Laureaci Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2020: Jakub Małecki i Susanne Fritz

Laureaci Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2020: Jakub Małecki i Susanne Fritz

Laureaci Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2020: Jakub Małecki i Susanne Fritz

Udostępnij

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Książki i Literarisches Colloquium Berlin ogłaszają laureatów Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2020:

Jakub Małecki (ur. 1982 r.) – pisarz i tłumacz. Autor dwunastu książek, w tym "Dygotu" i "Śladów", nominowanych do Nagrody Literackiej NIKE. Nominowany również do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, Nagrody im. Stanisława Barańczaka, Odkrycia Empiku oraz Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Jest laureatem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska"(2017). Tłumaczony na rosyjski, niderlandzki, fiński. Jego książka "Rdza" ukaże się wkrótce w przekładzie na niemiecki w wydawnictwie Secession Verlag.

i

Susanne Fritz (ur. 1964 r.) – pisarka. Mieszka we Fryburgu Bryzgowijskim. W nominowanej do nagrody literackiej Deutscher Buchpreis książce „Wie kommt der Krieg ins Kind?“ (Wallstein Verlag 2018), porusza się śladem losów matki po polsko-niemieckiej historii XX wieku. "Wraz ze znikaniem pokolenia świadków, pojawiają się nowe wyzwania wobec pamięci, sposobu upamiętnienia i opowieści.” Jest to wyzwanie, które autorka zamierza podjąć także w Krakowie. W nowym projekcie prozatorskim „Ein zweites Leben“, Susanne Fritz „poszukuje fragmentów zapomnianego, wypartego, utraconego życia".

Stypendium im. Albrechta Lemppa przeznaczone jest dla pisarzy z Polski i Niemiec oraz dla niemieckich tłumaczy literatury polskiej i polskich tłumaczy literatury niemieckojęzycznej.

Jego celem jest doskonalenie sztuki przekładu i pisania w duchu standardów literackich i translatorskich bliskich Albrechtowi Lemppowi oraz upamiętnienie jego wkładu do polsko-niemieckiej wymiany literackiej.

Na program stypendialny składają się rokrocznie dwa jednomiesięczne pobyty w kraju sąsiada: w Literarisches Colloquium Berlin i w Krakowie.

Z Polski i Niemiec nadeszło 38 zgłoszeń od pisarzy i tłumaczy literatury. W skład jury weszli przedstawiciele fundatorów: Jürgen Jakob Becker (LCB), Joanna Czudec (FWPN), Agnieszka Urbanowska (IK). Honorową członkinią jury była Pani Elżbieta Lempp.

***

Albrecht Lempp (1953-2012)

Albrecht Lempp był wybitnym popularyzatorem literatury polskiej w Niemczech i jej tłumaczem.

Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i wniósł wielki wkład w rozwój relacji polsko-niemieckich.

Tworzył fundamenty nowoczesnego systemu promocji Polski przez literaturę. Jako współtwórca Instytutu Książki otrzymał Nagrodę Transatlantyk przyznawaną za zasługi w tej dziedzinie.

Kontakt w sprawie Stypendium im. Albrechta Lemppa

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. Zielna 37
00-108 Warszawa

Kontakt: Joanna Czudec, joanna.czudec@fwpn.org.pl, tel. +48 22 338 62 65

Instytut Książki
ul. Zygmunta Wróblewskiego 6
31-148 Kraków

Kontakt: Elżbieta Wierzchowska-Ziobro, e.wierzchowska@instytutksiazki.pl, tel. + 48 12 61 71 918

Literarisches Colloquium Berlin
Am Sandwerder 5
D-14109 Berlin

Kontakt: Jürgen Jakob Becker, becker@lcb.de, Tel. +49 30 816 99 625


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się