprawdę słuchali tego, co mówią sami księgarze. Oni zgłaszali różnego rodzaju, istotne postulaty" - dodał.

Przekazał, że księgarnie biorące udział w programie są zachęcane do prowadzenia proczytelniczej działalności. "Nie tylko chcemy, żeby odbywały się w nich spotkania autorskie, ale dajemy pieniądze na czynsz, na zakup sprzętu, na remont" – podkreślał dyrektor Instytutu.

Dodał, że w tegorocznej edycji poszerzony został katalog kosztów kwalifikowanych. Pieniądze można przeznaczyć np. na ubezpieczenie księgarni, naprawę sprzętu, zakup regałów, konsulting - księgowego, prawnika czy doradcę podatkowego.

II edycja programu

W tegorocznej edycji programu wprowadzono znaczące zmiany, które obejmowały uproszczenie zasad wypełniania wniosku, poszerzenie kategorii kosztów kwalifikowanych oraz zwiększenie wsparcia finansowego dla jednej księgarni do 40 tys. zł w podziale na dwa lata (w 2022 r. - 60%, a w 2023 r. - 40% wnioskowanej kwoty), przy czym nie jest wymagany wkład własny.

Łącznie w tegorocznej edycji programu dofinansowanie otrzymały 102 księgarnie, zarówno z dużych miast, takich jak: Warszawa, Kraków czy Poznań, ale też z mniejszych ośrodków m.in. Legionowo, Limanowa, Busko-Zdrój czy Proszowice. Większość z nich otrzymała maksymalną kwotę dofinansowania, czyli 40 tys. zł. Łączna kwota dotacji wyniosła 4 mln zł.

I edycja programu

W ubiegłorocznej, pilotażowej, edycji budżet programu wynosił 3 mln zł. Wsparcie trafiło wówczas do 106 księgarni z całej Polski - zarówno z dużych miast wojewódzkich, jak i z mniejszych ośrodków, takich jak: Ustroń, Sokółka czy Zgierz. Księgarze otrzymali wówczas wsparcie w kwocie do 30 tys. zł,

Łącznie w obu edycjach (2021 i 2022 rok) wsparcie otrzymało 208 małych księgarni na kwotę 7 mln zł.

 

O programie „Certyfikat dla małych księgarni”

Program „Certyfikat dla małych księgarni” jest realizowany od 2021 r. przez Instytut Książki jako bezpośrednia odpowiedź Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kryzys całego sektora, który dodatkowo ucierpiał w czasie pandemii, jak i uzupełnienie innych działań proczytelniczych. O wsparcie finansowe w ramach programu mogą ubiegać się podmioty prowadzące małe księgarnie, w których co najmniej 50% przychodów pochodzi ze sprzedaży książek.

Celem programu „Certyfikat dla małych księgarni” jest wsparcie małych niezależnych księgarni, które są nie tylko kluczowym elementem rynku książki, lecz także odgrywają rolę kulturotwórczą. Program opiera się na założeniu, że małe, lokalne księgarnie to nie tylko miejsca handlu książkami, lecz przestrzenie kreatywne, niewielkie centra dostępu do kultury, które realnie kształtują literackie gusta lokalnych społeczności. Ma przede wszystkim zahamować obserwowany od wielu lat spadek liczby małych księgarni, a dzięki udzielonemu wsparciu zapewnić im możliwość lepszej promocji. Środki otrzymane przez księgarnie w ramach programu są przeznaczane na pokrycie kosztów czynszu i innych opłat stałych dotyczących utrzymania lokalu czy wsparcie bieżącej działalności (zakup niezbędnych licencji czy wyposażenia księgarni).

Wyniki ostatnich naborów można znaleźć pod adresem https://bit.ly/CertyfikatKsiegarnie2022

 

Program „Certyfikat dla małych księgarni” jest realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz galerię zdjęć:

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się