6. Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego - nominacje w kategorii tekst

6. Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego - nominacje w kategorii tekst

6. Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego - nominacje w kategorii tekst

Udostępnij

Pięć tekstów, autorstwa Kai Puto, Bartka Sabeli, Macieja Czarneckiego, Katarzyny Kojzar i Anny Pamuły, uzyskało nominację do 6. edycji Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii tekst. Laureaci zostaną ogłoszeni 26 listopada podczas uroczystej gali.

Polska Agencja Prasowa ustanowiła Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego w 2010 r., aby promować wartości bliskie zarówno samej Agencji, jak i patronowi wydarzenia. W tym roku, po blisko 10 latach przerwy, ponownie przyznana zostanie Nagroda PAP w czterech kategoriach: tekst, audio, wideo i fotografia.

Pierwszą kategorię stanowią materiały tekstowe: artykuły, relacje, reportaże, materiały informacyjne opublikowane w prasie lub w internecie — z wyłączeniem książek. Każdy nominowany materiał musiał zostać opublikowany między 1 września 2023 r. a 31 sierpnia 2024 r.

15 września br. upłynął termin składania zgłoszeń. Liczba nadesłanych publikacji we wszystkich czterech kategoriach przekroczyła nawet najbardziej optymistyczne przewidywania organizatorów.

W kategorii tekst nominacje uzyskali:

Kaja Puto za artykuł „Bohaterstwo, punktualność, korupcja. Rzecz o ukraińskiej kolei” („Krytyka Polityczna” 25 czerwca 2024 r.). Autorka zastanawia się: „Czym jest dziś ukraińska kolej? Drugą armią i symbolem oporu? Reformującą się z trudem spółką? Czy skorumpowanym potworem, który nie dba o pracowników?”.

Kaja Puto to dziennikarka i redaktorka zajmująca się tematyką Europy Wschodniej, migracji i nacjonalizmu. Współpracuje z mediami polskimi i zagranicznymi jako freelancerka. Jest związana z Krytyką Polityczną, stowarzyszeniem reporterów Rekolektyw i stowarzyszeniem n-ost – The Network for Reporting on Eastern Europe. To absolwentka MISH UJ, studiowała też w Berlinie i Tbilisi. W latach 2015-2018 była wiceprezeską wydawnictwa Ha!art.

W tej samej kategorii nominowano Bartka Sabelę za tekst „Kraina obiecana” („Pismo. Magazyn Opinii”, sierpień 2024 r.). Przedstawia on historie zwykłych ludzi, które giną w sporze o kształt polskiej i europejskiej polityki migracyjnej. Nadal mało wiemy o tym, skąd przychodzą, co przeżyli i dlaczego decydują się na tak ryzykowną podróż. Nie wiemy, co dzieje się z tymi, którym się udało.

Bartek Sabela to podróżnik, fotograf, reporter, jako autor książek debiutował w 2013 r. książką „Może (morze) wróci” (wyd. Bezdroża) o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim, która została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. W październiku 2015 r. ukazała się jego druga książka, „Wszystkie ziarna piasku” (wyd. Czarne), o Saharze Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii, wyróżniona Afrykasem 2015 przez Fundację Afryka Inaczej i nominowana do Nagrody "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej. W kwietniu 2017 r. wydał trzecią książkę, „Afronauci” (wyd. Czarne) – reportaż o pewnym Zambijczyku, który 50 lat temu chciał zostać pierwszym człowiekiem na Księżycu, a w marcu 2023 r. ukazał się jego reportaż o przemysłowej hodowli zwierząt „Wędrówka tusz” (wyd. Czarne), za który otrzymał nagrodę główną w konkursie Grand Press na Książkę Reporterską Roku 2023. Sabela pisał także teksty o Demokratycznej Republice Konga, Kenii, Algierii, Bhutanie, Mauretanii, Nigrze oraz Polsce m.in. dla magazynów „Duży Format”, „Kontynenty”, „Podróże” i „Pismo”.

