Kraków w pierwszą rocznicę śmierci Adama Zagajewskiego
21 marca Kraków obchodzi pierwszą rocznicę śmierci Adama Zagajewskiego, wybitnego poety, prozaika, tłumacza i nauczyciela akademickiego. Światowy Dzień Poezji, który przypada dokładnie w rocznicę śmierci mistrza, to znakomita okazja, by przypomnieć jego twórczość. Spotkanie odbędzie się na Plantach przy Drzewie Poezji.
Urodził się we Lwowie, ale przez całe swoje życie był związany z Krakowem. Tutaj pisał, tłumaczył i uczył kolejne pokolenia studentów. Wybitny poeta i prozaik odszedł 21 marca 2021 roku w wieku 76 lat. W pierwszą rocznicę śmierci mistrza i zarazem Światowy Dzień Poezji (21 marca 2022 roku, godzina 12.00) prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski zaprasza na spotkanie przy Drzewie Poezji poświęcone Adamowi Zagajewskiemu.
– Autor wiersza Spróbuj opiewać okaleczony świat był wielkim przyjacielem drzew i ptaków. Dobrze znał krakowskie drzewa i wielokrotnie je opisywał. Jedno z nich – rosnący na krakowskich Plantach ogromny czerwony buk – należało do jego ulubionych: często zatrzymywał się przy nim podczas swoich spacerów. Właśnie ten imponujący pomnik przyrody został powalony przez wielką wichurę, która przeszła przez Kraków 17 lutego 2022 roku, co poruszyło wielu mieszkańców miasta – przypomina profesor Anna Czabanowska-Wróbel, pomysłodawczyni zasadzenia Drzewa Poezji.
To dzięki tej inicjatywie będzie można spotkać się w poniedziałek na Plantach (między ulicami Poselską i Podzamcze, w okolicy ogrodów Muzeum Archeologicznego). Zniszczone drzewo ma swojego następcę – młody czerwony buk może stać się teraz dla nas znakiem ciągłości życia, a także symbolem trwałości sztuki poetyckiej. W Światowym Dniu Poezji organizatorzy chcą uczcić pierwszą rocznicę śmierci Adama Zagajewskiego, a równocześnie nadać krakowskiemu drzewu nowe znaczenie.
W programie uroczystości znalazło się m.in. odsłonięcie pamiątkowej tablicy, przemówienie prezydenta Jacka Majchrowskiego oraz wyjątkowa chwila z poezją. Wiersze Adama Zagajewskiego przeczytają m.in. Jakub Kornhauser, Ryszard Krynicki i Maja Komorowska, a także licealiści z I liceum im. Bartłomieja Nowodworskiego. Na zakończenie ukraińską dumkę wykona Dmytro Hołowienko. Zebrani będą wspominać mistrza, ale też nie zapominają o wojnie, która toczy się w Ukrainie.
Organizatorami spotkania przy Drzewie Poezji są Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.