42 zgłoszenia do V Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”

42 zgłoszenia do V Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”

42 zgłoszenia do V Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”

Udostępnij

W naborze do V Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” wpłynęły 42 zgłoszenia - podał we wtorek samorząd Rybnika. To pierwsza nagroda literacka na Górnym Śląsku. Wyróżnienie od ubiegłego roku przyznawane jest za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku ubiegłym.

Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” to ustanowione przez prezydenta Rybnika wyróżnienie dla najlepszej polskiej książki, wyłonionej spośród publikacji literackich poprzedniego roku. Nagroda wręczana jest podczas Rybnickich Dni Literatury.

Zgodnie z regulaminem, zwyciężyć może jedna książka, za którą jej autor otrzymuje statuetkę oraz nagrodę pieniężną. W ub. roku wzrosła wartość nagrody - z 40 do 50 tys. zł. Zawężono też zapisy regulaminu: nagroda przyznawana jest nie tyle za najlepszą książkę, co najlepszą biografię.

Jak przekazało we wtorek miasto, w trwającym od stycznia br. naborze tegorocznej edycji nagrody zgłoszono 42 biografie. Wśród autorów są: Norman Davies, Muniek Staszczyk, Andrzej Sikorowski, Kazimierz Kutz, Angelika Kuźniak, Cezary Łazarkiewicz, Dariusz Kortko.

Na kartach książek opisywani są m.in.: Olga Boznańska, Elżbieta i Krzysztof Zanussi, Halina Konopacka, Jeremi Przybora, Danuta Szaflarska, Krzysztof Wielicki i Irena Kwiatkowska.

Przedstawiciele władz miasta przypominają, że biografia jest gatunkiem, który wcześniej w Polsce nie miał swojej nagrody, wyróżnienia, a jednocześnie to forma, po którą najchętniej sięgają czytelnicy.

Konkurs składa się z dwóch etapów: wybranie przez kapitułę pięciu nominacji i ich ogłoszenie w drugim kwartale każdego roku oraz wybór laureata spośród nominowanych autorów i wręczenie nagrody.

Kapituła ma teraz na przeczytanie wszystkich pozycji i wytypowanie nominacji trzy miesiące. Tegoroczne jury konkursu tworzą: Aleksandra Klich, Agata Passent, Małgorzata Szejnert, prof. Zbigniew Kadłubek, Aleksander Kaczorowski i Michał Nogaś.

W czterech dotychczasowych edycjach przedsięwzięcia tryumfowały książki: „Kobro. Skok w przestrzeń” autorstwa Małgorzaty Czyńskiej (2016 r.), „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia” Moniki Muskały (2017 r.), „Dar Meneli” Roberta Rybickiego (2018 r.) oraz „Ota Pavel. Pod powierzchnią” Aleksandra Kaczorowskiego (2019 r.).

[źródło: PAP, Mateusz Babak]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się