W kategorii tekst nominowany jest również Maciej Czarnecki za reportaż o Somalii „Badżadżem pod wiatr” ("Duży Format", 12 lutego 2024 r.).

Maciej Czarnecki to dziennikarz działu zagranicznego „Gazety Wyborczej”, korespondent tego dziennika przed wyborami w USA w 2020 roku. W swojej pracy reporterskiej tropił losy Afrykanerów w Gruzji, w Nigrze rozmawiał z mieszkańcami marzącymi o emigracji do Europy, kibicował nawróconemu gangsterowi w Danii, przepytywał zwolenników brexitu w Wielkiej Brytanii. Autor książek „Dzieci Norwegii” (wyd. Czarne, 2016, za którą otrzymał Nagrodę MediaTory 2017 w kategorii ObserwaTOR) i „Skandynawia halal. Islam w krainie białych nocy” (wyd. Agora, 2019). Absolwent prawa i antropologii kulturowej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, stypendysta amerykańskiego World Press Institute (2017).

Kolejny nominowany tekst to „Zdejmijmy z Odry czarny kir. Instrukcja naprawy rzek dla nowej władzy” Katarzyny Kojzar (OKO.press, 24 grudnia 2023 r.). „W reportażu pokazuję, jakie są największe wyzwania w kwestii rzek, zapobieganiu ich zatruwania i wymierania życia wodnego. W 10 punktach i w 10 opowieściach pokazuję, co powinno być priorytetem i co pomoże uchronić rzeki przed katastrofami” - napisała o swoim reportażu Kojzar, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu, która w OKO.press zajmuje się przede wszystkim tematami dotyczącymi ochrony środowiska, praw zwierząt, zmiany klimatu i energetyki. Autorka książki "Profesor Skalski. Uczeń Religi. Lekarz od cudów" (wyd. Muza, 2016).

W gronie nominowanych znalazła się też Anna Pamuła za „>>Nie trzeba się drzeć, tylko przeć<<. Dobry poród to w Polsce ciągle los szczęścia” (OKO.press, 24 marca 2024 r.), która pisze o patologiach na polskich oddziałach położniczych.

Pamuła pisała m.in. dla „Gazety Wyborczej”, „Parents” we Francji i „Time’a” w USA. Jest autorką książek „Polacos. Chajka płynie do Kostaryki” (wyd. Czarne, 2017) i „Wrzenie. Francja na krawędzi” (wyd. Agora, 2020). Jej najnowsza książka reporterska „Mamy do pogadania” (wyd. Agora, 2023) traktuje o macierzyństwie na świecie i stygmatyzacji związanej ze zdrowiem reprodukcyjnym kobiet. Współpracuje jako redaktorka i lokalna producentka z Martyną Wojciechowską. Razem z Martą Frej tworzy projekt „Tabubabki”. Jest stypendystką Pulitzer Center i IWMF (International Women's Media Foundation). Mieszka we Francji.

Przewodniczącym kapituły szóstej edycji Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego jest redaktor naczelny PAP Wojciech Tumidalski. Funkcję honorowych przewodniczących pełnią Rene Maisner - córka Ryszarda Kapuścińskiego, oraz Mirosław Ikonowicz - przyjaciel legendy polskiego reportażu, związany z PAP od 1953 r.

W skład kapituły weszli również: Michał Żakowski, Cezary Łazarewicz, Witold Naturski, Karolina Lewicka, Wojciech Jagielski, Maciej Hamela, Jarosław Gugała, Wojciech Grzędziński, Andrzej Grygiel, Anna Dudzińska i o. Tomasz Dostatni. (PAP)

Foto: Ryszard Kapuściński, dziennikarz, publicysta, autor reportaży, korespondent Polskiej Agencji Prasowej, Warszawa, 1976 r. PAP/Ireneusz Radkiewicz

ksi/ aszw/ miś/ mhr/

źródło: https://dzieje.pl
 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się