Rozpoczyna się współKongres Kultury - cykl dyskusji o sprawach kluczowych dla rozwoju polskiej kultury

Rozpoczyna się współKongres Kultury - cykl dyskusji o sprawach kluczowych dla rozwoju polskiej kultury

Rozpoczyna się współKongres Kultury - cykl dyskusji o sprawach kluczowych dla rozwoju polskiej kultury

Udostępnij

W czwartek w Warszawie rozpoczyna się zainicjowany przez stronę społeczną, a organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego współKongres Kultury, podczas którego uczestnicy będą rozmawiać o kluczowych dla rozwoju polskiej kultury sprawach. Wydarzenie potrwa do soboty.

To piąte - po tych w 1981, 2000, 2009 i 2016 roku – spotkanie tego formatu, jednak po raz pierwszy program współKongresu kształtowany był ze środowiskiem oraz przez ludzi kultury z całego kraju. Program wydarzenia obejmuje 10 debat plenarnych, przygotowanych przez Zespół Programowy, 20 debat panelowych, wybranych w wyniku głosowania zarejestrowanych uczestniczek i uczestników współKongresu Kultury, a także wydarzenia towarzyszące.

„Jest to najlepszy moment, żeby się spotkać i wysłuchać.”

„Jest to najlepszy moment, żeby się spotkać i wysłuchać. Kiedy przyszłam do ministerstwa jako dyrektorka Departamentu Narodowych Instytucji Kultury, zewsząd ze środowiska płynęły postulaty, że trzeba zorganizować kongres, że warto się spotkać, warto omówić politykę kulturalną państwa, więc przyniosłam to żądanie bardzo oddolne. Potem dość długo zastanawialiśmy się, czy rzeczywiście przygotować kongres >>pod żyrandolem<<, uroczysty, nawiązujący do wszystkich ogromnych kongresów, które były, czy też organizować kongres wspólnie ze środowiskami, ale dość szybko, bo kilka miesięcy na realizację kongresu to nie jest dużo. Zapadła decyzja, że trzeba się spotkać jak najszybciej, w tym momencie, kiedy pewne prace rządu, ministerstwa, efekty tych prac będą widoczne, ale kiedy jeszcze nie wszystko zostanie powiedziane. Jeśli usłyszymy coś teraz, to mamy co najmniej trzy lata, żeby to wdrożyć” - powiedziała w Studiu PAP min. kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.

Szefowa resortu kultury odniosła się także do zarzutów, że wiodącym środowiskiem dyskutującym podczas kongresu będzie środowisko mocno lewicowe, skupione wokół „Krytyki Politycznej”. Zwróciła uwagę, że na kongresie są przewidziane debaty, z których „tytułu wynika, że nie będą dla nich łatwe”. „Zapraszamy nie tylko tych, którzy mają postulaty, ale także tych, którzy w samych tematach określają się dosyć konfrontacyjnie. Na pewno nie jest to jedno środowisko, które będzie nas chwaliło” - podkreśliła Wróblewska.

Zaznaczyła, że wśród propozycji tematów, z których uczestniczy kongresu wybierali 20 debat panelowych, pojawiały się także te dotyczące „duchowości, religii, cenzury”. „I co mogę powiedzieć? Też mi jest żal, że się nie przebiły. Natomiast zasada była taka, że głosują ci, którzy się zarejestrowali. Szkoda, że tematy te nie zdołały zdobyć poparcia społecznego” - dodała.

„To, co było dla mnie superciekawe w wyborze tematów, to to, że vox populi, czyli ci, którzy tworzą współKongres, zdecydowali, że dla nich bardzo ważne są tematy bardzo praktyczne, czyli praca w kulturze. To pokazuje nam, gdzie jesteśmy. Dużo mówimy o nadużyciach, o tym, co się dzieje w instytucjach, ale widać, że to jest jeden z większych problemów nie ideologicznych, ale problemów bytowych - jak mamy ustawić, urządzić pracę w kulturze, żeby trafiała do odbiorców, ale jednocześnie, żeby nie była wyzyskiem osób, które tam pracują” - zwróciła uwagę Wróblewska.

Uroczyste rozpoczęcie współKongresu Kultury nastąpi 7 listopada o godz. 12 w Teatrze Dramatycznym. Sesję debat plenarnych rozpocznie o godz. 12.30 debata pt. „Siła wyobraźni. Jak odpowiedzieć na wyzwania współczesnego świata”. Pierwszego dnia zaplanowano trzy debaty plenarne oraz sześć debat panelowych.

Drugiego dnia, 8 listopada, odbędzie się pięć debat plenarnych oraz 11 debat panelowych. WspółKongres zakończy się w sobotę 9 listopada. Odbędą się wtedy dwie debaty plenarne, trzy debaty panelowe, a o godz. 14 zaplanowano "Debatę Ministrów" z udziałem ministry kultury i dziedzictwa narodowego Hanny Wróblewskiej oraz zaproszonych przez nią ministrów z innych resortów.

W ramach współKongresu Kultury odbędą się też wydarzenia towarzyszące, w tym: debaty organizowane m.in. przez narodowe instytucje kultury oraz wizyty studyjne w warszawskich instytucjach kultury. W strefie wystawienniczej będzie można obejrzeć stoiska instytucji, organizacji pozarządowych oraz wydawnictw z ofertą dotyczącą sektora kultury. W strefie posterowej będzie można się spotkać z autorami i autorkami plakatów stworzonych specjalnie na współKongres Kultury.

WspółKongres Kultury odbędzie się w dniach 7-9 listopada w Pałacu Kultury i Nauki oraz Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Organizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a partnerami Narodowe Centrum Kultury i Miasto Stołeczne Warszawa.

Polska Agencja Prasowa objęła wydarzenie patronatem medialnym.(PAP)

akr/ miś/ lm/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się