XXIX edycja Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

XXIX edycja Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

72 książki zgłoszono do XXIX Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Udostępnij

72 książki dla dzieci, które ukazały się w ub.r., zostały zgłoszone przez polskie wydawnictw do XXIX Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego – podali organizatorzy z biblioteki miejskiej w Oświęcimiu. Rozstrzygnięcie nastąpi 7 października.

„Jurorzy zaczęli już czytać zgłoszone książki. We wrześniu spotkają się i wówczas wytypują dziesięć tytułów nominowanych do głównego lauru. Zwycięzcę poznamy 7 października podczas uroczystej gali. Otrzyma on statuetkę Koziołka Matołka. Najlepszą książkę wybiorą także czytelnicy” – poinformowała PAP Monika Sobota z oświęcimskiej biblioteki zwanej Galerią Książki.

Sobota dodała, że tegorocznej edycji przyświeca hasło „Przygody z książką”. „Jest ono zaproszeniem w podróż do literackiego świata Koziołka Matołka, zarówno tego z ksiąg Makuszyńskiego, ale i tego, który nagradza najlepsze polskie współczesne książki dla dzieci, spełniające kryteria oceny pod względem literackości, przesłania oraz zgodności z wizją twórczości patrona” – powiedziała.

W minionym roku na konkurs napłynęło 98 tytułów. Nagrodę przyznano książce „Śrubek i tajemnice Maszynerii” Jana Bliźniaka.

***

Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego została ustanowiona w 1994 roku (za książkę wydaną w 1993) przez Fundację "Książka dla Dziecka" i redakcję czasopisma o książce dla dziecka "Guliwer" w hołdzie dla znakomitego polskiego pisarza dla dzieci i młodzieży, którego książki cechuje humor i silna wiara w prymat dobra.

Jest przyznawana co rok żyjącemu polskiemu autorowi za wyróżniającą się podobnymi cechami książkę literacką dla dzieci młodszych, opublikowaną po raz pierwszy w roku poprzedzającym kolejną edycję nagrody. Od 2004 roku rolę organizatora nagrody przejęła Miejska Biblioteka Publiczna im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu. Patronat medialny sprawuje redakcja "Guliwera".

Książki mogą zgłaszać wydawcy, czytelnicy, a także biblioteki i inne zainteresowane instytucje. O przyznaniu nagrody decyduje jury powoływane przez organizatora. Nagroda jest pieniężna, laureaci otrzymują statuetkę Koziołka Matołka z brązu, wykonaną przez znakomitego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, twórcę pomnika Kornela Makuszyńskiego z Koziołkiem Matołkiem w Zakopanem przed willą "Opolanka", gdzie znajduje się muzeum Makuszyńskiego.

[źródło: PAP]

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się