Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski

Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski

Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski od soboty

Udostępnij

XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski rozpocznie się w sobotę w Radomiu. Publiczność obejrzy 10 spektakli konkursowych. O Grand Prix walczyć będą teatry z Polski, Argentyny i Japonii

Simul Theatre Koniereni z Japonii pokaże swoją interpretację "Kosmosu" a teatr z Argentyny - "Ferdydurke". Z utworami Gombrowicza wystąpią na deskach radomskiego teatru zespoły teatralne m.in. z Rzeszowa, Krakowa, Tarnowa, Radomia, Buenos Aires i Tokio.

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie przyjedzie ze spektaklem "Trans-Atlantico". Dwa z konkursowych przedstawień to inscenizacje "Iwony, księżniczki Burgunda", przygotowały je Teatr im. W. Siemaszkowej z Rzeszowa (reż. Waldemar Śmigasiewicz) i Teatr Ludowy z Krakowa (reż. Cezary Tomaszewski). Trzykrotnie uczestnicy festiwalowego konkursu sięgną po "Dzienniki" Gombrowicza. Będzie to performance muzyczny przygotowany przez Jerzego Mączyńskiego, Katarzynę Dębską i Anastasię Valsamaki oraz dwa spektakle: jeden z udziałem Andrzeja Seweryna, drugi przygotowany przez Mikołaja Grabowskiego.

Głównym organizatorem festiwalu jest Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, który zaprezentuje dwie swoje realizacje. Będzie to premierowe przedstawienie "Zbrodni z premedytacją" w reż. Błażeja Peszka oraz "Tancerz" w reż. Kingi Dębskiej. Drugi spektakl powstał w 2020 r., jednak w związku z pandemią, nie został pokazany podczas poprzedniego festiwalu.

Dyrektorka radomskiej sceny Małgorzata Potocka przypomniała podczas czwartkowej próby medialnej "Zbrodni z premedytacją", że teatr w Radomiu sięgnął po to opowiadanie Gombrowicza po prawie 30 latach. Premiera pierwszej radomskiej inscenizacji tego utworu otworzyła I Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski odbywający się w 1993 r. Wówczas spektakl wyreżyserował Zbigniew Brzoza. "Teraz chciałam, by zrobił to Błażej Peszek, ponieważ wydaje mi się, że jest najbliżej tej literatury; ze względu na temperament, pewnego rodzaju absurd i szaleństwo, idealnie pasuje do tego tematu" - oceniła Potocka.

Festiwal potrwa od 8 do 15 października. Będzie mu towarzyszyć m.in. wystawa prac zgłoszonych do konkursu na najciekawszy plakat Gombrowiczowski, wystawa rysunków pt. "Iwona, księżniczka Burgunda" autorstwa radomskiej artystki Urszuli Świerczyńskiej, debata literacka oraz spotkania z artystami i twórcami transmitowane w mediach społecznościowych.

Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski powstał w 1993 roku. Jest organizowany w Radomiu co dwa lata. Wybór miejsca, w którym się odbywa, nie jest przypadkowy. W pałacyku w podradomskiej Wsoli w latach 1924-39 mieszkał brat Gombrowicza - Jerzy, u którego autor "Ferdydurke" spędzał wakacje. Tutaj rodziły się pierwsze literackie pomysły, a dziś znajduje się Muzeum Witolda Gombrowicza.

Tegoroczny Festiwal Gombrowiczowski jest realizowany dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miejskiego w Radomiu oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

źródło: PAP, Ilona Pecka

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się