40-lecie Thorgala!

40-lecie Thorgala!

40-lecie Thorgala!

Udostępnij

Najbardziej popularna komiksowa seria fantasy w Polsce i jedna z najsłynniejszych w Europie liczy sobie już 40 lat!

Dziś Egmont obchodzi okrągły jubileusz opublikowania pierwszej przygody Thorgala. Z tej okazji już 7. grudnia br. ukaże się specjalny album „Rosiński Artbook. Thorgal 40 lat”.

Celebrowanie rocznicy pojawienia się Gwiezdnego Dziecka uświetniają również kolejne tomy komiksów w seriach pobocznych Kriss de Valnor „Góra czasu” i Młodzieńcze lata „Slivia”.

 Jak to się zaczęło?

Pomysł na kultową serię o Thorgalu narodził się w 1976 r. podczas spotkania belgijskiego scenarzysty  Jeana Van Hamme’a i polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego. Pierwszy odcinek sagi, która liczy  dziś kilkadziesiąt tomów, kilka pobocznych serii i została przetłumaczona na ponad 40 języków, ukazał się w 1977 r. w magazynie „Tintin”, a rok później polscy czytelnicy mogli przeczytać o konflikcie Thorgala Aegirssona z królem wikingów Gandalfem Szalonym w magazynie „Relax”. Wersja albumowa Zdradzonej czarodziejki miała premierę w 1980 r.
Od momentu pojawienia się cyklu, dość szybko zaskarbiał sobie sympatię coraz większej rzeszy  czytelników w Belgii, Francji, i Polsce oraz wielu innych krajach. Przygody, które przeżywa wbrew  własnej woli, nie potrafią pozostawić obojętnym żadnego czytelnika... Thorgal, bo o nim mowa,  kończy właśnie 40 lat!

Odnaleziony jako noworodek przez wikińskiego wodza w tratwie ratunkowej niepochodzącej z tego  świata, został uznany za syna Aegira, olbrzyma i władcy mórz, oraz wysłannika Thora, boga piorunów.  W rzeczywistości był dzieckiem potomków Atlantów, którzy po wielu tysiącach lat wygnania powrócili  na rodzinną planetę. Choć jest człowiekiem o wyjątkowym przeznaczeniu, jego los wymyka się  wpływowi zaborczych bogów z Asgardu, co nie jest przez nich mile widziane. Thorgal Aegirsson to jednak przede wszystkim mężczyzna, którego jedynym pragnieniem od zawsze było i wciąż jest odnalezienie spokoju pod gwiazdami, by dzielić go z ukochaną kobietą oraz dziećmi.

Bogactwo motywów

„Thorgal” to komiks niedający się łatwo przypisać do jednej kategorii gatunkowej. Nie tyle spełnia  założenia gatunkowe heroic fantasy, co rozgrywa się w dekoracjach  harakterystycznych dla tego typu opowieści. Seria przesiąknięta jest kulturą i wierzeniami skandynawskimi. Oprócz elementów  nadprzyrodzonych, zaczerpniętych z mitologii nordyckiej, w kilku odcinkach pojawiają się motywy science-fiction, nadając komiksowi niepowtarzalny klimat, szczególnie że dawkowane ostrożnie.
Jean Van Hamme i Grzegorz Rosiński promowali w „Thorgalu” uniwersalne wartości, takie jak prawość, pomoc słabszym, przyjaźń i miłość. Nie pokazując bohaterów bez skazy, ciągle stojących w obliczu wyzwań, siłujących się ze swymi słabościami, pokazywali, że życie to ciągła walka, lecz wcale nie skazana z góry na porażkę. Nie ma i nie było drugiej takiej serii przygodowej, która tak silnie akcentowałaby motywy rodzinne i tak silnie angażowała zarówno chłopców, jak też dziewczęta.  „Thorgal” jest serią, w której bohaterowie starzeją się wraz z czytelnikami, aczkolwiek nie tak  szybko...

Artbook

Niepublikowane rysunki, obrazy, liczne szkice postaci, projekty okładek, plakaty… Artbook wydany z okazji czterdziestolecia powstania serii Thorgal pozwala bliżej przyjrzeć się warsztatowi  najsłynniejszego polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego, a także ponownie spotkać się z  bohaterami słynnej wikińskiej sagi.  Artbook jest przede wszystkim świadectwem talentu polskiego artysty. Oglądając ilustracje, czujemy  się niemal tak, jakbyśmy zaglądali Grzegorzowi Rosińskiemu przez ramię. Za sprawą setek wybornych
szkiców możemy odwiedzić jego pracownię i dowiedzieć się nie tylko tego, jak zmieniało się  wyobrażenie rysownika o całym wikińskim uniwersum i poszczególnych postaciach, ale przede wszystkim jak stylistycznie i warsztatowo ewoluowała twórczość mistrza komiksu. – Nie jest to zwykły artbook. Przeglądając go, czujemy się trochę tak, jak podczas przeszukiwania  skrzyni pełnej skarbów. Szperając, burzymy pierwotny układ znajdujących się tam rzeczy – robimy to  intuicyjnie, przeskakując od obrazu do obrazu. Raz cofamy się o kilka stron, to znów mkniemy do  przodu, aby nacieszyć oczy. – pisze we wstępie Patrick Gaumer, znany francuski dziennikarz, który od  lat przybliża europejskim czytelnikom sylwetki oraz twórczość największych frankofońskich artystów  komiksowych.

O albumie:

Tytuł: Thorgal, 40 lat – Artbook
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Wstęp: Patrick Gaumer
Język oryginału: francuski
Przekład: Wojciech Birek
Seria: Artyści Komiksu
Wydawca:Egmont Polska
Miejsce i rok wydania: Warszawa, premiera:
Wydanie: I
Objętość: 224 strony
Oprawa: twarda
Format: 241x318
ISBN: 978-83-281-2635-0
Cena katalogowa: 150,00 zł

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się