Znany tłumacz pozwany. Na wydawnictwo spadła lawina krytyki

Znany tłumacz pozwany. Na wydawnictwo spadła lawina krytyki

Znany tłumacz pozwany. Na wydawnictwo spadła lawina krytyki

Udostępnij

Wydawnictwo Sonia Draga pozwało krytyka literackiego i tłumacza Krzysztofa Cieślika, zarzucając mu naruszenie jego dobrego imienia we wpisach na Facebooku. Ten ruch spotkał się z mocną krytyką w mediach społecznościowych ze strony innych tłumaczy i internautów. O co chodzi?

Wydawnictwo Sonia Draga domaga się usunięcia trzech wpisów, które Krzysztof Cieślik umieścił na Facebooku w 2020 r. i 2021 r. Dwa z nich dotyczyły przekładu nowej powieści Jonathana Franzena "Crossroads" (po polsku "Na rozdrożu").

"Od lat Sonia Draga psuje wielką literaturę polskim czytelnikom i - cóż – nikt nie może jej tego zabronić i nikt nigdy jej tego nie zabroni, bo stać ją, żeby sobie kupić i spieprzyć Franzena, Mantel, Eugenidesa i innych" – brzmi jeden z wpisów, który jest przedmiotem sprawy. W innym w żartobliwym tonie zachęcał internautów, by nie sięgali po przekład "Na rozdrożu". "Polskiego (wydania – przy. red.) - przypominam - NIE RUSZAMY, KOCHANI" – napisał.

Pozew dotyczy także wpisu związanego z kulisami zlecania tłumaczenia "50 twarzy Greya". "Sonia Draga zleciła nowe tłumaczenie '50 twarzy Greya', ale nie z uwagi na jakość przekładu (...), tylko żeby nie płacić tantiem tłumaczce, która ją pozwała o podwyższenie wynagrodzenia za tłumaczenie bestsellera" – skomentował Cieślik w lipcu ubiegłego roku.


Wydawnictwo domaga się od Cieślika przeprosin, usunięcia wpisów z mediów społecznościowych i 5 tys. zł na cel społeczny. Twierdzi, że zostało przez niego poniżone w oczach opinii publicznej. W ramach dowodów, że Cieślik się myli, chce dopuścić wycinki recenzji z magazynów… "Elle" i "Glamour" z 2004 r. Zdaniem wydawnictwa mają one świadczyć o tym, że wydawane przez niego książki są chwalone za przekład. Dość powiedzieć, że te czasopisma zdecydowanie nie słyną z poważnej krytyki literackiej, więc pomysł jest co najmniej osobliwy...

Przeczytaj cały artykuł:

źródło: https://ksiazki.wp.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się