6. sezon spacerów literackich w Krakowie

6. sezon spacerów literackich w Krakowie

6. sezon spacerów literackich w Krakowie

Udostępnij

Spacery literackie zyskały stałe miejsce w kalendarzu krakowskich wydarzeń kulturalnych. Z roku na rok powiększa się grupa wiernych uczestników, przybywa także nowych spacerowiczów pochodzących z całej Polski, a nawet spoza jej granic. W tym roku cykl wydarzeń organizowanych przez Kraków Miasto Literatury UNESCO będzie trwał od marca do października. W programie pojawi się sporo nowych tematów, a także dwa wyjątkowe wydarzenia – wyjazdy literackie poza Kraków. Będzie to nie lada gratka dla wszystkich miłośników literatury. Spacery już tradycyjnie będą organizowane w ostatnie soboty każdego miesiąca. Pojawią się także dodatkowe wydarzenia z okazji Światowego Dnia Poezji, Dnia Dziecka, czy Festiwalu Conrada. Wśród prowadzących m.in.. Anna Hojwa, Agnieszka Konior, Łucja Malec-Kornajew.

Szósty sezon spacerów literackich, zgodnie z ubiegłoroczną tradycją, zainaugurujemy w Światowy Dzień Poezji – 21 marca. W tym dniu przemierzymy Kraków szlakiem Wisławy Szymborskiej. Coroczna frekwencja na tych spacerach stanowi dowód na to, że nie tylko „niektórzy lubią poezję”, ale jest to całkiem pokaźna grupa. Warto zatem zapisać się z wyprzedzeniem.

W tegorocznym programie spacerów literackich nie zabraknie szlaków, które cieszyły się sporym zainteresowaniem uczestników w ubiegłych latach. Będą to spacery śladami: Haliny Poświatowskiej (marzec), Młodej Polski (kwiecień) czy Tadeusza Boya-Żeleńskiego (czerwiec). Z okazji Dnia Dziecka przygotowaliśmy specjalny spacer skierowany do najmłodszych czytelników. W tym roku pojawi się również sporo nowości. Majowy spacer poświęcony będzie Henrykowi Sienkiewiczowi. W lipcu poszukiwać będziemy krakowskich śladów innego wielkiego twórcy – Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). We wrześniu zaś skupimy się na postaci ikony polskiej publicystyki – Jerzym Turowiczu. Obowiązkowym punktem na tym szlaku będzie redakcja „Tygodnika Powszechnego” przy ulicy Wiślnej. Październikowa jesienna atmosfera sprzyja zadumie, w związku z tym udamy się na Cmentarz Salwatorski by wspominać literatów, którzy zostali tam pochowani, m.in. Kornela Filipowicza, Stanisława Lema, Jerzego Harasymowicza, czy Leszka Aleksandra Moczulskiego. Nostalgiczny nastrój dopełnią utwory wybranych twórców.

W tym roku cykl spacerów literackich został wzbogacony o nową formułę – literackie wyjazdy poza Kraków. Pierwszy z nich odbędzie się w sierpniu i będzie poświęcony Czesławowi Miłoszowi. Rozpoczniemy od zwiedzenia krakowskiego mieszkania Noblisty przy ulicy Bogusławskiego, by stamtąd udać się do Dworku w Goszycach. Poeta znalazł tam schronienie po wyprowadzce z Warszawy w 1945 roku. W trakcie drugiego z wyjazdów będziemy poznawać literackie szlaki w stolicy Tatr – Zakopanem. W programie m.in. wizyta w Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Willi Literatów „Astoria” (gdzie Wisławę Szymborską zastała wiadomość o otrzymaniu literackiej Nagrody Nobla) oraz spacer szlakiem Witkacego. W trakcie podróży przewidziana jest także projekcja filmów o literackim Krakowie.

Wstęp na wszystkie spacery (poza wyjazdem do Zakopanego) jest wolny, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Wszystkich chętnych do udziału w spacerze szlakiem Wisławy Szymborskiej 21 marca prosimy o wysyłanie zgłoszeń drogą mailową na adres: spacery@miastoliteratury.pl. Liczba uczestników jest ograniczona, więc nie warto zwlekać!

Sprawdź szczegółowy harmonogram spacerów!


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się