600 milionów euro na kulturę w nowej unijnej perspektywie budżetowej

600 milionów euro na kulturę w nowej unijnej perspektywie budżetowej

600 milionów euro na kulturę w nowej unijnej perspektywie budżetowej

Udostępnij

Mamy 600 milionów euro, czyli o 133 miliony euro więcej niż w poprzedniej perspektywie budżetowej UE - podkreślił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, odnosząc się do Funduszy Europejskich w obszarze kultury.

W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej odbył się briefing prasowy dotyczący podpisania porozumień na realizację programu "Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027".

"To jest dobra wiadomość dla Polski. Realizujemy kolejny etap naszej normalnej pracy. Państwo polskie efektywnie działa, także w obszarze absorpcji środków europejskich" - podkreślił minister Piotr Gliński. "Jak zawsze jesteśmy bardzo dobrze przygotowani" dodał. "Zaliczki do Polski napływają, jesteśmy w tym obszarze zadowoleni z tego, jak wygląda współpraca" - mówił wicepremier.

Jak podkreślił, "to jest największy fundusz, choć w związku z tym, że Polska staje się coraz bardziej zamożna, on w całości jest nieco mniejszy niż w poprzedniej perspektywie".

Czytaj też: Rząd ogłasza nowy program. Można dostać nawet 3,5 mln zł na zabytki

"Kultura niestety dotację ma zawsze mniejszą, bo gdzie nam do infrastruktury w transporcie, ochronie środowiska czy zdrowiu" - zaznaczył wicepremier. Jak jednak dodał, "w tej perspektywie mamy 600 milionów euro, czyli o 133 miliony euro więcej niż w poprzedniej perspektywie".

"Mamy satysfakcję, że faktycznie w tej perspektywie udało się uzyskać większą dotację" - powiedział Gliński. Wyraził nadzieję, że jest to także efektem tego, że resort kultury "dość sprawnie radził sobie z wydawaniem tych pieniędzy".

Pieniądze pójdą na zwiększenie atrakcyjności infrastruktury kultury oraz atrakcyjności turystycznej miejsc

Wicepremier wskazał, że w poprzedniej perspektywie budżetowej zrealizowano 146 projektów, "przy czym już ponad sto jest rozliczonych, a w przyszłym roku będą sfinalizowane wszystkie pozostałe".

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się