51 zgłoszeń do VII Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”

51 zgłoszeń do VII Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”

51 zgłoszeń do VII Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”

Udostępnij

W tegorocznym naborze do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” wpłynęło 51 zgłoszeń – podał we wtorek samorząd Rybnika. Nagroda od trzech lat jest przyznawana za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim.

Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz to ustanowione przez prezydenta Rybnika wyróżnienie dla najlepszej polskiej książki, wyłonionej spośród publikacji literackich poprzedniego roku. Ta pierwsza nagroda literacka na Górnym Śląsku wręczana jest podczas Rybnickich Dni Literatury.

Zgodnie z regulaminem zwyciężyć może jedna książka, za którą autor otrzymuje statuetkę oraz nagrodę pieniężną. Trzy lata temu roku wzrosła wartość nagrody – z 40 do 50 tys. zł. Zawężono też zapisy regulaminu: nagroda przyznawana jest nie tyle za najlepszą książkę, co za najlepszą biografię.

Przedstawiciele władz miasta przypominają, że biografia jest gatunkiem, który wcześniej w Polsce nie miał swojej nagrody, wyróżnienia, a jednocześnie to forma, po którą najchętniej sięgają czytelnicy. W tym roku napłynęło 51 kandydatur do nagrody.

Znalazły się wśród nich „Tęgie głowy. 58 sylwetek humanistów” Michała Głowińskiego, „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” Artura Domosławskiego, „Wojna lekarzy Hitlera” Bartosza T. Wielińskiego czy „Autobiografia w sensie ścisłym. A nawet umownym” Jerzego Pilcha.

Konkurs składa się z dwóch etapów: wybranie przez kapitułę pięciu nominacji i ich ogłoszenie w drugim kwartale każdego roku oraz wybór laureata spośród nominowanych autorów i wręczenie nagrody.

W sześciu dotychczasowych konkursach tryumfowały książki: „Kobro. Skok w przestrzeń” Małgorzaty Czyńskiej (2016), „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia” Moniki Muskały (2017), „Dar Meneli” Roberta Rybickiego (2018), „Ota Pavel. Pod powierzchnią” Aleksandra Kaczorowskiego (2019), „Jaremianka” Agnieszki Daukszy (2020) oraz „Nasza pani z Ravensbrück” Marty Grzywacz (2021).

źródło: PAP, Mateusz Babak

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się