Biblioteka Słó - Wtedy W Lonszscu
77. rocznica śmierci Janusza Korczaka - "Janusz Korczak Pisarz"

77. rocznica śmierci Janusza Korczaka - "Janusz Korczak Pisarz"

77. rocznica śmierci Janusza Korczaka - "Janusz Korczak Pisarz"

Udostępnij

 W sierpniu mija 77 rocznica śmierci Janusza Korczaka - był niezapomnianym, bohaterskim pedagogiem, ale też pisarzem obdarzonym niezwykłą dziecięcą wrażliwością i wyobraźnią.
 
Dziecko u Korczaka to nie tylko bohater literacki czy rola czytelnicza proponowana wirtualnemu odbiorcy - jak napisała we wstępie do książki Anna Maria Czernow:
Dziecięcość przenika wyobraźnię symboliczną pisarza, stanowi przedmiot poszukiwań filozoficznych, jest podstawą eksperymentów narracyjnych.(...) Zgodnie z z ujęciem C.S. Lewisa zalicza się Korczaka do elitarnej garstki pisarzy, dla których język dziecięcej literatury jest jedyną możliwą formą artystycznej ekspresji.
Publikacja jest zbiorem studiów na temat Janusza Korczaka jako pisarza książek dla dzieci. W swoich szkicach autorzy analizują różne aspekty jego twórczości.
Pisze Anna Maria Czernow:
"Korczak urodził się pisarzem, z jego trzech zawodów (i powołań) ten był pierwszy i nadrzędny, karmił się i rósł następnymi: medycyną i wychowaniem, a one pożywiały się jego literaturą"  te słowa badaczki Hanny Kirchner zawarte w jej opracowaniu "Janusz Korczak. Pisarz - wychowawca - myśliciel" stanowią myśl przewodnią tej książki, w której autorzy podjęli się niełatwego zadania: spośród rozmaitych wcieleń Starego Doktora wydobyć Korczaka-pisarza - artystę słowa, poetę myśli, pokornego sługę literatury."
Z recenzji dr hab. prof. UW Andrzeja Zieniewicza:
To jest książka rzeczowa, wielotematyczna, psychologicznie i socjologicznie staranna oraz dająca czytelny przegląd całego bogactwa prozy Korczaka(...)"
Książka wydana jest w serii Wydawnictwa Naukowego i Edukacyjnego SBP - Literatura dla dzieci i młodzieży. Studia. Seria wydawnicza powstała we współpracy Wydawnictwa SBP z Pracownią Badań nad Literaturą dla Dzieci i Młodzieży działającą na Wydziale Polonistyki UW i ma charakter naukowy. Głównym obszarem rozważań/refleksji jest w niej literatura współczesna oraz niekiedy klasyka literatury dla dzieci i młodzieży.
 
Seria adresowana do szerszego grona odbiorców ze względu na przystępny język , dzięki któremu jej lektura nie wymaga opanowania specjalistycznej terminologii naukowej . Ma ona za zadanie  upowszechniać wiedzę z zakresu literatury dla dzieci i młodzieży poprzez prezentację najnowszych prac na ten temat oraz odpowiadać na potrzeby środowisk: akademickiego, bibliotekarskiego, nauczycielskiego oraz wszystkich osób zainteresowanych tą tematyką. (z tekstu prof. Leszczyńskiego)

Tytuł: Janusz Korczak. Pisarz
Redaktor: Anna Czernow
Seria: Literatura dla dzieci i młodzieży. Studia
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne SBP
Miejscei rok wydania: Warszawa 2014
WydanieL: I
Objętość: 188 stron
Format: A5
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-64203-10-7
Vat 5%
Cena z Vatem: 19,00 zł


Podoba mi się, kupuję:

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się